Kışın Hasta Olmamak İçin 5 Doktor Tavsiyesi

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Kışın hastalıklarına yakalanmak kişinin yaşam kalitesini oldukça fazla düşüren konulardan birisidir. Fakat kış aylarında hasta olmamak için yaptığımız uygulamalarla kışı kış hastalıklarından uzak bir şekilde geçirebiliriz. Bunun için uygulamamız gereken bazı kuralları uygulayarak hayatımızı sağlıklı bir şekilde geçirebiliriz.

1 – Doğru Beslenerek Bağışıklık Sisteminizi Ayakta Tutun!

Kışı hasta olmadan geçirmenin yolu, bağışıklığınızı kuvvetli tutacak gıdalarla beslenmeniz. Protein ile zengin besinler ile beslenirken bir yandan da mutlaka yeşil yapraklı gıdalardan gün içinde bir miktar tüketmelisiniz. Kış aylarında tüketmeniz gereken gıdalar, maydanoz, zeytinyağı, turp, sirke, tere, lahana, brokoli, soğan, sarımsak, kefir, yoğurt, bal, kırmızı et, balık ve tavuk mutlaka tüketilmesi gereken gıdalardır.

2 – Düşük Vitamin Seviyeniz İçin Vitamin İlaçları Kullanın!

B 12 düşüklüğü, D vitamini düşüklüğü, C vitamini düşüklüğü, demir eksikliği veya kalsiyum eksikliği vücudun direncini düşürerek insanların halsiz kalmasına ve bağışıklık sistemi düşüklüklerine sebep olmaktadır. Vücudu vitamin değerleri yüksek olan besinlerle beslediğiniz gibi vitamin ilaçları ile de düşen vitaminlerinizi de desteklemeniz önemlidir.

3 – Grip Aşısı Yaptırın!

En fazla korkulan kış hastalıklarından olan grip aşılanabilir bir hastalıktır. Mutlaka grip ve nezle olmak istemeyen kişiler daha sonbaharda grip aşısını olmalı ve aşı ile korunma yolunu seçmelidirler. Grip aşılarının etkileri oldukça uzun bir süre olarak bilinmektedir. Mesela Eylül ayında yapılan bir aşı kişiyi Mart ayına kadar koruyarak grip olmasını engellemektedir. Ayrıca Bknz: Grip Hastalığına Ne İyi Gelir

4 – Pamuklu Giysiler Kullanın!

Sentetik giysiler sıcak tutmadığı gibi, bir de alerjiye yönelik rahatsızlık vermektedir. Soğuk kış aylarında eğer mantar gibi cilt hastalıklarına yakalanmak istemiyorsanız, mutlaka kıyafetlerinizi pamuklu kumaşlardan seçin. Sentetik kumaşları kullanmak hızlı bir şekilde üşütmenize sebep olabilir. Fakat pamuklu kıyafet dediysek çok da fazla tüylü olan pamuklu kıyafetleri tercih etmeyin. Soğuk algınlığına meydan okuyun. Ama olurda tabir-i caizse şifayı kaparsanız, Soğuk algınlığına ne iyi gelir başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

5 – Evinizi Sık Sık Havalandırın!

Grip kişiden kişiye hava yolu ile geçmektedir. Evin çok fazla havalandırılmadan durması, o evin oksijeninin biterek havasının kirlendiğini gösterir. Kış ayına üşümeyelim diye sakın camlarınızı ve kapılarınızı komple kapalı tutmayın. İki saatte bir evinizi on dakika kadar mutlaka havalandırın. Çünkü temiz hava kirli havayı dışarıya çıkartarak daha rahat ve daha temiz bir solunum yapmanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir