Okul Korkusu Nedir, Nasıl Aşılır?

Categories Çocuk ve Bebek Gelişimi, Sağlıklı YaşamPosted on

Okul korkusu, genellikle 0-6 yaş döneminde kendini gösteren Okul Öncesi Dönemi çocuğuna ait ruhsal problemlerden birisidir.  Aynı zamanda 7-11 yaşa kadar da devam edebilen okul korkusu nedir, nasıl aşılır gibi sorularımıza cevap olabilecek nitelikte bir yazıyı siz değerli anne babalar için hazırladık. Okul korkusu oluşma sebebi bakımından incelenecek olursa çok farklı yönlerden bu korkunun sebeplerini araştırmak gereklidir.

okul korkusu nedir ve nasıl aşılır

  • Çocuğum Öğretmeninden Korkuyor

Birçok anne babanın çocuğun okuldan korkmasının sebebinin aslında çocuğun öğretmeninden korkması olduğunu söylemektedir. Çocuğum öğretmeninden korkuyor ve okula gitmek istemiyor bu korkuyu nasıl yeneriz sorusu kafalarda beliriyor. Bu yüzden çocuğunuzun öğretmeninden korktuğuna emin olmalı ve neden korktuğunu sorgulamalısınız. Öğretmeni çocuğunuzu rencide edici, azarlayıcı, alay edici bir tavır sergiliyor veya çocuğunuza şiddet uyguluyor ise çocuğunuz öğretmeninden korkuyor olabilir. Bunun yanında öğretmen bunlardan hiçbirini yapmıyor olabilir. Çocuğunuz genel olarak bir öğretmen otoritesine karşı bir korku beslemiş olabilir. Aynı zamanda öğretmenin verdiği görevleri yerine getirememe korkusu yani özgüvensizlik de çocuğun öğretmen  korkmasına yol açabilecektir.

  • Çocuğum Okula Gitmek İstemiyor

Okul korkusu problemi görülen çocuk genellikle okula gitmemek için birçok bahane üretir. Bu bahanelerin en başında hasta olması, başının ağrıması, midesinin bulanması gibi sebepler gelir. Sabah kalktığında okula gideceğini bildiği için bundan kaytarmanın yollarını arayan çocuk genellikle ağlayarak anne babayı ikna eder ve okula gitmez. Bu sürekli olarak tekrarlıyorsa çocukta bir okul korkusu probleminin oluştuğunu söyleyebiliriz. Bu korkunun aşılması için önce nedenini çocukla konuşmalı daha sonra okul ve öğretmenle konuşup psikolojik danışmana götürülmelidir.

  • Çocuğum Ödevlerini Yapmıyor, Çocuğum Ders Çalışmıyor

Okul korkusunun en büyük nedenlerinden birisi de çocuğun ders çalışmaması ve ödevlerini yapmamasıdır. Ödevlerini yapmadığı taktirde öğretmenin tavrının çocuğa olan etkisi çocukta bir okul korkusu oluşturmuştur. Sorumluluk bilinci eksik olan çocuklarda bu tür okul korkusunun gelişmesi oldukça doğaldır. Çocuğunuz evde ders çalışmıyor, ödevlerini yapmıyor ve ertesi gün okula gitmek istemiyor ise öğretmenin okulda vereceği tepkiden korkuyor olması muhtemel sebeptir.

  • Çocuğum Okuldan Korkuyor

Çocuğunun okuldaki dış etkenlerden korktuğunu söyleyen birçok aile vardır. Çocuk öğretmen, ders, müdür veya ders içi herhangi bir sebepten dolayı değil okul içeriside ona kötü davranan birinden, onu istemediği şeylere zorlayan birisinden veya onunla alay eden birinden dolayı okula gitmek istemiyor olabilir. Bu çocukta okul korkusunu tetikleyen dış etmenlerden birisidir. Bu yazımızda sizlere okul korkusu nedir ve nasıl aşılır gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık çocuğunuzdaki bu korkunun üzerine gidin ve ilgilenin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir