Moda Tasarımcı Olmak! Nasıl Moda Tasarımcı Olunur?

Categories Güncel Kadın Blogları, ModaPosted on

Moda tasarımcısı olmak, çoğu gencin hayali değil mi? Nasıl olmasın çok da havalı meslek. Ama aslında öyle iki günlük hayal değildir bu küçükken düşerse aklınıza bırakmaz sizi. Belki sizinde anneniz küçükken size kıyafetler dikmiştir. Hatta sizin babanızın  oduncu kareli gömleğinden hiç eteğiniz olmadı mı? Özenirsiniz o kadına bende yapacağım. En güzel kıyafetleri dikip giyeceğim derseniz. Bir bakmışınız bu sizin hayatınız olmuş o kumaşa dokunmak sizi çok mutlu etmiş. İşte moda tasarımcı olmak o kumaş dolu yerlere girdiğiniz de mağazalarda alışveriş yapmaya giren bir kadının heyecanıyla aynıdır. Siz o kumaşları dikilmiş tasarlanmış görürsünüz.

Büyürsünüz okullarını ararsınız moda tasarımcısı olmak için ama çok uzun çok masraflı yoldur. Ama hiç bir insan sevmeden yapamaz bu mesleği sevmek gerekir. Hatta tesettür giyim blogumuzun kitlesini düşünerekten, muhafazakar kesime ait moda tasarımcısı da olunabilir. Günümüz şartlarında bu dahada kolaylaştı.

Neyse şimdi işin akademik yanına bakıp, nasıl moda tasarımcı olunur öğrenelim…

Moda Tasarımcısı Ne Yapar?

moda tasarimci olmak

Moda tasarımcı ne yapar derseniz moda tasarımcı kalıpları oluşturmadan önce ürün hakkında her türlü tasarımı gerçekleştirir. Aslında moda tasarımcı olmak için kalıp bilgisine en başta sahip olmamız gerekir. Eğer kadın giysi kalıpları ile ilgili hiçbir fikriniz yoksa eminim çizimleriniz hayali çizimler olarak kalacaktır. Edindiğim deneyimlerden dolayı bu kadar net konuşabilirim.

Moda Tasarımı Bölümü

moda tasarım öğrencileri

Moda tasarım bölümü hem liseden hem de üniversitede okuyabilirsiniz. Ama size şunu söylemeliyim lisede bu bölümü tercih edenler her zaman daha şanslıdır. Lise öğretmeye zorlar ama üniversitede istersen öğrenirsin kimse seni zorlamaz bundan karlı ya da zararlı çıkan sensindir. Eğer sizinde aklınızda tasarım hatta tesettür giyimde tasarım yapmak var ise liseden başlayın derim moda tasarım bölümü okumaya.

Moda Tasarımcısı Olmak İçin Hangi Üniversiteye Gitmek Gerekir?

moda tasarım atolyesi

Moda tasarımcısı olmak için hangi üniversiteye gitmek gerekir sorunuza iki şekilde cevap verebilirim. Bir şanslı olanlar vardır. Onlar belki de doğuştan şanslıdır. Bu bölümü yurt dışında okumak ayrıcalıktır bence. Bir de çabalayarak yükselmek vardır eldeki imkanlar ile ilerlemek.  Ama sanmayın taraf tutuyorum . Sadece bir basamak ilerden başlarlar. Yani yurt dışı ve ülkemizdeki üniversitelerde bu bölümler şuan için en revaçtaki meslekler. Birkaç örnek vermek gerekirse,

Moda Tasarım Devlet Üniversiteleri

marmara üniversitesi

  • Mimar Sinan güzel sanatlar üniversitesi
  • Marmara üniversitesi
  • Gazi üniversitesi
  • Selçuk üniversitesi
  • Eskişehir Anadolu üniversitesi

En gözde olan devlet üniversiteleri bunlardır.

Moda Tasarım Özel Üniversiteler

nişantaşı üniversitesi

  • Nişantaşı üniversitesi
  • Aydın üniversitesi
  • İstanbul kültür üniversitesi

Daha adını bilmediğim birçok okul vardır.

Moda Tasarım Dersleri Nelerdir?

nasıl moda tasarımcı olunur

Ana dersler alınmak zorundadır. Meslek derslerinde de tasarım, kalıp, bilgisayarlı tasarım, bilgisayarlı tasarım, desen, artistik çizim gibi dersleri okulunuza göre alabilirsiniz. Kullanılan programlar ise, tasarım için photoshop, coreldraw, freehand, ıllustrator gibi programlar kullanabilirsiniz.

Son olarak okul bitti ve siz bölüm seçiyorsunuz tesettür giyim ilgi alanınız olabilir. Ama diğer tasarımlara göre daha ayrıntılıdır. Peki moda tasarımcısı maaşı nedir? İstanbulda tasarım yapmak isterseniz Avrupa yakası ilk tercihiniz olsun derim. Avrupa yakası maaşları daha  iyidir. Anadolu yakası maaşları 2000 TL ile değişebilir ve yeteğinize göre bu maaş Avrupa yakasında kat ve kat katlanabilir.

moda çizimi

Bir moda tasarımcısı olarak; moda tasarımcı olmak isteyenlere nasıl moda tasarımcı olunur anlatmaya çalıştım. İnşallah adımlarınıza biraz olsun yön vermişimdir.

3 comments

  1. ben azeriyim su anda moda tasarimcisi olmak istiyorum ve turkyede nasil calisa bilirim falan arastiriyorum bana bir kac bilgi verirseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir