Şeker Hastalığı (Diyabet) Belirtileri ve Tedavi Yolları

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Çağımızın yaş fark etmeksizin hemen hemen herkes de görülen hastalığı diyabet hastalığından bahsedeceğiz. Genel olarak şeker hastalığı belirtileri nelerdir? şeker hastalığı tedavisi nasıl yapılır? konularını ele alacağız. Aynı zamanda diyabet çocuğa geçer mi? – nasıl oluşur? – çeşitleri nelerdir? gibi merak edilen tüm sorulara cevap vereceğiz.

Konu Başlıkları:

  1. >> Şeker hastalığı nedir?
  2. >> Şeker hastalığı nasıl oluşur?
  3. >> Diyabetin çeşitleri nelerdir?
  4. >> Şeker hastalığı çocuğa geçer mi?
  5. >> Şeker hastalığı belirtileri neler?
  6. >> Şeker hastalığı tedavi yolları nelerdir?

şeker tüketimi

1-Şeker hastalığı nedir?

Şeker hastalığı kısaca; kanda glikozun artması sonucu idrarda şeker bulunması, çok su içme, çok yemek yeme ve çok işemeyle belli olan bir hastalıktır.

Şeker en sık görülen metabolizma hastalıklarından biridir. İlk olarak şeker hastalığının 1674 de Willis buldu. 1846’da Claude Bernard merkezi sinir sistemini zedeleyerek glikozu meydana getirdi. 1877’de ise şeker hastalığının pankreas bozukluğundan ileri gelebileceğini öne sürüldü. Daha sonra şeker hastalığında yokluğu görülen maddenin pankreastaki Langherhans adacıkları tarafından salgılandığı bulundu. Bu madde ise sonradan 1922’de insülin olarak kullanıldı. İnsülin buluşu öldürücü olan bu hastalığın sonucunu tamamen değiştirdi. Tabii ki ilerleyen zamanda beraber insülinde gelişmeler olup yenilikler yapıldı şekeri düşürmek için başka maddeler eklendi.

2-Şeker hastalığı nasıl oluşur?

Şeker hastalığının esası protein ve yağlar la beraber önemli bir enerji kaynağı olan glikozun kullanılmasındaki bir bozukluktur. Bu bozukluk bir sinir lezyonundan  hipertiroidinden hiperkortisizmden pankreas yetersizliğinden ve nihayet glikozun hücrelerde kullanılmasındaki bir bozukluktan ileri gelebilir.

3-Diyabetin çeşitleri nelerdir?

Şuan için bilinen şeker hastalıkları Tip1 ve Tip 2 olarak adlandırılmaktadır tıp 1 şeker hastalığı vücudun insülin üretmemesinden dolayı oluşan Tip 2 ise üretilen insülinin kullanılan mamasından dolayı oluşan diyabet hastalığıdır.

Keton gibi asit cisimlerin fazlalığı asidoketoza açar. Bu yüzden hasta diyabet komasına kadar gidebilir. Özet olarak hafif diyabetle ağır diyabet arasındaki fark şeker metabolizmasındaki bozukluğun derecesinden ibarettir. Hafif şeker hastalığı tehlikesizdir. Çünkü vücudu bitkinliğe götürmez hasta iyi yer ve içer zayıflamaz. Fakat şeker hastası olmayan aynı durumdaki şahıslara kıyasla enfeksiyona daha fazla elverişlidir.

4-Şeker hastalığı çocuğa geçer mi?

Soydan geçme bir etken şeker hastalarının akrabalarında sık bulunan gizli bozukluklar ve devamlı olarak fazla besin almadığımı hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Şeker hastalığı anne veya babada tip1 ve tip2 diyabetin bulunmasından dolayı geçme oranı yüzde 2 ila yüzde 25 oranındadır. Eğer anne ve babada ikisinde de şeker hastalığı bulunuyor ise çocuğa geçme oranı yüzde 50 civarındadır.

5-Şeker hastalığı belirtileri nelerdir?

işte şeker hastalığı belirtileri

İşte 5 maddede açıkladığımız şeker hastalığı belirtileri.

     1.  Sık idrara çıkma

Glikoz kullanılmasında azalma olduğundan vücutta şekeri ayarlayan sistem kan şekerini yükseltir. Kan şekeri normal olarak litrede 1 gramdır. Kan şekerinin yükselmesi şekerin hücrelere girmesini sağlamak içindir. Böylece kan şekeri litrede 3 grama yükselebilir. Hatta daha da fazla olabilir. Böylece glikozun böbrek yolu ile atılma eşiği aşılır. Şeker kaybı önemli derecede ise fazla idrara çıkmaya sebep olur idrarın fazlalaşması vücuttaki tuzların da azalmasına sebep olur.

     2. Kilo kaybı

Vücuttaki tuzun azalması iştahınızı ve su içme isteğinizi arttırır. Bu belirtilerin olmasına rağmen kilo kaybı başlar glikoz eksikliği belli bir dereceyi aşarsa organizma artık glikoz yerine yağların ve proteinleri kullanmaya başlar. Bu da kilo kaybına sebep olur.

      3. Aşırı susama

Kandaki fazla glikozun dışarı atılması için vücudun çok fazla suya ihtiyacı olabilir. Bu da şeker hastalarında çok fazla susama bununla beraber ağız kuruluğu yapabilir.

      4. Görme bozukluğu

Şeker hastalığının diğer insanlara oranla görme bozukluğu yaşama riski hatta kör olma riski yüzde 25 daha fazladır. Bunun sebebi ise gözlerdeki damarlarda oluşan kanamadan ve sızıntılardan dolayıdır.

       5. İyileşmeyen yaralar

Şeker hastalığının getirdiği damarlardaki sorunlardan dolayı yaraların daha geç iyileştiği görülmektedir. Normal bir insanda sıradan bir yara en fazla üç hafta kadar iyileşme gösterirken şeker hastası birinde bu süre 6 haftayı geçebilir. Genelde en çok ayaklarda görülen bu tür yaralanmaları önceden teşhis edip tedavisi yapılmalıdır.  Teşhis de genç kılınan yaralar için bazı durumlarda tamamen organ iptal edilip kesilme durumu ne kadar geline biliyor.

Bununla beraber şeker hastalığı insülin tedavisi yapılmazsa bir kilo kaybı fazla idrara çıkma iştahsızlık zayıflama uyuklama gibi çeşitli bozuklukları ve komaya sebep olarak ölüme kadar götürür.

6-Peki Şeker hastalığı tedavisi nasıl yapılır? Mümkün mü?

adacık nakli

Şeker hastalığı tedavisi aşağıda belirttiğimiz fizyopotolojik verilere göre yapılır.

       a-Beslenme rejimi

Beslenme değişimi Tedavinin başlıca unsurudur gıda rejiminde aşağıda belirtilen hususlara dikkat edilmelidir besinler herhangi bir eksikliği önlemek için yeterli derecede çeşitli ihtiyacı karşılayacak kadar bol olmalıdır. Fazla yağ tüketilmemeli Dolayısıyla karbonhidratlar azaltılmalıdır.

       b-İnsülin tedavisi ve hap tedavisi

İnsülin tedavisinde ve ilaç tedavisinde dikkat edilecek noktalar vardır bir çok şeker hastasına gerçekte etkisi olmayan ilaçlar verilmektedir. Hafif şeker hastalarında faydasız olan ve hastayı boşuna masrafa sokan bu ilaçlar ağır hastalarda etkili ilaçların uygulamasını geciktirme bakımından üstelik zararlı da olur.

Bugün elimizde iki aktif ilaç vardır insülin ve bazı sülfamitler… İnsülin protein tabiatın da bir hormon olduğundan sindirim yoluyla tahribe uğrar. Bu nedenle bu durumdaki bir hastaya uygun dozda ayarlanmalı ve sıklıkla enjekte edilmelidir. Kesinlikle alışkanlık söz konusu olmamalıdır.

İnsülin kullanılması ihtiyaca cevap verir ihtiyaç yaratmaz. Hap kullanımı ise aksine sabit etkisi yoktur Buna karşılık Ağız yoluyla alınabilmesi çok büyük avantajdır Bu ilaçlarla orta şiddetli şeker hastalığında denge sağlanabilir.

       c-Şeker Hastaları İçin Egzersizler

İyi bir egzersiz ile vücuttaki kan şekeri oranını normal düzeyde tutabilirsiniz.

Buna göre şeker hastalığının hiçbir gerçek çözümü yok . Bu süreç sadece kötüye doğru ilerlemek yavaş yavaş organları bozarak şiddetini arttırarak devam etmek zorunda.

Burada da teorik olsa da bu programların yetebileceğinden bahsediyoruz gerçekten de inanılmayacak bir şeyden bahsettiğimiz düşünüyor olabilirsiniz bu mantığımızı ve şu ana kadar bildiklerimizi çok zorlayan yepyeni bir fikir.

Bütün şeker hastalıklarının iyileşecek gibi bir iddiam olduğu düşünülmesin. Ancak dünyada birtakım yöntemlerle bu travmaları çözen insanların mucizevi bir şekilde insülin iğneleri ne bir kenara koyarak hayatlarını devam ettirdiği birçok vaka mevcut.

Zira Son 20 yıl içerisinde birtakım yöntemlerle travmalar daha etkili olarak beyinden temizlene biliyor. İşte bu yüzden dünyada bu mucizeleri yaşatan birçok insan var.

Özellikle de Tip 2 olarak ilerleyen yıllarda ortaya çıkan şeker hastalıklarında durumu tetikleyen travmayı bulup beyinden temizleyerek bu hastalıktan kurtulmak mümkün. Bulunması gereken travma, sorun başkalamadan bir kaç sene öncesine kadar yaşanmış olmalı.  Erkekler için travmanın özelliği korkulan ve direnç gösterilmesi gereken şoklar kadınlar içinse korkulan ve içinde iğrenme durumu bulunan travmalardır.

Tabii ki bu özellikteki herhangi bazen travmaların bulunarak temizlenmesinden değil beyinde biyolojik programı başlatan olayın temizlenmesinden bahsediyoruz. Bu arada hangi yöntemle olursa olsun şeker hastalığına psikolojik açıdan özellikle de ona tramvayları temizleyerek çözüm bulmaya çalışan insanların çok dikkatli olmasında yarar olduğunu söylememiz gerekiyor. Zira iyileşme krizleri oldukça şiddetli olabilir bu açıdan böyle bir karar alınacaksa bile bunun kesinlikle ama kesinlikle sıkı doktor gözetimi altında yapılmasının şart olduğunu söylemeliyiz.

       d-Adacık Nakli

Adacık nakli, tip 1 şeker hastaları için uygulanabilecek deneysel bir prosedürdür. Henüz adacık nakli yapacak bir hastane bulunmamaktadır. Bilim dünyası bu konuda var gücüyle çalışıyor. Şeker hastaları ise umutla bekliyor.

Son olarak çağın en gözde hastalığı olarak bilinen şeker hastalığı belirtilerine dikkat ederek erken teşhisin önemini unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir