Oyun Oynamak Çocuğa Ne Kazandırır? İşte Oyunun Faydaları

Categories Çocuk ve Bebek GelişimiPosted on

Doğadaki her canlı ihtiyacı olan etkinlikleri yapmak ile yükümlüdür. Balıklar yüzer, kuşlar uçar ise çocukların da oyun oynamaya ihtiyacı vardır. Çocukların yetişkin olmadan önceki sürece kadar oyun oynaması boş zaman geçirmek için yapılan bir uğraş değil, çocuk için resmen bir iştir. Oyun bir çocuğun olmazsa olmaz en büyük ihtiyacıdır. Çocuk ve oyun hakkında söylenecek ve önemini anlatacak o kadar çok kelime var ki elimizden geldiğince bunun önemini sizler ile paylaşmak istedik.

anne çocuk oyun

Seçilen Oyuncaklar Kişilik Belirler

Her yaş grubunda kullanılan oyuncaklar ve oyunlar çocukların içindeki duyguların dışa vurumudur. Anne baba oyuncak alırken mutlaka cinsiyete uygun olarak oyuncak düşündüğü kadar oyuncakların psikolojik etkileri üzerinde de durmalıdır. Örneğin silah almak konusunda toplum içinde genel bir yargı vardır. Fakat bu oyuncak siz farkında olmasanız da çocuğun kişiliğine atılan en büyük tokat olarak algılanabilir. Bilinçaltında silahın, zorbalığın, kötü işlerin iyiymiş gibi görünmesine sebep olabilir. Bunun yanında erkekler ile kızların ortak oyuncaklar ile oynayabilmesi de mümkündür. Cinsiyeti kız diye arabalar ile oynanmaz diye bir kaide yoktur. Ayrıca annelerin çocuğuyla oynayabileceği oyunlar konumuza da göz atabilirsiniz.

Oyun İle Çocuk Kendini İfade Eder

Küçük çocuklarda oyun dediğimiz zaman anne ve babalarının aynası olacağını söyleyebiliriz. Yani bir oyun içinde kız çocuğu anneyi, erkek çocuk da babayı temsil etmektedir. Bu sebeple davranışların ifade edildiği en önemli ortam oyundur. Onunla konuşmakta zorluk çekiyorsanız oyunda ifade ettiği biçimlere göz atabilir ve neler demek istediğini de anlayabilirsiniz. Beyin gelişimi için de en önemli araç oyundur. Onlarla beraber sadece onların istediği sınırlarda oyun oynayarak onların işlerine ortak olabilirsiniz. Hem aranızdaki güvenli bağlanma rahatlıkla gerçekleşecek hem de çocuklarınızın gelişiminde sağlıklı adımlar atabileceksiniz.

Geliştirici ve eğitici oyunlar ile dilediğiniz zaman çocuklarınızın ruhuna da dokunabilirsiniz. En çok kullanılan aktiviteler top oynama, zıplama, sallanma, titreşimli ve müzikli oyuncaklar, bloklar gibi birçok malzeme bebeklerin çocukluk dönemine geçerken en çok sevdiği oyunlardandır. Ilık su ile biraz yaş büyüdükçe oyunlar da geliştirilebilir. Çocuklarınızla oyun aracılığı ile rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir