Pilates Nedir ve Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Categories Güzellik Sırları, Sağlıklı YaşamPosted on

Kadınların son zamanda en çok yaptığı sporlardan biri olan pilatesin tanımı ve faydaları hakkında konuşacağız. Genelde zayıflama amacıyla yapılan pilatesin faydalarını nasıl başlamanız gerektiği konusunda yararlı bilgiler vereceğiz.

Pilates nedir?  Bir dizi hareketler ve nefes egzersizleri ile oldukça eğlenceli geçen bu spor dalı zayıflamamız, formda kalmamız ve ruhsal açıdan gelişmemizi sağlayan 100 yıllık bir geçmişe sahip bir spor dalıdır. Pilates diğer adı ile kontroloji olarak bilinir. Diğer zayıflama yöntemlerine göre pilates ile yapılan hareketler vücudun forma girmesinde daha çok etkilidir. Yapılan değişik hareketler ile kaslardaki uzama vücudun ince şekiller almasına neden olur.

Pilatesin Yararları 

pilates yapan kadınlar

 • Karın kasları kalça ve bacak kol kaslarının gelişip güçlenmesine neden olur.
 • Yapılan pilates ile vücudumuzu tanımaya başlar ve esnekliğini daha çok hissetmeye başlarız.
 • Yapılan diğer sporlarda kaslar zamanla şişmeye başlar ama pilatesde yapılan hareketler sıkılaşmaya neden olurken kas şişmesine neden olmaz. Bu biz kadınların pilatesin en sevdiği özellik diyebiliriz.
 • Düzenli yapıldığı zaman zihni açar ve rahatlık hissi verir.
 • Omurilikteki düzeni sağlar ve daha dik durmamızı sağlar.
 • Karın ve basen bölgelerindeki sarkmaları toparlayarak sıkı görünüm sağlar.
 • Esneklikten dolayı kan dolaşımı hızlanır ve kalp krizi riski büyük olasılık ile azalır.
 • İstediğiniz şekilde beslenseniz bile pilates ile formunuzu koruyabilirsiniz.
 • Hareketsizlikten dolayı oluşan kas ağrılarının azalmasına hatta son bulmasına neden olur.

Pilatese Başlamak İstiyorum Diyenlere Özel…

pilatese yeni başlayanlar

İsterseniz size yakın bir pilates kursuna yazılıp hemen başlayabilirsiniz ama buna imkanınız el vermiyor ise evinizde de pilates yapabilirsiniz.

Nasıl diye soracak olursanız basit; pilates seti alabilir ya da yeni başlıyorsanız pilates hareketlerini setsiz olarak yapabilirsiniz.

Pilates Seti Fiyatları;

pilates seti

Set almaya karar verdiğinizde ortama pilates setleri iyi ve kaliteli olanlar 40 TL ile 100 TL civarı fiyatlardadır. Pilates seti içerisinde neler var diyorsanız buyrun..

 1. Pilates topu
 2. Minder
 3. Bel inceltme diskleri
 4. Atlama ipi
 5. Dambıl
 6. El yayları

Genelde pilates setleri içinde yukarıda belirttiğimiz çeşitlerin yanında birçok aksesuar daha bulunabilir. 500 adet pilates hareketleri bulunmaktadır. Ufkunuzu geniş tutmanızda fayda var.

Evde Pilatese Başlamaya Ne Dersiniz?

pilates yapanlar

Eğerki bu yazımızı okumuş ve pilatesin eşşiz faydalarından haberdar iseniz pilatese başlamak için can atıyor olabilirsiniz. Diler başlangıç olarak evinizde pilatesin topsuz yapılan hareketlerinden başlaya bilirsiniz. Daha sonra faydasını görünce diğer hareketlere geçmek isteyeceksiniz. Sağlığınız ve fiziğiniz için bu eğlenceli spor dalını deneyebilir kendinizi mutlu hissedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir