Şal Ve Eşarp Nasıl Bağlanır? ( Videolu Anlatım )

Categories ModaPosted on

Bugün sizler için şal ve eşarp bağlamanın püf noktalarını tek tek anlatacağız.  Şal nasıl bağlanır veya eşarp nasıl bağlanır diye sürekli araştıran tesettürlü bayanlar bu konudan çok şey öğrenecekler. Artık başımızı bağlamak için aynanın karşısında saatlerce uğraşmayacaksınız. Hem modern hem de olması gerektiği şekilde örtünmenin en kolay yollarını bugünkü yazımızda sizinle paylaşacağız. Son zamanların en modern eşarp ve şallarından da bahsedeceğiz. Yeni tesettüre giren bayanlar içinde en kolay şal ve eşarp yapma tekniklerine değineceğiz.

Eşarp Bağlamanın Püf Noktaları

eşarp nasıl bağlanır

İlk önce eşarp bağlama yöntemleri ile başlayacağız. Eşarp bağlamanın püf noktalarını yeni kapananlar için tek tek anlatacağım. Videolar ile desteklediğimiz bu yazımızda umarım sizlere yardımcı olacağız.

1 – En Kolay Eşarp Bağlama Yöntemi

Yukarıdaki videoda istediğiniz gibi eşarbınızı ikiye katladıktan sonra başınızın üzerine yerleştirip iğneyle başınıza tutturabilirsiniz. Daha sonra uçlarını indirdiğiniz eşarbınızı boğazınızdan dolayarak ensenin arkasında bağlayabilirsiniz.

2 – Eşarp Dolama Modelleri

Öncelikle dolama için daha büyük boy eşarp modeli tercih etmelisiniz. Kullandığımız eşarbı bonenizi taktıktan sonra bir tarafı daha uzun olacak şekilde bırakınız. Kafa üstüne iğne ile tutturduktan sonra uzun olan tarafı diğer tarafa doğru başımızın üstüne dolayınız. Son olarak diğer tarafı da omuza tutturduktan eşarbınızı dolama şeklinde bağlamış oluyorsunuz. Bu modelde ensenizin açılmamasına dikkat ediniz. Daha ayrıntılı olarak bilgi edinmek için aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz. Yukarıdaki videodan nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şal Bağlama Teknikleri

şal bağlamaları teknikleri

Eşarptan  sonra Şimdi sizlerle şal bağlama yöntemlerini inceleyeceğiz. Son zamanlarda en çok tercih edilen başörtüsü modelleri arasında daha çok şallar vardır. Yaz-kış farklı kumaşlardan kullanabileceğiniz şal modelleri ile modaya uygun şekilde örtülebilirsiniz. Şal bağlama yöntemlerinin başında senenin modası olan şal kumaşlarından modellerinden de bahsedeceğimizi söylemiştik. Bu senenin tesettür modasında uçları dantelli ve pilise kumaştan yapılan şal modelleri en çok tercih edilen şal kumaşları arasındadır. Desenli kumaşlar yerinede daha çok sade kumaşlar tercih edilmeye başlanmıştır.

1 – Farklı Şal Bağlamaları

Sizler için ilk paylaşacağımız videomuzda sıradan şal bağlama modellerinin en farklısından bahsedeceğiz. Şal  bağlama şeklinde biraz daha farklı bir tarz yakalanmıştır. Şalınızı çeneniz de iğne ile tutturduktan Daha sonra bir tarafını videodaki gibi tersten diğer tarafınıza bağlayınız. Bu şekilde ters çevirdiğiniz taraftaki kumaşın verdiği bolluk dan dolayı oluşan şekil şalınızdaki farklı havayı ortaya çıkaracaktır.

2 – Şalı Dolama Yapma Yöntemi

Şal bağlamanın biraz daha farklı modellerini sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Bu sefer canımızı başımıza geçirdikten sonra arkadan ensemizde birleştiriyoruz. Daha sonra kalan parçalarını öne doğru alıyoruz. Öne doğru aldığımız parçalardan bir tanesini önce kulak hizamıza daha sonra topuz hizamıza doğru doluyoruz. Diğer taraflarını da Başımızın üzerinde döndürüp iğne ile tutturuyoruz. Dolama yöntemlerinde tek dikkat etmeniz gereken kafadaki topuzunuzun biraz daha küçük olmasıdır. Dolamada kumaştan dolayı zaten topuz biraz daha dolgun görünmektedir. Ayrıntılar için videoyu izleyebilirsiniz.

3 – Tersten Şal Bağlaması Nasıl Yapılır?

Bu seferki modeliniz gerçekten Belki ilk kez göreceğiniz şal bağlama teknikleri arasında yer almaktadır. Normalde olması gerekenden daha farklı şekilde kısa kenarını çenenize getirip uçlarını baş üzerinde bağlıyoruz. Daha sonra uzun kalan kısmı Başımızın üzerinde dolayıp sağ ve sol kısımları birer iğne ile tutturuyoruz. Bu modelde tam da istenilen gibi şalınız omuzlarını örtecek şekilde hizalanır. Yeni başlayanlar içinde en kolay şal bağlama yöntemleri arasında yer alabilir diyebiliriz.

eşarp ve şal bağlamaları

Şal ve eşarp bağlamanın püf noktalarını sizler ile uzun uzun paylaştık umarım bundan sonraki modellerimizde bu modelleri de aklınızda bulundurursunuz. Şallarınızı bağlarken tesettürün anlamını da unutmayarak kendimizi modaya kaptırmamalıyız bunu da söylemeden geçmeyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir