Neden Kilo Verilmesi Zordur? Kilo Veremiyorum Diyenlere Özel!

Categories Diyet, Güzellik SırlarıPosted on

Bu yazımızda kilo vermenin zorluklarından bahsedip, kilo veremiyorum ne yapmalıyım diye çare arayanlara yardımcı olmak istiyoruz.

Kadınların sık sık yapmak istediği ve her seferinde yenisini denediği diyet çeşitleri zaman zaman işe yaramamaktadır. Ekmek tüketmeden ya da şekerli besinler yemeden de kilo vermek neden kilo aldırsın ki diye düşünebilirsiniz. Kilo vermeye engel durumlar olarak görülen birçok sebep olabilir. Bunları tespit etmek için uzmanlardan destek alabilir ve gerekli olan tüm bilgileri de öğrenebilirsiniz.

kilo vermeye çalışanlar

İnsüline Karşı Direnciniz Var Mı?

Bir kişinin insüline karşı direncinin olup olmadığını öğrenmek için günlük yaşam içinde yapmış olduğunuz aktivitelere ve farklılıklara göz atmalısınız. Mesela gece vaktinde bir anda uyanıp canınız bir şeyler yemek istiyorsa, sürekli üzerinizde bir yorgunluk ve uyku hali varsa, çok çabuk kilo almanıza rağmen hızlı bir şekilde kilo veremiyorsanız, acıktığınızda birden halsizlik düşüyorsa, baş dönmesi şikayetleriniz varsa sizde insülin direnci vardır diyebiliriz. Bunu tahliller ile öğrenebilmek için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Tiroidleri Kontrol Ettirmelisiniz?

Yavaş çalışan tiroidler her zaman kilo alınmasına ve ne kadar az yense de kilonun verilmesine engel olmaktadır. Tiroitteki hormonların düzensiz olması konusunda işlemlerin yapılabilmesi ve önlemlerin alınabilmesi için mutlaka tahlil yapılması gerekmektedir. Tahlillerde böyle bir durum çıktığı zaman tedavi için de ilaç ve kontrollü diyet önerilmektedir.

Böbreküstü Bezlerinin Fazla Çalışması

Çağımızda en sık karşılaşılan sıkıntılardan biri strestir. Fazla strese maruz kalındığı zaman böbreküstü bezler kortizol salgılamaktadır. Bu vücudumuz için iyi bir şey olsa da fazlası da şeker dengesinin bozulmasına sebep olmaktadır. Kortizol hormonu dışarıdan ilaç müdahalesi ile düşürülmektedir. Ancak stresli hayatınızı biraz olsun rahatlatırsanız hormonun azalmasını sağlayabilirsiniz. Stres durumlarında çoğu insanda iştah açılmaktadır. Kısa yürüyüşler ile hormonların düzenlenmesi için ilk adımı atabilirsiniz.

Kilo Verirken Yapılan Yanlışlar

Ne kadar kilo vermek istediğinizi ve hangi kiloyu hedeflediğinizi abartmamalısınız. Her zaman ideal ve normal düzeyde hedefler belirlemelisiniz. Kalori alırken kilo vermek için gereğinden çok az derecede kalori almak da zayıflamadan çok kilonun hapsolmasına sebep olacaktır. Su içmeyi ihmal etmek ve fiziksel anlamda hareket etmemek ve uykuda düzensiz davranmak kilo vermek için de engeller arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir