Kıymalı Çiğ Börek Tarifi

Categories Yemek TarifleriPosted on

Bugün sizin için yemek tarifleri köşemizde bol resimli kıymalı çiğ börek tarifi anlatmaya karar verdim. Buna etli çiğ börek tarifi denilebilir. Ama önce bu nefis çiğ böreğin nerden geldiğine bir bakalım. Genelde farklı çeşitleriyle karşılaşsak da aslında kıyma soğan ve baharat karışımıyla hamuru yağda kızartıp sunduğumuz bir yemek çeşitidir. Bu yemek sofralarımıza kırım tatardan gelmiştir. Çiğ börek adı nerden gelir dersek; kırımlılar buna çiğ börek demezlermiş çiberek çiborek gibi terimler kullanırmışlar ama biz Türkçemiz ile bu zamana kadar çiğ börek diye getirmişiz. İyi de yapmışız.

kıymalı çiğ börek tarifi resimli

ÇİĞ BÖREK MALZEMELERİ

  • 1 kg un
  • 2,5 bardak su
  • tuz
  • yarım kilo kıyma
  • 2 yada 3 soğan
  • 1 tatlı kaşığı karabiber
  • kızartmak için yağ

ÇİĞ BÖREK HAMURU HAZIRLANIŞI

Un, su ve tuzu karıştırarak hamuru yoğurmaya başlayalım biraz yorucu olabilir alışık değilseniz. Hamurun kıvamı kulak memesi denen o kıvama ulaşmalı ne cıvık ne sert. Sonra üzerine bir bez örterek dinleme bırakmalıyız hamuru. Yarım saat kadar dinlense yeterlidir. Yarım saat sonra hamurdan ne kadar büyük olsun istersek çiğ börek o kadar bir parça alıp, hamuru açmaya başlarız.

kıymalı çiğ börek tarifi

ÇİĞ BÖREK İÇİ NASIL HAZIRLANIR

Kıyma, karabiber, soğan ve suyu bir kapta karıştırarak iyice macun kıvamına getiriyoruz.

Yaptığımız kıymayı yufkanın içine bir yada iki yemek kasığı kadar açtığımız yuvarlak seklindeki hamurun bir yarısına kenarlarda biraz boşluk bırakılarak kaşık yardımıyla güzelce yayarız.( Belki adını da böle çiğ konulmasından dolayı türkler çiğ börek diye anıyorlardır). Sonra ikiye katlayıp rulet ile yarım daire şeklinde yufkayı keseriz.

çiğ börek malzemeleri ve iç hazırlama

Son olarak da kızgın yağa çiğ böreklerimizi atıp kızartıyoruz. Sunum için hemen fazla zaman kaybetmemeliyiz çünkü soğursa kıyma hamura yapışabilir.

Artık pişen kıymalı çiğ börekleri afiyetle yiyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir