Mutlu Eden Yiyecekler ve Yemekler

Categories Güncel Kadın Blogları, Sağlıklı YaşamPosted on

Ruhunuzu yemekle besleyin diyorum size. Bu akşamki konumuz mutlu eden yemekler ve mutlu eden yiyecekler.

Kırık bir kalbin acısı en iyi çikolata ile geçer. Bu konuda çikolata çok ünlüdür. Ama diğer yiyecekleri de geçmemek gerekir. Örnek mi verelim. Mesela yüksek tansiyonda amino asit içeren bir muz yemek çok yararlı olur.

Sindirim sistemimiz mutluluğumuz ve sağlımız üzerinde çok etkilidir. Yediğimiz her yiyecek duygularımızı tahmin ettiğinizden de çok etkiliyor. Bu yüzden beslenirken kalbimizin sesini de dinlemeliyiz.

mutluluk veren yemekler

Başka örnekler vermek gerekirse baharatlar öfkeyi yatıştırıyor. Tuzlular kaygıyı azaltıyor. Tatlılar korkuyu yener son olarak da ekşiler vücudumuzun değişimlere açık olmasını sağlar. Bakın ne farklı yararları var yiyeceklerin

Çikolataya geri dönersek bu tat beynimizde anandamide denen bir kimyasal üretmeyi sağlıyor. Halk dilinde mutluluk denen hormonun açıklaması budur. Bu yüzden eğer hafif depresyon belirtileriniz varsa  hanımlar çikolata kısa süreliğine bunu geçirebilir.

çiklata mutluluk veriyor

Bazı insanlar ama bu ters tepebilir. Yüksek oranda çikolata tüketirseniz gerginlik ve saldırganlığa yol açabilir.

Aynı şekilde yüksek miktar kafein tüketmek stres hormonlarından olan adrenalin hormonunu etkiliyor. Bu yüzden her gün az miktarda kafein tüketmek ruh haline daha iyi geldiği söylenmektedir. Tabi bu düşünce hisselerimiz sadece yediklerimizle ilgili değildir. Bu mutluluk hissi sindirim kanalımıza da bağlıdır. Hatta anne karnında cenin gelişirken bağırsak ve beyin aynı dokudan oluşurmuş.

mutluluk tabağı

Mutlu eden yemek ve yiyecekleri tercih edip kafanıza hiçbir şey takmazsanız mutluluk parmaklarınızın ucundadır unutmayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir