Lazanyanın Tarifi, Lazanya Nasıl Yapılır?

Categories Yemek TarifleriPosted on

Filmlerden gördüğümüz kadarı ile çok farklı gelen yemeklerden biri de lazanyadır. Lazanya tarifi günümüzde merak edilen ve lezzeti ile sevilen farklı yemeklerden biridir.

Siz de evinizde kendi imkanlarınız ile lazanya yemeği yaparak akşam yemeklerinizi farklılaştırabilir ve misafirlerinizi de rahatlıkla ağırlayabilirsiniz.Farklı yemekler kategorisinde saydığımız zaman bu yemeği misafirlerinize de gönül rahatlığı ile sunabilirsiniz.

Malzemeler

  • Lazanya hamuru

İç malzemesi için;

  • 1 adet soğan
  • 2 tane domates
  • 500 gramlık kıyma
  • 2 adet yeşil biber
  • 1 tatlı kaşığı kadar salça

Sos için;

  • 1 bardak süt
  • 1 çay kaşığı kadar karabiber
  • 1 tatlı kaşığı ile un
  • 1 yemek kaşığı tereyağ

Lazanya Tarifi

İlk olarak lazanya hamurunu alarak güzelce haşlamanız gerekmektedir. Bu hamur hazır olarak satılmakta ve size sadece işlemesi bırakılmaktadır. Bir taraftan iç harcın hazırlanması için işlemlere geçmelisiniz. İç malzemeleri kullanmak için kıymayı, soğanı kavurmalısınız. Soğanı ince ince doğramalı ve kıymayı da üzerine bu şekilde eklemelisiniz. Bu malzemelerin üzerine ise baharatları eklemelisiniz. Tuz eklemeyi de ihmal etmemelisiniz. Diğer yandan tereyağını eritmeli ve unu da iyice kavurmalısınız. Hemen bunun ardından eklemeniz gereken malzemeler ise sırası ile süt ve diğer beşamel sos malzemeleridir. İlk olarak bir sıra beşamel hamurunu dizmeniz gerekmektedir. Bu hamurun hemen üzerine de sostan dökmelisiniz. Tekrardan bunun üzerine de bir sıra halinde hamur dizmelisiniz. Yeniden bu hamuru ekledikten sonra sos dökmelisiniz. Üstüne de kıymalı harcın eklenmesini sağlamalısınız. Malzemelerin bitmesine kadar bu işlemi tekrar etmeniz gerekmektedir. En üst kısma geldiğinizde ise lazanya hamurunu ekleyin ve biraz daha beşamel sos dökerek harçları bitirin. İşlemler bittikten sonra ise kaşar rendeleyin ve fırına bu yemeği verin. Kaşarın nar gibi kızarması sağlandığı zaman da yemeğin piştiğini anlayabilirsiniz.

Lazanya’da Master Yapmak İsteyenlere!

Lazanya tarifini daha önce denediyseniz ve üzerine bir şeyler katmak istiyorum diyorsanız mutlaka, beşamel soslu ve kıymalı lazanya tarifini öğrenmelisiniz.

Hem lezzetli hem de alışılagelmiş lezzetlerden farklı olması sayesinde lazanyanın beğeni alacağınızı söyleyebiliriz. Evinizde çocukların da yemesini sağlayarak lezzetli bir besin ile tanışmalarını sağlayabilirsiniz. Hem de yararlı içeriği sayesinde çocukların büyümesinde katkı sağlayacak protein desteğini almanıza da yardımcı olacaktır. Denemenizde ve sık sık kullanmanızda fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir