Özel Sektöre de Tesettür Özgürlüğü Gelsin!

Categories Güncel Kadın BloglarıPosted on

Beğensin, beğenmesin. AK Parti dönemi hükümeti ile birlikte gerek öğrenciler gerekse kamu kuruluşlarına tesettür özgürlüğü gelmiş durumda. İlköğretimden üniversiteye dileyen öğrenciler ve öğretmenler başörtüsü takabiliyor. Aynı şekilde TBMM içinde tesettürlü milletvekillerimiz ve bakanlarımız olduğunu gördük. Son olarak da emniyet müdürlüğünde yapılan kılık kıyafet yönetmeliğince kadın polislerde tesettür takabiliyor. Çok şükür!

Okul önlerinde tesettürlü olduğu için içeri alınmayan, başörtüleri çekilen, üniversite kapısında kendini zincirleyen öğrenciler, oğlunun asker yeminini izlemek için tabura giden annemizin dışarı çıkarılması… hala hafızalarımızdan silinmedi. Kolay kolayda silinmeyecek. Lakin çok şükür Allah’a o günleri geride bırakmış durumdayız.

Gelelim özel sektördeki giyim özgürlüğüne!

Özel sektörde, büyük kurumsallaşmış firmalarda kaç tane tesettürlü personel görebiliyorsunuz? Bu kadınlar acaba insan kaynaklarından sadece fotoğrafına bakarak eleniyor mu?

Herkesin etnik kökenine veya görüşüne saygımız sonsuz. Ama bir taraf diğer tarafı ötekileştirir ise yapılan haksızlığa avazımız çıktığı kadar bağırmak, mücadele etmek boynumuzun borcu. Velhasıl kelam, “Tesettürlü çalıştırmayan firmalar” bir şehir efsanesi değil maalesef…

Bankacılıktan, giyime, gıda sektöründen turizme kadar ne tesadüf ki birçok firmanın tek bir tesettürlü çalışanı bile yok. Burada firmaları tek tek eklerdim ama bunun bir karalama kampanyası değil, hak batıl mücadelesi olduğunu bilmenizi isterim.

Son söz…

Vallahi biz tarafız! Ayrıştırmadan yaşamaya, orta tarafta kalmaya bile tenezzül etmediğiniz kadınların tarafındayız. Hz. Muhammed (sav)’in tarafındayız.  Kimseyi kıyafeti veya görüşü ile yadırgamıyoruz. Lakin aynı özveriyi ve aynı hassasiyeti bu ülkede yaşayan bütün kardeşlerimizden istiyoruz! Daha fazla kişiye ulaşmak ve sesimizin yüksek çıkması açısından lütfen bu yazıyı sosyal mecralarda paylaşalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir