Neden Günde 1 Elma Yemeliyiz?

Categories Diyet, Güzellik Sırları, Sağlıklı YaşamPosted on

Bu yazımızda neden elma yemeliyiz, elmanın faydaları ve vitaminleri, elma yemek vücudumuz da neye iyi gelir gibi özel bilgilere yer vereceğiz.

Sağlıklı yaşam için yediğimiz besinlere çok dikkat etmemiz gerekir. Bunun içinde her zaman uzmanlar sadece diyet yapanlara değil sağlıklı yaşamak isteyenlere de elmayı tavsiye etmektedir. Hatta 1 elma demek 1 ecza deposu demektir gibi bir benzetme ile elmanın ne kadar önemli olduğunu da ifade etmektedir. İçinde bulunan lif desteği ile oldukça besleyici bir meyvedir. Kalp sağlığına destek olduğu gibi vücuda da çok katkısı vardır. Peki neden bu elma bu kadar önemlidir?

Dişleri Temizler ve Beyazlatır

Her ne kadar diş macunu kadar etkili olamasa da dişlerin olması gerekenden daha sağlıklı ve beyaz görünmesine destek olabilmektedir. Aynı zamanda diş etlerinin de korunması ve güçlenmesi için yardımcıdır. Ağızda bulunan bakterilerin sayısını da azaltmaktadır. Tükürük salınımı konusunda sayının artmasına yardımcı olur.

Kilo Koruyucudur

Belki de en çok bayanların hoşuna gidecek olan bu özellik sayesinde metabolizmanın koruma altına alınmasını bir elma ile sağlayabilirsiniz. Hem de tok tutması sayesinde fazla yemek yeme ihtiyacı da hissetmeyeceksiniz. Üstelik bir elmadan alacağınız kalori düzeyi de sadece 50 ya da 80 kaloridir. Büyüklüğüne göre bu oran değişebilir.

Elma Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçinde bolca bulunan antioksidan desteği sayesinde bağışıklık sisteminin en iyi dostudur diyebiliriz. İçinde kuersetin maddesi bulunmaktadır ve bağışıklık kazanmak için en çok ihtiyacımız olan maddelerden biri olduğu da bilinmektedir. Aynı zamanda bir taraftan da akciğerlerin güçlenmesine destek olduğu için astım hastalarının bir numaralı dostu olduğunu ifade edebiliriz. İçindeki C ve E vitamini de çok yüksektir. Bir taraftan da Alzheimer riskinin azalmasına destek olarak beyin konusunda da destekçi olduğunu göstermektedir. Göz sağlığı için de çok önemli bir besindir. Hem de kataraktın önlenmesine bu şekilde destek verdiğini de bilmekteyiz.

Elma Kalbe İyi Gelir mi?

Potasyum konusunda zengin bir besin olduğu için kabuğundaki fenolik bileşikleri elmanın kalbin bir numaralı dostu olmasını sağlamaktadır. Kan akışı artmakta ve bu şekilde de kalbin kan pompalaması daha da kolaylaşmaktadır. Kolestrol kontrolünde de kullanılan bir meyvedir. Bir insan için günde 1 elma olmazsa olmazlardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir