Mikropların sebep olduğu hastalıklar nelerdir?

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Mikroplar gözle görülemeyecek kadar küçük canlılardır. Mikroskopla görülebilen mikroplar olduğu gibi günümüzdeki teknolojiye ait mikroskopların dahi göremediği mikroplar da vardır. Mikropların bazıları insan vücuduna girdiğinde çok çeşitli hastalıklara sebep olabilmektedir. Bazıları ise sütün ekşimesine, yoğurdun mayalanmasına, besinlerin bozulmasına neden olmaktadır.

Yazımızda sizlere mikroplar hangi yollarla bulaşır, mikroplar vücuda girdiğinde neler olur, mikropların neden olduğu hastalıklar nelerdir gibi soruların cevaplarını veriyoruz…

mikroplar hangi yollarla bulaşır

Mikroplar hangi yollarla bulaşır?

Mikroplar insanlara diğer insanlardan el teması ile, solunum yoluyla, dokunduğumuz yerlerden, içtiğimiz sulardan, yediğimiz besinlerden her zaman ve her yerde bulaşabilir. Sokakta birisiyle tokalaştığınızda el teması yoluyla, birisi aksırdığında ya da tükürdüğünde solunum yoluyla, besinler yoluyla ve denizden, havuzdan yani su yoluyla da vücudunuza mikrop girebilir.

mikropların sebep olduğu hastalıklar nelerdir

Mikroplar vücuda girdiğinde neler olur?

Mikroplar çeşitli yollarla vücuda girdikten sonra vücut bağışıklık sistemi ile bunları yenmeye çalışır. Yenemediği durumlarda mikropların kimileri hastalıklara neden olur, kimileri ise herhangi bir hastalığa neden olmadan vücutta saklandığı yerde uzunca süre yaşar ve asalak bir şekilde yaşamını devam ettirir.Bazı mikroplar ise bir insana bulaştıktan sonra vücuda herhangi bir etki etmeden başka birine bulaşabilir. Mikrobu diğer kişilere taşıyan kişilere mikrop taşıyıcı (portör) adı verilir.

mikropların neden olduğu hastalıklar nelerdir

Mikropların neden olduğu hastalıklar nelerdir?

Mikropların sebep olduğu birçok hastalık çeşidi vardır. Bunun yanı sıra vücuda girdiği halde hastalık yapmayan saprofit mikrop adı verilen mikroplar da vardır. Bazı mikroplar salgın yapıp nezle, girip, çiçek hastalıkları gibi hastalıklara, bazı mikroplar kabakulak ve suçiçeği gibi hastalıklara, bazı tehlikeli mikroplar ise tifo, verem, sıtma gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

1 comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir