Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Categories Güzellik Sırları, Sağlıklı YaşamPosted on

Birçok erkek ve kadının sorunu olan saç dökülmesine iyi gelen bitkisel çözümlerden bahsedeceğiz.

Her ne kadar günde her bireyin saçından 50 ile 200 tel dökülmesi normal karşılansa da yaş ilerledikçe ya da çevresel faktörler sebebi ile bazı zamanlarda saç dökülmelerinin oranı çok artmaktadır. Bu gibi zamanlarda saçlarınızı sağlamlaştırmak ve köklerine besleyici takviyeler uygulamanız gerekmektedir. Saç dökülmeleri ilk olarak beslenme düzeni, stres, hastalık sebepleri ile başlamaktadır. Bunlara doğal çözümler ile çare bulabilmek aslında kolaydır. Mevsim değişimlerinde de saç dökülmeleri ile çok karşılaşılmaktadır. Bunun yanında keratin proteinin eksik olması da saçların güçsüzleşmesine sebep olabilmektedir.

güçlü saçlar

Protein Desteği Alın

Vücudumuzda bulunan tüm sistemlerin düzenli olmasını proteinlere borçluyuz. Dengeli beslenmek her zaman için önemli olan bir unsurdur. Beslenme konusunda eksiklikler meydana geldiği zaman saç dökülmeleri de en büyük sorunlar arasında sayılabilmektedir. Saç tellerinin uzaması ve istenen boya gelmesi neredeyse 2 ile 5 sene arasında değişkenlik göstermektedir. Protein takviyesi için ilk olarak tüketebileceğiniz besinler; tavuk, peynir, süt, soya, kurubaklagil, yumurta olarak sıralanabilir.

Vitaminleri Unutmayın

Saçlarınızın ne kadar sağlıklı olmasını istiyorsanız o kadar çok besleyici takviye almanız gerekmektedir. Bunun için de sadece protein almanız yeterli olmayacaktır. Yanında mutlaka B6, E, D, C ve A vitaminlerini de almalısınız. Bunun yanında tabi ki çinko, bakır, selenyum, magnezyum, demir, biotin desteği almayı da ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Saç uzatma yöntemleri

İlk Belirti Saçlarda Güçsüzlük

Demir için tüketilebilecek olan gıdalar içinde pekmez, yeşil sebzeler, kuru meyve, domates, yağlı tohumlar olarak sıralanabilir. Kadınlarda ve vejetaryenlerde yeterli olarak alınmayan bu besinler ilk olarak saçlarda güçsüzlük olarak tepki vermektedir. Bunun yanında yumurtanın, peynirin ve yer fıstığının içindeki biotin maddesinin de çok önemli olduğunu belirtmeliyiz.

Çinko Takviyesi Saçlarda Dökülmeye İyi Gelecektir

Çinko içeren yiyecekler tüketmek gerekmektedir. Çinko takviyesi almak isteyenlerin ete, mantara, kuru baklagillere ihtiyacı vardır. Selenyumun desteğini de hissetmek için mutlaka kereviz, salatalık, mantar, balık, brokoli, ay çekirdeği, yumurta, soğan takviyesini de elden bırakmaması gereklidir.

Saçlarınızın Bakır Minerallerine İhtiyacı Var

Bakır içeren besinler için patates, kuru baklagil, deniz ürünleri, kakao, kayısı, tam tahıllar, yağlı tohumlar, karaciğer bol bol tüketilmelidir. Geride kalan vitamin depolarını da aldığınız zaman saçlarınızın daha güçlü olduğunu görebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir