Orman Kebabının Tarifi, En Kolay ve Basit Yapılışı

Categories Yemek TarifleriPosted on

Oldukça hoş yöresel lezzetlerden biri olmakla birlikte, İç Anadolu Bölgesi’nin özellikleri Yozgat civarındaki muhteşem bir lezzetidir. Aslında orman kebabı içindeki karışımlar ve lezzetiyle birlikte doğal bir tat içermesi, hem lezzet bakımından hem de isim bakımından bu yemeği etkisi altında bırakmıştır. Bugun sizlere bu güzel lezzetin yani orman kebabının en basit ve kolay yapışını anlatacağım. İşte orman kebabının tarifi…

orman kebabı

Malzemeleri

  • Yarım kg dana eti
  • 2 adet orta boy soğan
  • 3 adet orta boy patates
  • 3 adet normal boyda havuç
  • Sıvı yağ(Yarım çay bardağı)
  • 2 yemek kaşık un
  • 2 bardak su
  • Tuz, karabiber, pul biber, kekik

Nasıl Yapılır?

Bu yemeğin özelliğine göre kuşbaşı dediğimiz bilinen doğrama yönteminin aksine, etlerin küp küp daha iri bir şekilde doğranması gerekir. Daha önceden ısıtılmış olan tencere içerisindeki sıvı yağ iyice kızardıktan sonra karıştırmadan içine et bırakılır ve 3 dakika kapağı kapatılarak tencerede bekletilir. Daha sonra soğan patates ve havuç yine et ile aynı orantılarda doğranarak etin üzerine eklenir ve arada bir karıştırmak suretiyle yaklaşık beş dakika kadar pişirilir. Baharatlarda içinde olmak üzere kalan bütün malzemeleri eklendikten sonra 2 yemek kaşığı un tel süzgeç yardımıyla pişen etin ve diğer malzemelerin üzerine serpilir. İki bardak da su ilave edildikten sonra ateşi kısık ayarda getirip 40 45 dakika beklemek yemeğinin pişme sürecinin düzenli bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır.

Kaç Kalori?

Bu protein, demir ve a vitamini deposu orman kebabımızın 1 porsiyonu 312.5 kaloridir. Her şeyin fazlası zarardır diyerek orman kebabını fazla kaçırmamanızı öneriyoruz.

Nasıl Servis Edilir

Google aramalarında sıkça orman kebabı nasıl servis edilir aramalarını görünce bu konuyada açıklama getirmek istedim. Orman kebabını servis etmek için özel bir hazırlığa gerek yoktur. Tek dikkat edeceğiniz konu tabağa koyarken sıcak olmasıdır. Ama yinede bir farklılık olsun dersinin tabağın bir köşesine pilav diğer köşesine orman kebabı şeklinde servis edebilirsiniz.

Ailenizle birlikte güzel bir lezzet paylaşımında bulunmak için orman kebabı ideal seçimlerden biri olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir