Makyajın Vücuda Yan Etkisi Var Mıdır?

Categories Cilt Bakımı, Güzellik Sırları, Sağlıklı YaşamPosted on

Her kadın güzellik uğruna her zaman makyaj yapmayı sevmektedir.  Ama sürekli yapılan makyaj biz kadınların aklına makyaj yapmak zararlı mı? cildi yaşlandır mı? gibi soruları da beraberinde getiriyor.

Günümüzde yapılan özel makyajlar ile bu özelliğin kalıcı olmasına da destek olunmaktadır.Deri yapısının elastiğini bozması sebebi ile her zaman ağır makyajdan kaçılması da gerekmektedir. Günlük yaşam içinde mümkün olduğunca makyaj yapılmaması ve derinin nefes almasına izin verilmesi gerektiği anlatılmaktadır. Uzmanlar tarafından söylenen en temel tavsiyeler sonrasında her bayanın istediği rahatlık da onları bulabilecektir. Makyajın yan etkileri arasında en çok belirgin olan özellik derinin buruşmasına ve pürüzlü bir yapıya sahip olmasına sebebiyet vermektir.

Makyaj İle Neler Değişir?

Makyaj malzemeleri içinde bulundurduğu kimyasal malzemeler sebebi ile derideki elastik yapının incelmesine sebep olmaktadır. Her gün özellikle ağır olarak yapılan makyajlarda kadınların güzel görünmesi sağlansa da ciltlerindeki kuruluk ve yapı bozukluğu erken yaşlanmaya sebep olabilecektir. Bunun yanında sürekli olarak farklı rujlara maruz kalan dudaklarda da kuruluk ve bunun yanında mideye inen maddeler sebebi ile midedeki asidik özelliğin değişmesine sebep olduğu bilinmektedir. Günümüzde istediğiniz kadar doğal makyaj malzemesi kullanın, yine de vücudun almış olduğu zararlı etkenleri ortadan kaldıramazsınız. Hem de görünüm olarak bir müddet sonra yaşınızdan daha da büyük görünebilmeniz mümkün olacaktır. Bu da kişiyi psikolojik olarak rahatsız edebilecektir.

Duş Aldıktan Sonra Makyaj

Duş ya da banyo sonrasında makyaj yapmak derinin yumuşamasına ve gözeneklerin açılmasına imkan sağlamaktadır. Buna ek olarak deride bulunan fazla kirin ve yağın arındırılmasına da destek olmaktadır. Bu kadar önemli olan bir yenilenme sürecinden sonra mutlaka derinin temiz ve rahat bırakılması önemlidir. Bu sebeple her ne sebeple olursa olsun duştan ya da banyodan sonra makyaj yapılmasının sağlıksız olduğu ve deri yapısını daha da zedelediğini uzmanlar söylemektedir. Aksine yumuşatıcı kremler ile destek verilebileceğini de belirtmektedirler. Bunun yanı sıra yüze sürülen pudra, krem ve fondöten malzemeleri de her zaman kullanılmamalıdır. Bunlar içindeki fazla kimyasal özellikleri sebebi ile her zaman olduğundan daha da büyük zararlara sebep vermektedir. BB ya da CC kremin daha masum olduğu hatırlatılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir