Migren nedir? Migrene ne iyi gelir?

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Migren nedir sorusuna cevaben; Baş ağrısının bir çeşidi olan migren, genellikle başın büyük bir kısmını ağrıtan, zaman zaman zonklama şeklinde bir ağrı çeşididir. Bazı zamanlarda mide bulantısı ve kusmaya da neden olabilen bir hastalıktır.

migren nedir

Migren, beyindeki sinir hücreleri ve beyni çevreleyen kan damarlarında gerçekleşen biyolojik bir hastalıktır. Genetik yollardan aile bireylerine geçtiği bilimsel bir gerçektir. Genetik etkenler dışında stres, depresyonik durumlar ve çevresel etkiler de migreni tetiklemektedir.

Migrenin belirtileri nelerdir?

Migren genellikle çeşitli algısal ve duyusal bozukluklarla başlayıp görmede bulanıklaşma, baş ağrısı, ateşlenme ve ardından zaman zaman da mide bulantısı ve kusma şeklinde gerçekleşir.

Migren krizi geldiğinde ne yapılmalıdır?

Migren krizi yaşayan birisi sese ve ışığa karşı oldukça duyarlı hale gelir. Kriz halinde panik yapmadan olabildiğince sessiz bir ortam yaratıp ışıklar açıksa ışıklar söndürülmelidir. Migren krizi geçiren biriyle kısık sesle konuşulmalıdır. Hastanın şakaklarına küçük ve oval hareketlerle masaj yapılmalı, hasta rahatlatılmaya çalışılmalıdır.

migrene ne iyi gelir

Migrene ne iyi gelir?

Peki migrene ne iyi gelir? Migren hastaları için düzenli ve sağlıklı uyku, düzenli beslenme gibi durumlar oldukça önemlidir. Migreni olan bir kişinin düzensiz uyuması ve beslenmesi krizlerin tetikçisi olacaktır. Ayrıca günlük olarak 15 ila 30 dakika arası yapılan egzersizlerin migren krizlerinin sıklığında azalma olduğu belirtilmekte migren ağrısına iyi geldiği bilinmekte.

Migren tedavisi

Migren evde çözülemeyecek kadar ciddi ve kalıtsal bir hastalıktır. Migren hastalarının düzenli olarak doktora gitmesi ve doktor kontrolü altında ilaç kullanması gerekmektedir. Buna ek olarak düzenli beslenme, düzenli uyku ve az da olsa günlük olarak yapılacak küçük egzersizler migrenin tetiklenmesini önleyecektir.

migren krizi ve tedavisi

Migren için şifalı bitkiler

Migren hastalarına kriz esnasında yardımcı olabilecek şifalı bitkiler de bulunmaktadır. Kriz esnasında gül, lavanta ve nane gibi yağlarla hastanın şakaklarına masaj yapmanın faydalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca patatesi dilimleyip kişinin şakaklarına bağlamanın migren ağrılarına iyi geldiği de halk arasında sıkça konuşulan bir çözüm yoludur.

Migren krizinde kesinlikle yapılmaması gerekenler

Kendinizin veya yanınızdaki birinin migren krizi tuttuğunda kesinlikle bilmediğiniz ilaçları vermemeniz gerekir. Evlerimizde bulundurduğumuz normal ağrılarda kullandığımız ilaçların kullanılması da tavsiye edilmez. Bu durumda ağrıların daha fazla artmasına neden olabilirsiniz.

Sizlere migrene ne iyi gelir, migren nedir, migren belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Sağlıklı günler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir