Ramazanda Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

Categories Güncel Kadın Blogları, Sağlıklı YaşamPosted on

Ramazan ayında oruçlarımızı güzel bir şekilde tutarken bazen istenmeyen durumlarda olabilir. Ağız kokusu önlenilmesi için çözüm arayışları konuların özellikle bulunduğumuz razaman aylarında arama listelerinin başlarında gelmektedir. Ramazanda ağız kokusuna ne iyi gelir? Ramazanda ağız kokusu nasıl önlenir? Ramazanda ağız kokusuna çözüm gibi birçok aramalar yapılıp sonuç aranmaktadır. Şimdi sizlere birazda olsa bu kötü histen kurtulmanız için çözüm yolları bulacağız.

Aslında çözümün ana kaynağı besinlerden kaynaklanmaktadır. Sahurda yediğimiz ve hatta iftarda yediğimiz yiyeceklere de biraz olsun dikkat etmemiz gerekmektedir. Tabi ki sahurdan sonrada diş fırçalayarak ağızda yiyeceklerin koku yapmadan kaybolmasını sağlamaktır. Şimdi tek tek çözüm yollarına bir bakalım…

Ramazandan önce diş doktoruna gitmeliyiz.

diş tedavisi

Ramazanda önce diş doktorumuzu ziyaret etmeliyiz. Eğer çürümüş diş eskimiş dolgu ya da köprü gibi diş sorunlarımız varsa bunlar ramazanda karşımıza kötü koku olarak çıkabilir.

Sigara kullananlar dikkat!

sigara içen adam

Eğer sigara içiyorsanız diğer kişilere göre ağız kokusunda biraz daha öndesiniz. Bunun çözümü de en son sigara içerek sahuru sonlandırmamalısınız. Dişlerinizi fırçalarken diş etlerinizi ve ağız içinizi de fırçalamalısınız. Diş ipi de kullanmayı unutmamalısınız. Ağız içindeki bakteriler açlıkla beraber iki kat daha artarak kötü koku oluşturur.

Tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz.

tuzlu suyla gargara

Diş fırçaladıktan sonra isterseniz ek olarak da tuzlu gargara yaparak ağız kokusunu önleyebilirsiniz.

Baharatlı yiyeceklerden kaçının.

baharat

Sahurda yemekler fazla tatlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Bu çeşit yiyecekler vücuttan ter ne nefes yoluyla atıldığından dolayı kötü koku oluşumuna sebebiyet verebilir.

Sebze yiyecekleri tercih edin…

sebzeli besinler

Ağızdaki koku birazda midede ki asitlerin yanmasından dolayı çıkar. Bu yüzden daha çok sebze ve kuru bakliyat türü yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Ramazanda ağız kokusunu önlemek için yapılabilecek birkaç yöntemden bahsettik. İş hayatımızda diğer sosyal ortamlarda ağız kokusu rahatsız edici olabilir. Bunu önemseyenler için en etkili çözümleri sunmaya çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir