Pürüzsüz Bir Cilt İçin Vitamin Takviyesi

Categories Cilt BakımıPosted on

Kadınların birçoğu pürüzsüz bir cilt için zamanından ve maddiyatından ödün vererek uğraşır durur. Peki güzel kusursuz bir cilde sahip olmak için yeterince bilinçli miyiz?

Aldığımız ve tükettiğimiz her besin ve yiyecek aslında cildimizi de etkilemektedir. Olumlu etkilemesini sağlamak için ilk olarak vitaminlerden destek alabilirsiniz. Hem canlı hem de taze ve pürüzsüz bir cilt için mutlaka yediğiniz besinlerin vitamin değerleri konusunda da bilgi sahibi olmalısınız. Tek tek vitaminlerin hangi konuda size yardımcı olacağını bilerek ilk adımı da atabilirsiniz.

A Vitamini

A vitamini de kendi içinde moleküllere ayrılmakta ve her birinin farklı görevler üstlenmesine destek olunmaktadır. Mesela retinil palmitat, retinol ve retinalhedid A vitamini grubunda sayılmaktadır. Bu maddeler vücut içindeki kolajen miktarının artmasına destek olmaktadır. Ciltteki renk bozulmalarının önüne geçilmektedir. Gözeneklerin de açılmasında yararlı olmaktadır. Bunlar arasında da en popüler olan maddenin retinol olduğunu söyleyebiliriz. Neredeyse her cilde iyi gelmektedir.

B Vitamini

B vitamini kendi içinde çok çeşitli olan bir vitamindir ama hepsinin de birbiri ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Nemlendirici etkisi ile B5 vitamini sizin işinize yarayacak olan en önemli besinlerdendir. Bunun yanında B1 vitamini de dolaşımın düzene girmesine destek olmaktadır. Havuç, brokoli ve domates besinlerinde de B3 vitamini bol miktarda kullanılmaktadır.

C Vitamini

C Vitamini dediğimiz zaman ilk olarak akıllara turunçgiller gelmektedir. Kolajen üretmek için en çok ihtiyaç duyabileceğimiz vitamin çeşididir. İçindeki askorbik asit de kolay bozulmayan bir madde olduğu için birçok malzemede kullanılmaktadır. Hem de çok iyi bir antioksidanlardır.

D Vitamini

Aslında bu vitamini dışarıdan almaktansa vücudumuzda kendimizin üretmesine yardımcı olmamız gerekir. Cilt tarafından üretildiği için daha rahat üretilmektedir. Ancak bunun için bol bol güneş ışınlarından yararlanmak önemlidir. Kemiklerin ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bu vitamine bolca ihtiyacımız vardır. Tabi ki bu vitamini almak için güneşten yararlanırken güneş kremi kullanmayı da ihmal etmemek gerekir.

E Vitamini

Bu vitamin elinde 8 tane çeşit barındırmaktadır. Her biri de antioksidan olarak görev yapmaktadır. Yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır.

F Vitamini

Cilt için esansiyel yağ asitlerinin üretilmesine takviye yapılmaktadır. Bu şekilde cildin elastik ve daha yumuşak olması sağlanır. Belki de en az duyulan vitamindir. Kaliteli nemlendiricilerde bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir