Kolay Doğum İçin Ne Yapılmalı? Basit Öneriler!

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Bugün anne adaylarına kolay doğum yapmanın yolları nelerdir? Acısız doğum yöntemleri ve kolay doğum için öneriler vereceğiz.

Her anne için en önemli süreç hamilelik dönemidir ve bu dönemi ne kadar kolay atlatırsa o kadar rahat edeceklerdir. Çocuk sahibi olmak isteyen her anne adayının kolay doğum yapmak istemesi kadar doğal bir şey daha yoktur. Kolay doğum için bilinmesi gereken önemli ipuçları bulunmaktadır. Hem güçlü hem de mutlu anneler için bu sürece dikkat etmek gerekir.

Anne Olmak İçin Hazır Olun

Gerçekten psikolojik olarak anne olmak istediğinize emin olmalısınız ve bunun huzurunu içinizde hissetmelisiniz. Eğer psikolojik yönden sıkıntılarınız olduğunu düşünüyorsanız terapi almayı bile düşünebilirsiniz. Bu dönemde her zaman için vitamin desteği almayı düşünmelisiniz. Bunun için de folik asit desteğinden vazgeçmemelisiniz. Beslenme konusunda da bir annenin neler yapması gerektiğine önem vermelisiniz. Bunun için de uzmanlardan beslenme desteği alabilir ve kendinize en çok uyacak olan besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Nasıl Beslenmelisiniz?

  • Haftalık yeme düzeninizde 2 porsiyon kadar kırmızı et tüketmelisiniz.
  • Demir eksikliği yapması sebebi ile çay tüketiminden oldukça uzak durun.
  • Tuz tüketimini azaltın.
  • Meyveleri ve sebzeleri her zaman için taze tüketin.
  • Paketli besinleri tüketmek için çok düşünün ve oldukça uzak durun.
  • İşlenmiş et yemekten uzak durun.

Hastaneyi Ve Doktoru Belirleyin

Doğum yapmadan önce hangi doktora gideceğinizi ya da hangi hastanede doğum yapacağınızı belirlemelisiniz. Doğum kontrollerinizi ve doğumunuzu da bu kurumda ve doktorda yapmanız uygun olacaktır. Kendinizi her zaman aynı kurumda ve doktorda rahat hissedebilirsiniz. Maddi noktada ne kadar harcama yapılacağına da bu şekilde karar vermelisiniz. Ekstra masraflar çıkarsa hiçbir şekilde sıkıntıya düşmezsiniz.

Bebek Odasını Düzenleyin

Erkek ya da kız cinsiyetini belirledikten sonra yapmanız gereken ilk iş bebeğinizin odasını düzenlemek ve içine eşyalarını yerleştirmektir. Çevrenizden de bu aşamada destek almanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bu aşamada bir de doğum öncesinde verilen eğitimlere ya da kurslara gidebilirsiniz. Fizyolojik ve psikolojik olarak neler hissettiğinizi size benzer kişiler ile paylaşırsanız daha olumlu bir hamilelik geçirebilirsiniz. Egzersiz yapmak da bu süreçte sizin için çok önemli bir destek olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir