Lekesi Nasıl Çıkar Dediğiniz Her Şeyin Cevabı!

Categories Güncel Kadın BloglarıPosted on

Daha önceki makalelerimde buna benzer bir çok lekenin nasıl kolaylıkla çıkacağından bahsetmiştik. Bugünde eklemediğimiz bazı şeylerin lekesi nasıl çıkar anlattık.

Bir gün bir yerde karşınıza çıkabilecek pratik bilgiler. Birazdan okuyacaklarınızı beyninizin bir köşesinde saklayın ve ihtiyaç duyduğunuz da uygulayın.

Evinizde Lazım Olabilecek Pratik Bilgiler

Kahve lekesi:

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkar

Kahve lekesini yumurta sarısı ile çıkarabilirsiniz. Ilık suya yumurta sarısını dökün ve iyice karıştırın. Kahve lekesinin üzerine karışımı sürün birkaç dakika bekleyin ve su ile silin. Lekenin geçtiğini göreceksiniz.

Kan lekesi:

Kurumuş kan lekesi su ve tuz yardımı ile çıkarılabilir. Suyun üzerine tuz dökün. Daha sonra bu karışımı kan lekesi üzerine dökün üzerinde kalan tuzla ovalayın. Bu işlemi 2 dakika kadar devam ettirin daha sonra sabunlu su ile yıkayın.

Kırmızı şarap:

Halınıza kırmızı şarap döküldüyse yapmanız gereken çok basit. Sodanın içerisine dökeceğiniz karbonat ile halıdaki lekeyi kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Önce nemini almak için bir bez parçasını halıya bastırın. Daha sonra lekenin üzerine soda karbonat karışımını dökün 20 dakika kadar bekleyin. Son olarak nemli bir sünger ile lekeyi silin.

Ruj lekesi:

Ruj lekesi ağır lekeler gurubuna girer. Ruj lekesi için en iyi silah kabartma tozudur. Kabartma tozu ile ruj lekesi olmuş elbisenizi yıkarsanız leke geçer.

Yağ lekesi:

Yağ lekesini kabartma tozu ve su karışımı ile çıkarabilirsiniz. Kabartma tozunu su ile karıştırarak hamur kıvamına getirin. Lekenin bulunduğu yere sürün ve bekleyin. Lekeli yeri su ile silindiğinizde lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.

Ayakkabı temizliği:

Kirlenen ayakkabılarınızı diş macunu ile temizleyebilirsiniz. Bunun için bez ve diş macunu yeterlidir. Bir bezin üzerine diş macununu dökerek ayakkabıya iyice sürün daha sonra temiz bir bezle ayakkabıyı durulayın. Aradaki farkı göreceksiniz.

Gümüş parlatma:

Bir kaba ılık su doldurun içerisine kabartma tozu ekleyin. Patlatmak istediğiniz eşyaları kabın içerisine atın. Biraz beklettikten sonra eşyalarınızı soda ile silin ve son olarak soğuk suda durulayın.

Su lekeleri:

Ahşap üzerinde suyun bıraktığı lekelerden kurtulmak için bir beze mayonez sürün ve beze iyice yedirin. Lekelerin bulunduğu alanları hafifçe ovalayın. Su lekesi geçecektir.

Halı temizliği:

Pahalı bir halı temizleyici yerine halınıza mısır ununu serpin ve hafifçe ovalayın. Bu taktik ile kirler halının yüzeyine çıkar. Ekstra temizlik için soda kullanabilirsiniz.

Fırın temizliği:

Fırınlarınızı kimyasallar ile temizleyebilirsiniz ama kimyasallar sağlık sorunlarına neden olabilir. Doğal bir yöntem ile fırınınızı temizlemek mümkün. Su soda ve karbonat tozunu eşit miktarlarda karıştırarak bir gün bekletin. Bir gün sonra temizleyeceğiniz yere karışımı dökün ve fırça ile hafifçe ovalayın. Son olarak nemli bir bez yardımı ile karışımı döktüğünüz yeri silin.

Duvar kâğıdı lekeleri:

Duvar kâğıtlarında ki kalem, el izleri ve kir lekelerini deterjan ile silmeyin. Bu lekeleri silgi ile silebilirsiniz.

Küllük temizliği:

Sigara külleri ile siyahlaşmış tablaları limon suyu ile temizleyebilirsiniz. Siyahlığın kolayca temizlendiğini göreceksiniz.

Cam lekeleri:

Cam lekelerini orlon bez üzerine  deyterjan dökerek kolayca temizleyebilirsiniz. Pencere camlarınızı silerken temizlik suyunun içerisine biraz tuz ekleyin. Farkı göreceksiniz.

Güzel kokulu elbiseler:

Elbiselerinizi güzel koksun istiyorsanız bir pamuğa parfüm veya kolonya sıkarak dolabınıza asın.

Kapı çerçeve temizliği:

Elleriniz açık renkteki kapı ve tahtalara kötü izler bırakabilir. Bu lekeleri geçirmek için çiğ patatesi ikiye bölerek bu bölgelere sürün. Lekeler yok olacaktır.

Etiket izleri:

Etiket lekesi üzerine biraz yağ dökerek temizleyebilirsiniz. Bir diğer yöntem de fön makinesini etiket lekesi üzerine tutarak etiket lekesini çıkarabilirsiniz.

Fincan ve bardak lekeleri:

Limon ve portakal kabuğuna biraz tuz dökün ve bardakları temizleyin.

Ütü temizleme:

Altı kireçli ütüleri bir pamuğa sirke sürerek ütünün altını yavaşça ovun. Bir diğer yöntem ise sıcak ütüyü zeytinyağlı bir bezle silmektir.

Yağlı mutfak eşyaları:

Limon kabuklarını güneşte kurutarak isli ve yağlı mutfak eşyalarınızı temizleyebilirsiniz.

Eğer aradıklarınızı burada bulamadıysanız mutlaka aşağıdaki makalelerde bulacaksınız:)

  1. https://www.nurfeza.com/leke-cikarmak-icin-pratik-bilgiler-ve-puf-noktalar/
  2. https://www.nurfeza.com/gunes-lekeleri-nasil-gecer-ne-iyi-gelir/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir