Resimli Kolay Krep Tarifi ve Yapılışı

Categories Yemek TarifleriPosted on

Kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında olan krep tarifini bugün sizlerle paylaşacağız. Sizde kolay krep nasıl yapılır merak ediyor iseniz işte sizin için en kolay krep tariflerden biri burada…

Krep yapmak için gereken malzemeler

  • 2 çorba kaşığı tam buğday unu
  • Bir çimdik tuz
  • ½ su bardağı süt
  • Bir bütün yumurta ve bir yumurtanın beyazı
  • 1 çorba kaşığı sıvı yağ

Kolay krep tarifi için ekstralar eklenen malzemeler

  • ½ çorba kaşığı buğday rüşeymi ya da yulaf kepeği
  • ½ çorba kaşığı kepek ( arzu edilirse)
  • ½ çorba kaşığı çekilmiş keten tohumu

Krep nasıl yapılır?

krep nasıl yapılır

Elektrikli mikser ya da blender kullanarak un, su ve sütü iyice karıştıralım.

Yumurtaları da ekleyerek karışımın tamamen pürüzsüz bir hal alana kadar bir kaç dakika daha karıştıralım. Ya da orta bir kasede iyice çırpadabilirsiniz. Tadına bakıp gerekli ayarlamaları da yapabilirsiniz. Kısaca tuz atmayı unutmamalısınız.

Eğer yaptığınız harç biraz koyu oldu ise biraz su ekleyebilirsiniz. Yalnız suyu dökerken azar azar ekleyip bir yandan da karıştıralım.

Kare şeklinde bir tavanız var ise daha güzel bir sunum yapabilirsiniz. Ama yine de yuvarlak tavada kullanabilirsiniz. Bende yuvarlak tava kullanarak yapacağım.

krep karışımı

Teflon yada granit yapıştırmayan bir tava tercih ederek, tavayı çok hafiften yağlıyoruz. Daha sonra hazırladığımız karışımdan kepçe ile bir kaşık alarak tavanın orta kısmından içine dökelim.

Tavayı sağa sola doğru hareket ettirerek harcın her tarafa eşit olarak yayılmasını sağlayalım.  Arada bir altını kontrol ederek kızardığı zaman ters çevirelim.

krep nasıl pişirilir

Eğer yuvarlak tava ile yapacaksanız krepin kenarlarından keserek kare haline getirebilirsiniz. Daha sonrada üçgen şekillerine bölerek ufak süslemeler ile servise hazır hale getirebilirsiniz. Krepleri pişirirken ocağınızın altını çok fazla açmayın yoksa kısa sürede hızlıca altını yakabilirsiniz.

 Kolay krep tarifi yazımızın yanında çocuklarınızı kahvaltıda mutlu etmek için kahvaltılıklardan küçük yüz şekilleri de yapıp onları sevindirmenizi tavsiye edip hatta diğer şekilli yemek  tariflerimizi de ziyaret etmenizi de öneririz.Ufak süprizlerle emin olun herkesi mutlu edebilirsiniz. Afiyet olsun…

krep sunumu çeşitleri

Not: kolay krep tarifinde malzemeleriniz de tam buğday unu, esmer pirinç unu ya da yulaf unu kullanabileceğiniz gibi bunlardan farklı bir karışımda yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir