İstanbulun Gözdesi Pierre Loti Tepesi

Categories Gezi, ModaPosted on

Gez gez bitiremediğimiz İstanbul’daki bir sonraki durağımız Pierre Loti tepesi oldu. Merak edenler bende gitmek istiyorum diyenler içinde Pierre Loti nerede, nasıl gidilir? Hatta Pierre Loti kimdir? Ne yeriz ne içeriz tüm aklınızdaki soruları anlatacağım.

Pierre Loti kimdir?

pierre loti kimdir
Tepeye ismini veren kişiden de bahseden olmaz tabi ki. Fransız yazar Louis Marie Julien Viaud namı değer tanıdığımız Pierre Loti tam bir İstanbul aşığı olarak bilinmektedir. Hatta ikinci vatanim diyebileceğimiz bir sevgi ile bağlanmıştır memleketimize. Kendisi Eyüp’te yaşarken sıkça rabia kadın kahvesi diye anılan bu kahveye gelirmiş. Pierre Loti İstanbul’un bu eşsiz güzelliği arasında aziyade isimli kitabınıda yazıp bitirmiştir. Pierre Loti tepeside ismini buradan almıştır.

Pierre Loti nerede nasıl gidilir?

pierre loti tepesi
Haliç ayaklarınızın altında denebilecek kadar güzel balkonda resim çekebilir eşsiz manzarasıyla büyülenebilirsiniz. Şimdi gelelim Pierre Loti tepesine nasıl gidilir sorusuna  Eyüp ilçesinde bulunan Pierre Loti tepesi hem teleferikle hemde Kendi taşıtınız ile gitme imkanı sağlıyor size. Anadolu yakasından gelmek istiyorsanız ise metroya kullanıp ünalandan metrobüse aktarma yapıp Ayvansaray durağında inebilirsiniz. Oradan yürüyerek 10 dk ya da minibüsleri kullanarak Eyüp merkeze gidebilirsiniz. Eyüp merkezdede gezmeyi unutmayın orasıda gezilecek yerler arasındadır. Daha sonra tabelaları da takip ederek Pierre Loti tepesine ulaşmak için metronun teleferik ulaşım aracını kullanabilirsiniz. Daha önce teleferiği başka şehirlerde kullandığınızda biraz alçak giden bu teleferik fazla ilginizi çekebilir. Ücrete gelirsek Pierre Loti teleferik ücreti sadece tek basımlık akbil tutarıdır. Öğrenci iseniz şansınız yine yaver gidiyor demektir. ?

Pierre Loti tepesi gezisinde ne yenilir ne içilir?

pierre loti kahvaltı
Pierre Loti’ye geldiğiniz zaman birçok mekan ayaklarınızın altında hazır olacak. Fiyatlar ise kişi başı kahvaltı yapmak isterseniz 27₺ olarak bilinmektedir. Yanlız baştan söyleyeyim eğer aşırı çay severseniz haberiniz olsun kahvaltı yanında 2 bardak çay var. Fazlası artı ücrete girer. Tek başına bir çay içelim kalkalım derseniz çay girişteki cafede 3.50₺ iken bi üst cafede 3₺ değerlendirmekte fayda var.

Yemekden sonra ise yokuş yukarı çıkan bir kac sokakta gezebilirsiniz. Sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Her gittiği yerden anı almayi sevenlerden iseniz işte size göre şeyler tam da orada.

Ben gittiğim gezide farkettim ki bizden çok yabancı turistlerin daha çok ziyaret ettiği bir mekan olmuş Pierre Loti tepesi. Bence hepimiz bu güzel mekanlarımızın değerini bilmeli görmekten geri kalmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir