Neden Hamile Kalmak Bazı Zamanlarda Zordur?

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Bu sabahki konumuz da, “neden hamile kalamıyorum, ne yapmalıyım” diye düşünen hamile kalamayan kadınlara tavsiyeler vermek istedik.

Evlendikten kısa bir süre sonra hem çiftlerin hem ailelerin hem de yakın çevrenin partnerlerden beklediği ilk şey bir bebek sahibi olunması ve ailenin büyütülmesidir. İlk aylarda bu durum her çifte biraz uzak gelse de ilk yıl içinde genellikle mucizevi olaya şahit olmak isterler. Ama bazı durumlarda her anne baba hemen bu isteğine kavuşamaz ve belli tedavilerden destek almak zorunda kalabilirler. Yapılan araştırmalara göre çiftlerin %8 kadarı kendiliğinden bebek sahibi olamamaktadır. Her zaman için her iki bireyin de sağlık taraması yaptırması önemle tavsiye edilmektedir. Bunun yanında belli başlı konularda yapılan hatalar da bebek sahibi olmak isteyenlere engel olabilmektedir.

Kiloda Dengesizlik Olması

Günümüzde en sık karşılaşılan sorunların başında fazla kilolu olmak gelmektedir. Bu tür kadınların bir ay içinde yumurtladığı yumurta sayısı dengesiz olmaktadır. Bu sebeple eşleşme yapılamamaktadır. Aynı zamanda şaşırtıcı bir durum olarak görülse de çok zayıf olmak da bebek sahibi olmak isteyenlere engel oluşturabilmektedir. Çok zayıf bayanların yumurta sayısı olması gerekenden %10 daha az olmaktadır. Sonuç olarak sevindirici haber almak da zordur.

Hamilelik İçin Hormon Sorunları

Bebek sahibi olmak isteyenlerin ilk olarak hormonal düzensizliklerini kontrol ettirmesi gerekmektedir. Tiroid hastası olanların hormon düzensizlikleri bulunduğu için yumurtlama ya da sperm kalitesinde düşüşler olabilmektedir. Bunun yanında şeker hastası ya da prolaktinoma hastalıklarına sahip olanlar da aynı riski taşımaktadır.

Bağışıklık Sistemi Güçlü Olmalıdır

Anne ya da baba olabilmek için ilk olarak bağışıklık sisteminin güçlü olmasına önem verilmelidir. Aynı zamanda bağışıklık konusunda bir hastalığınızın olmaması da gerekir. Mesela lupus yumurtlamayı zorlaştıran bir hastalıktır. Buna ek olarak alınan ilaçlara da dikkat edilmelidir. Alınması gereken miktardan daha fazla alınan ağrı kesiciler, gereksiz antibiyotikler, antidepresan ilaçlar anne baba olmanın önünde duran en büyük engellerdir.

Hastalıklar Hamile Kalmaya Engel Olabilir

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan birini taşımak ya da yumurtalık içinde miyom bulunması gibi özel durumlar da gebelik oluşumunda sıkıntıların çıkmasına sebep olabilecektir. Her bireyin cinsel tetkik ve muayene yaptırması gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir