Leke çıkarmak için pratik bilgiler ve püf noktalar

Categories Güncel Kadın BloglarıPosted on

Merhaba hanımlar, bugün ki yazımda sizleri birçok dertten kolayca kurtarıp evinizdeki ışıltıyı hiç kaçırmamanız için ufak sırlar vereceğim. Bu dertler neler? ; lekeler, ufak rahatsız edici hayvanlar, daha sağlıklı pratik yöntemler ve kıyafetlerimizin ilk gün ki yeniliği. Bu bilgileri eksik veya kesik kesik birçoğumuzun bildiğini düşünüyorum. Gelin bunları bir araya toplayıp kadın dayanışması yapalım.

Temizlikte pratik yöntemler neler? , Çamaşırlar nasıl daha beyaz olur? , Haşere ve küçük hayvanları evimden nasıl uzak tutarım? , Meyve suyu lekesi, çay lekesi, kahve lekesi, alçı lekesi, küf lekesi, kusmuk lekesi, parfüm lekesi, alkol lekesi, pas lekesinden nasıl kurtulurum? Evimdeki Sigara kokusunu nasıl bastırırım? , Giysilerimin rengini nasıl koruyabilirim? Ve daha fazlası için yazımızı mutlaka okuyun derim.

nasıl çıkar

LEKE ÇIKARMAK İÇİN PRATİK BİLGİLER VE

LEKE ÇIKARMAK İÇİN PÜF NOKTALAR NELERDİR?

 1. Kahve lekesi: Kahve dökülen kumaşı vb. eşyanızdaki lekeyi hemen soğuk suyla silip birkaç damla gliserin damlattıktan sonra çitileyin.
 2. Meyve suyu lekesi: Meyve suyu dökülen kumaşa hemen tuz serpin bu şekilde ilk yıkamada leke çıkacaktır.
 3. Alçı lekesi: Bir bez parçasını ılık sirkeli suya batırın ardından lekeyi silin.
 4. Alkol lekesi: Ilık suya çok az ispirto ilave edip tampon yaparak lekeye uygulayınız.
 5. Kan lekesi: Halınızda kan lekesi var ise bir bez barçasına beyaz sirke dökerek silmeyi deneyin, renkli bir kumaşın üstünde kan lekesi var ise; nişastayı suyla karıştırın kulak memesi kıvamındayken lekenin üstüne dökün ve kuruması için bekleyin, fırçalayarak kumaşı çok zedelemeden nişastayı çıkarın. Kumaşınız beyaz ise; oksijenli suyu hafif lekeye damlatıp daha sonra sabunlu suyla yıkayın. (ÖNEMLİ BİR HATIRLATMA OLARAK KAN LEKESİNİ KESİNLİKLE ILIK VEYA SICAK SUYLA SİLMEYİN BU LEKEYİ KALICILAŞTIRARAK DAĞILMASINA SEBEP OLUR.)
 6. Parfüm lekesi: Sıcak su ve sabunla yıkayın. Pamuklularda leke inatçıysa hafif oksijenli su kullanabilirsiniz fakat abartmayın. Aksi takdirde kıyafetinizin rengi solabilir.
 7. Kusmuk lekesi: Bebekli hanımların başının dertte olduğu inatçı leke, hem kıyafetler hem de koltuklarımız için tam bir düşman diyebilir. Ama bu lekeden de bir kurtuluş var; az miktarda su ve suyla aynı miktarda sirke ile lekeyi silmeyi deneyiniz. Aynı zamanda beyaz ispirto ile tampon yapıp daha sonra şampuanlayıp da bu lekeden yine kurtulmanız mümkün.
 8. Çay lekesi: Ah o sakar çocuklar yok mu bin bir zahmetle parlattığımız o halılara bu lekeyi bırakmadan bir sene geçirmiyorlar ama bununda çözümü var; aynı ölçüde alkol ve sirkeyle lekeyi silin. Fazla abartmayın aksi takdirde halınızın rengi solar. Beyazlı kumaşa gelirsek; limon suyuyla silip soğuk suyla durulayın. Renkli kumaşta ise; leke oluştuğu anda yumurta sarısını suyla karıştırıp lekeyi siliniz.
 9. Küf lekesi: Hem kötü koku hem de kötü görüntünün sahibi bu lekeye amonyaklı su ile tampon yaparak siliniz.
 10. Pas ve yağ lekeleri: Kumaşlardaki pas lekeleri için lekenin üzerine limon damlatıp ütüleyin. Yağ lekesi içinde leke tazeyken lekeyi sütle siliniz. Lekeler dışında temizlik, giyim, eşya ve sağlıkta da ufak dertlerden çabucak kurtulabilirsiniz, gelin bunları da lekeler için çözüm maddelerinin devamı niteliğinde sıralayalım.
 11. Cam ve plastiklerin üzerindeki etiketler: Etiketin üzerine margarin sürün bir süre bekledikten sonra ovalayarak çıkarın.
 12. Tavalardaki yapışmayı önlemek: Tavayı ilk aldığınız zaman içinde ilk olarak bir miktar sirke kaynatın.
 13. Beyazların daha canlı beyaz olması için: Beyazlı çamaşırları atkestanesi suyuyla yıkarsanız çamaşırlarınız bembeyaz olur. Aynı zamanda renklilerinizi de yıkayabilirsiniz.
 14. Cam silme: Cam silerken silme suyuna tuz atmanız camları daha iyi temizler.
 15. Halının rengi: Halının renginin canlı gözükmesi için silme suyuna biraz sirke koyabilirsiniz aynı işlemi renkli gömleklerinizde de yaparsanız gömleklerinizde canlı gözükecektir.
 16. Toz bezleri temizliği: Toz bezimiz yüzeyde toz bırakıyorsa, toz alışımızdan sonra durulama suyuna bir miktar gliserin koyun. Bu geride ki toz bırakımını önleyecektir.
 17. Sigara kokusu: Odanın içindeki sigara kokusunu bastırmak için mum yakın, mum bu kokuyu dağıtacaktır.
 18. Lavabo: Lavaboyu temizlerken tuzla bastırarak silmek hem kokuyu giderir hem daha etkili bir temizleyicidir.
 19. Havlu: Havluları yıkamadan önce az miktarda tuz ve limon suyu katılmış ılık suda bekletin. Daha çabuk ve daha güzel temizlenecektir.
 20. Ütüden dolayı sararan elbiseler: Elbiseyi hemen oksijenli su ile silin.
 21. Duvardaki parmak izleri: Ne kadar dikkat etsek de mutlaka her evde o güzelim boyanın üzerinde birkaç tane parmak izi buluruz işte bunun çözümü ise; patatesleri ortadan ikiye keserek iz olan kısmı bununla ovun ve bezinize parafin uygulayarak   duvarı silerseniz bu izlerden kolayca kurtulur bu sayede boya işini biraz daha geç yapabilirsiniz.
 22. Duvar kâğıdı sökmenin pratik yolu: Ilık su dolu kabınızın içine bulaşık deterjanı dökün. Sünger yardımıyla duvar kâğıtlarını silin. Kağıtlar kolayca çıkacaktır.
 23. Farelerden kurtulmak: Bir kartonun üzerine nane yağı sürün farelerin geldiği kısımlara bırakın.
 24. Evdeki karıncalar: Karıncaların eve giriş noktalarına kahve telvesi dökün.
 25. Güve oluşumunu engellemek: Büyük bir portakalın üzerine kabuğu görünmeyecek şekilde sık biçimde karanfil batırarak güvelerin oluştuğu noktalara koyun.
 26. Gözlük camındaki çizikten nasıl kurtulurum? : Birkaç damla gliserinle camları yıkayın çizikler artık olmayacak ve bu sayede camlardaki buğulanmayı da önlemiş olursunuz.
 27. Pamuklu kıyafetinizin çekmemesi için: İlk yıkamadan önce bir gece soğuk suda bekletin bu sayede pamuklularınız artık çekmeyecek.
 28. Baş ağrısı için: Kahve çekirdeğine limon suyu sıkın ve yavaşça yiyin. 2-3 adetten fazla yememenizde fayda var.
 29. Dirsek ve topuklarınızdaki sertleşmeyi önlemek için: Bir dilim limon ile her akşam ovun, yumuşamasına yardımcı olacaktır.
 30. Kahverengi ayakkabıların rengini değiştirmek: Yıprandıysa ve artık birazda siyah kullanmak istiyorsanız önce çiğ patatesle ovalayıp sonra siyah cila sürebilirsiniz.

Bu yazımızda leke çıkarmak için ne yapmalı, leke çıkarmak için pratik bilgiler, leke çıkarmak için doğal yöntemler, leke çıkarmak için püf noktalar ve lekeleri çıkarmak için nasıl yöntemler uyguluyorsunuz gibi soruların cevaplarını verdik.

Bu bilgiler sizlere ev işinde ekstra yardımcı bir bayan kadar yarar sağlayacak. Daha iyi ve daha pratik yöntemleriniz varsa sizde bunları takipçilerimize yorumlar sayesinde ulaştırabilirsiniz. Unutmayalım ki biz önce evimizi sonra dünyayı güzelleştiren bir ekibiz.

Editör: İrem YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir