Sahurda Ne Yemeli? Nasıl beslenmeliyiz?

Categories Sağlıklı Yaşam, Yemek TarifleriPosted on

Sahurda Ne Yemeli? Nasıl beslenmeliyiz?Ramazan ayının başındayken aklınızdaki sorulardan biri de sahurda ne yemeli nasıl beslenmeli sorunlarıdır. Bugün sizler için en güzel sahur yemeği önerileri ve onunla birlikte kesinlikle önermediğimiz noktalara da değineceğiz.

İftarda bir o kadar çok yedikten sonra bazen sahur vaktine kadar hiç acıkmayabiliriz. Ama bu da sağlık açısından bizi zorlayacaktır. Bundan dolayı iftar tıka basa yerine ölçülü yemek yiyip sahura da yer bırakmak en güzelidir. Sahurda yediğimiz yemeklerde çok fazla olmamalı ki yemek üzerine uyuduğumuz da vücudumuz da zorluk yaratmasın. Bu yüzden sizlere yemekleri sıralamaya başlayalım.

sahur-yemeği

1- Tahıllı ürünler

Tahıllı ürünler sizin acıkmanızı önlerken hemde fazla şişlik yapmadan rahat bir uyku ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Tahıldan kastımız ise buğday ekmekleri yiyebilir. Pirinç pilavı ve makarna tüketebilirsiniz. Ama aşırıya kaçmadan tüketmeliyiz.

2- Bol bol protein yemeli

Açlığa vücudumuzun direncini yitirmemesi için protein odaklı olarak da beslenmemiz gerekir. Mesela sahurda yumurta haşlayabilirsiniz. Yumurtayı rafadan şekilde de tüketebilirsiniz. Ama kesinlikle kızartma yememelisiniz. Bu sizin daha çok susamanıza neden olur.

3- Çay içerek susuzluk giderin.

Çok bilinmese de çay gerçekten tüm gün ihtiyacınız olan suyu biraz olsa da azaltmaktadır. Bu yüzden sahurda kahvaltı yaparken bol bolda yanında çay içmek en güzel sofralardan biri olacaktır.

4- Meyve ve yoğurt tüketin.

Daha öncede yoğurt diyeti konusunu anlatmıştım. Bildiğimiz gibi yoğurt yediğimiz de karnımız daha tok olurken iftardaki fazla yemeklerden dolayı çektiğiniz hazımsızlığı da sahurdaki yoğurt ile atacaksınız. Meyvelerde ayni şekilde aşırı şişlik yaşadığınız da sizin yardımcınız olacaktır.

5- Kahvaltı sofrası hazırlayın.

Aslında günün en sağlıklı en dinç tutan öğünü kahvaltıyı sahurda yapmak bizim için en mantıklı ramazan önerisi olacaktır. Sahurda peynir salatalık domates zeytin gibi daha saf ama kuvvetli tutan tok tutan yiyecekleri yanında çay yada meyve suyu ile tüketebilirsiniz.  Hem sizde benim gibi kahvaltıyı sevenlerden iseniz kahvaltıya olan özleminiz sahur yemekleri ile biraz olsun son bulacaktır.

Sahurda ne yemeli diye düşünenler bu kolay hazırlanan önerilerimizi yapabilirsiniz. Emin olun iftara kadar daha az acıkmış ve dinç olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir