Kurban Etinden Kavurma Nasıl Yapılır

Categories Yemek TarifleriPosted on

Malumunuz 2015 Kurban Bayramı dolayısıyla Google trend olan aramalarında et kavurma nasıl yapılır,  kurban etinden kavurma nasıl yapılır gibi aramalar görünce bu konu hakkında bir yemek tarifi yazmak istedim. Kurban etinden kavurma tarifi arayanlar ve sevdiklerine en lezzetli kurban etinin kavurması  yapmak isteyenler için detaylı ve adım adım makale yazdım.

kurbanlik dana

Bizzat tarifi annemden de yardım alarak yazdım :) Onun için bu tarife oldukça güvenebilirsiniz :)) Kestiğiniz veya dağıtılan kurban etlerinden en güzel ve en iyi et kavurma nasıl yapılmalı onu anlatacağım.

KURBANLIK  ETTEN KAVURMA NASIL YAPILIR

Etin güzel olması açısından en önce kurban etini ortalama 10-12 saat bekletmemiz gerekiyor. Ama bu saat aralığı etin beklediği ortama göre değişebilir. Örneğin yaz sıcağında akşamdan bıraktığınız et sabaha kokmaya başlayabilir. Ama bu işlemi kış aylarında yaptığımızda etimizde kokma olmayacaktır.

Daha sonra kurban etini dolabımızda saklayabiliriz.  Akabinde kurban etini dolabımızdan çıkarıyoruz.yıkayıp temizledikten sonra normal bir şekilde doğruyoruz. Doğrama boyutunun oldukça ufak olmamasına dikkat edelim çünkü annem ufak olunca tadı pek güzel gelmiyor bana diyor :) Sonrasında eğer düdüklü tencereniz var ise düdüklü tencereye atmanız önerilir. Ondan sonra üzerine tuzunu soğanını ve baharatını atıp karıştırıyoruz. Etimizi yıkadığımız ve zaten sulu olduğu için ete hiç su katmıyoruz. Ama eti dolaptan çıkardıysanız ortalama 2 kilo ete 1 çay bardağı su ilave edebilirsiniz. Sonra 20-25 dakika kadar kaynatıp pişiriyoruz.

kurban et kavurması

Kurban eti kavurma tarifi burada bitiyor. Çünkü bundan sonrası etimizi alıp afiyetle yemeye bakıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir