Mide Küçültme Ameliyatı İle Diyet İlişkisi

Categories Diyet, Sağlıklı YaşamPosted on

Şişmanlığın önüne geçebilmek için atılabilecek en kritik adımlardan biri mide ameliyatlarıdır. Cerrahi bir yöntem olduğu için herkes tarafından uygun olarak görülmemekte ve belli sınırların çizilmesinin gerektiği düşünülmektedir. En çok da obez hastalarının başvurduğu bir yöntem olarak görülmektedir. Mide küçültme ameliyatı için uygun olan yaş skalasında genelde 30 yaş sonrası uygun görülmektedir. Bunun yanında kilo olarak da çok şişman olunmaması gerekmektedir. İlk olarak küçük bir diyet ile başlangıç yapılmalıdır. Buna ek olarak hastanın şeker ya da tansiyon gibi sorunlarının da olmaması gereklidir. Aksi taktirde tüm bu önlemler alınmazsa hastanın hayatı tehlikeye girebilir. Ya tüp mide ya da mide by-pass ameliyatları olarak anılmaktadırlar. Tabi ki her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da risk vardır.

mide küçültme ameliyatı
mide küçültme ameliyatı

Mide By-Pass’ı Tanıyalım

Gıdaların alımını kısıtlamak ve vücuda daha az kalori girmesini sağlamak amacı ile uygulanan bir yöntemdir. Gıda alındığı zaman emiliminin bozulmasına yardımcı olmaktadır. Ve kapalı olarak yapılan bir işlemdir. Laparoskopik cerrahi sistemlerinden biridir. Bu ameliyattan sonra eskisi gibi yemek yeme ya da obez olma ihtimali neredeyse yok denecek kadar düşüktür. Cerrahi olarak ölüm riski ise sadece %4 olarak belirtilmektedir. Zaten kapalı bir işlem olduğu için kanama riski de çok azdır.

Tüp Mide Ameliyatını Tanıyalım

Midenin isminden de anlaşılacağı üzere tüp şeklini almasını sağlamaya verilen bir ameliyattır. Yine laparoskopik bir işlem olarak tanımlanır. Bu işlemde gerekli olan yöntem midenin belli bir kısmının çıkarılması ve gıda alımının azaltılmasıdır. Bu ameliyat sonrasında artık eskisi gibi yemek yeme ihtiyacı hissetmeyeceksiniz. Tüp mide ameliyatı sonrasında sıkı olmasa da hafif bir diyet programı uygularsanız kilo vermeniz daha hızlı olur ama sadece gerekli besinlerden yiyerek beslenmelisiniz. Ayrıca kendinizi kısıtlamanıza gerek olmayacaktır. Bu ameliyatın üzerinden 5 sene kadar bir süre geçtiğinde ise mevcut olduğunuz kilonun yaklaşık olarak yarısını vermiş olacaksınız. Sürekli olarak kontrol altında tutulmalısınız. Aksi taktirde beklenmedik bir komplikasyonda müdahale edilemeyebilir. Gerekli olan tahlil ve kontroller de yapılmadan bu ameliyatı kabul etmemelisiniz.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Tebrübesiyle mide küçültme ameliyatı konusunda kendini kanıtlamış yerlerde 14.000-60.000TL  fiyat aralığı var. Bunun yanında tecrübesiz merkezlerde bu durum 4.000TL-8.000TL arası değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir