Sağlıklı Olduğunu Düşünseniz De Hiç Sağlıklı Olmayan Besinler!

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Günümüzde birçok kişi tarafından kontrol altında tutulan durumlardan biri de diyettir. Özellikle de bayanlar tarafından takip edilen unsur besinlerin enerji değerleridir. Bunun yanında hangi besin daha sağlıklı ve kilo vermeye ne kadar yardımcı ise onun yenmesine dikkat edilmektedir. Bilinçli diyet konusunda uzmanlardan da destek alınmalıdır. Gündemde olan listelerin yanı sıra mutlaka sağlıklı olan yiyeceklerin tercih edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı olduğunu düşünüp yediğimiz sağlıklı olmayan besinler bizi ummadığımız hastalıklara sürükleyebilir.

Besleyici Olmalıdır

Yenilen her besin mutlaka sağlıklı ve kalorisi konusunda da hafif bir besin olmalıdır. Bunun yanında bol lif içeren besinlerin de sizinle olması gerekmektedir. Şunu da unutmamak da fayda vardır: Bir besin içinde çok fazla enerji yoksa ama şeker oranı yüksek ise buradaki yağlar bel bölgesinde toplanır. İlk olarak besleyici besin olarak vitamin değeri yüksek olan yiyecekleri tüketebilirsiniz. İçeceklerde mutlaka çay, kahve ya da su tüketmeyi tercih edin. Meyve suyu ve limonata gibi içecekler yüksek kalori değeri ile yapılmaktadır.

Kuruyemiş Mi, Kuru Meyve Mi?

Film izlerken ya da akşamları otururken çay yanında en çok tüketilen yiyeceklerden biri kuruyemiştir. Belki de en çok ulaşabileceğimiz hem de yağ oranı az olarak görülen bu besinler aslında o kadar da çok masum değildir. İçinde bulunan yağ oranı ile aslında alınması gereken kalori oranından daha yüksek enerji depolanmaktadır. Bunun için besin değeri anlamında kuru meyvelerin daha iyi olduğunu ifade edebiliriz.

Donmuş Besinlerden Uzak Durun

Günümüzde en çok tüketilen ürünlerin başında donmuş besinler gelmektedir. Aslında bu besinler sebze bile olsalar dondurulduğunda içinde bulunan sodyum değerini azaltırlar. Bu sebepten dolayı da artık eskisi gibi besleyici yiyecekler olduğunu söyleyemeyiz. Lif ve proteini bir arada tüketmek isteyenler için barlar en besleyici atıştırmalıklar gibi görünür. Aynı zamanda donmuş olması sayesinde küçük bir tatlıdır. Lakin enerji ve lif desteğinin yanında oldukça yüksek derecede şeker yüklemesi de yaparlar. Bunun için protein ve lif kaynağı almak isteyenler için elma en iyi tercih olacaktır. Hem besleyici hem de hafif bir atıştırmalıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir