Lohusalık (Doğum Sonrası) Alkol ve Sigara Kullanılması

Categories Çocuk ve Bebek GelişimiPosted on

Çocuk sahibi olan bayanlarda, özellikle doğum sonrasında kötü alışkanlıkları bir kenara bırakmak çok önemli. Alkol, sigara veya diğer olumsuz alışkanlıklara sahip olan bayanlar, bu kötü alışkanlıklarını emzirme yolu ile ne yazık ki çocuklarına da aktarıyorlar. Alkol kullanan bayanların, zararlı maddeler konusunda kandaki yüksek değerleri, anne sütü yolu ile çocuğa da geçebilir. Özellikle alkol aldıktan yarım saat ya da bir saat sonra, kandaki alkol düzeyi en üst seviyeye ulaşabiliyor. Bu yazıyı özellikle annenin sigara içmesi bebeği nasıl etkiler? veya emziren annenin alkol alması gibi sorunları olan annelerin mutlaka okuması gerek.

Doğum Sonrası Dönemde Kötü Alışkanlıklar Bebek Sağlığını Olumsuz Etkiliyor…

doğum sonrası anne fotoğrafı

Düzenli olarak çocuk emziren bir anne adayının, aslında çocuğuna bu konuda çok büyük zarar verdiğini bilmesi gerek. Varımız yoğunuz olan her şeyimiz dediğimiz ve üzerine titrediğimiz çocuklarımız, ancak bizim hazırladığımız geleceğe sahip olabilirler. Bebeklik döneminde onların ihtiyaçlarını yerinde ve zamanında karşılamak, çocukların sağlığı açısından gerçekten çok önemli. Alkol almış bayanların, süt akışı konusunda sıkıntı yaşadığı biliniyor. Çocuğun sağlıklı gelişimi için annelerin alkol almaması çok önemli. Eğer alkol alınmış ise en azından birkaç saat çocuğun emzirilmesi önemli. Bunu bir alışkanlık haline getiren bayanların, çocuklarının gelişimine olumsuz katkı yaptığını unutmaması gerek. Aslında alkolün uzun vadede çok büyük zararlar oluşturduğu biliniyor. Eğer alkol alma konusunda ısrarlı olunmuşsa, bir iki saat aralık belirlenip, bu süre zarfında emzirme durdurulursa, alkolün etkisi geçtiği zaman çocuğun sağlığının olumsuz şekilde etkilenmesi de önlenmiş olur.

Kötü alışkanlıklar, sigara ve alkol, özellikle emzirme döneminde çocukların da önemli bir düşmanı oluyor. Bu süreçte bebeğini korumak isteyen anneler, yediğine içtiğine dikkat etmeli, özellikle de kötü alışkanlıklardan uzak durmalı. Alkol alınması halinde bu alkolün vücuttan atılma süresi 6 saati bulduğu düşünülecek olursa, çok dikkatli olmak gerek. Özellikle çocuğunun gelişimini önemseyen anneler, alkolden her zaman uzak durmalı. Eğer alkol alınmışsa dahi emzirme konusundaki alınacak tedbirler veya emzirmeyi erteleme, en azından çocuğun zarar görmesini önleyebilir.

Çocuğunuz İçin Alkol veya Sigarayı Bırakın!

yeni doğmuş çocuk

Sürekli çevremizde gördüğümüz akciğer kanseri veya astım gibi hastalıklılara yakalanan 30 yıllık sigara tiryakilerinin bir anda sigarayı ölüm korkusuyla bıraktığına şahit oluyoruz. Son olarak önerimiz lohusalık dönemi yani doğum sonrası sürecinde bunca zaman kendiniz için yapmadığınız sürekli ertelediğiniz sigara – alkol bırakma sürecini çocuğunuz için yapmanız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir