Nur Suresi 31. Ayet Meali ve Ayaklar Konusu

Categories Güncel Kadın BloglarıPosted on

Yüce Allah’ın Kuran-ı Kerim’de Nur Suresi 31. ayette belirttiği üzere tesettür biçimi, ayaklar ve ayakkabı seçimi hakkında değerlendirmeler yapacağız.

Tesettürün nasıl olması gerektiğini daha önce çok detaylı olarak burada anlatmıştık. Şimdi ise gözden kaçan hususlara kısaca değinecek olur isek; tesettürde ayakkabı nasıl olmalı? Tesettürde ayak görünür mü? Tesettürde topuklu ayakkabı giymek doğru mu? Bunun gibi aklımızda kalan cevapsız birçok sorunun bildiğimiz kadar doğrularını sizler ile paylaşacağız.

Tesettürde topuklu ayakkabı giymek doğru mu?

tesettürde ayaklar2

Yakıştığını düşündüğünüz topuklu ayakkabı modelleri tesettüre uygun olduğu düşünülmez. Giydiğiniz zaman çok havalı çekici gösteren topuklu ayakkabılar tesettürde zinnetlerini göstermemesi gereken kadınların giymemesi gereken ayakkabı modelleridir. Topuklu ayakkabıları giydiğiniz zaman çıkartılan sesler tüm dikkatleri üzerinize çekerken sizleri olması gereken sadelikten uzaklaştırmış olur. Bu yüzden tesettürlü bayanlar ayakkabı seçimleri yaparken ilgiyi üzerine toplayan ses çıkaran aşırı yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durmalıdır. Kısa topuklu sade ayakkabıları giyebilir sade modelleri seçebilirsiniz.

Çok ince ayrıntılı düşündüğümüzü düşünenler olabilir. Lakin din incelik gerektirirken bunun gibi konuları görmezden gelmemeliyiz. Topuklu ayakkabılar ile ilgili son olarak Nur Suresi’nin 31. ayetini paylaşarak konuyu daha da kesinleştirmiş oluyoruz.

Kuran-ı Kerim Nur suresi 31.  ayet meali: Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah’a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.

Tesettürde ayak görünür mü?

tesettürde ayaklar

Bir diğer konu ise ayakların görünmesidir. Biz bayanlar yazlık ayakkabı yada babet tarzı ayakkabı modelleri kullanırlar. Bir tesettürlü bayanın ayaklarının tamamen açıkta kalması kendisinde de rahatsızlık oluşturacak hemde çirkin bir görüntü oluşturacaktır. Ayrıca file çoraplar süslü detaylar tesettüre uygun olmayacaktır. Ayrıca babet ayakkabıların pantolon ile giyilmesini düşünürsek tesettürde pantolon giymekte buda başlı başına bir sorun.

Tesettürde ayaklar ve ayakkabı konusunu Nur Suresi 31. ayeti yardımıyla dilimizin döndüğünce anlatmaya çalıştık. Şimdi seçimlerinizde bu detayları değerlendirmenizi dileriz. Dilerseniz varsa eksiklerimiz değerli yorumlarınızla bizlere destek olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir