Sıkı Ve Güzel Bir Vücut İçin Ne Yapılmalı?

Categories Cilt Bakımı, Güzellik SırlarıPosted on

Kadınlar her ne kadar kendine dikkat etse de zaman içinde kolajen yapılarının çabuk bozulması sebebi ile vücudunun kuruması ile karşılaşmaktadır. Bu da bir süre sonra vücudun sıkı olmasına engel oluşturmaktadır.

Her bireyde özellikle de kadınlar fazla yağlarını kalça ve karın bölgesinde biriktirmektedir. Sıkı bir vücut için her kadının ilk önce vücudunu tanıması gerekir. Bunun için de 20 milyon tane yağ hücresinin hareketlendirmeyi düşünmelisiniz. Sürekli oturmak, hareket etmemek, spor yapmamak, egzersizden kaçmak sıkı bir cildin en büyük düşmanlarıdır. Aktivite mutlaka hayatınızın bir köşesinde durmalıdır.

 

Kolajen Kaybının Önüne Geçilebilir Mi?

Beslenme konusunda takviye alındığında ya da yaşam tarzı gibi unsurların etkisi ile kolajen kaybı olduğunda en sık rastlanılan eksikliklerden biri derilerin sarkmasıdır. Hızlı kilo alınıp verildikten sonra bu olay çok yaşanmaktadır. Buna engel olabilmek ya da en azından etkisini azaltabilmek için mutlaka C vitamini takviyesi alınmalıdır. Kolajen fonksiyonu bu vitamin ile korunabilmektedir. Aynı zamanda vücudunda da yavaş yavaş kendini onarmasına imkan tanınmaktadır. Buna ek olarak kolajen stümilasyonundan da takviye alabilirsiniz. Daha hızlı toparlanma etkisi yapacaktır.

Kolajen Neden Önemlidir?

Yağ yakma ya da cildin sıkı durması konusundan bahsettiğimiz zamanlarda kolajen akla gelmektedir. Cildin her zaman canlı olması ya da gerginliğin artmasını sağlamak için kullanılan bir maddedir ve vücutta kendiliğinden oluşur. Bir nevi proteindir. Vücudumuzda bulunan kolajen yapıları alanlara göre şu şekilde ayrılabilir:

  • Kıkırdak dokuda %50

  • Kadınların meme dokusunda %30

  • Derinin dermiş tabakasında %80

  • Genel olarak vücudun %25’lik kısmı kolajen yapısından oluşmaktadır.

25 yaş sonrasında vücudun yavaş yavaş elastik yapısı bozulur ve kemik yapısında bozulmalar meydana gelir. Aynı zamanda cilt de nem kaybetmeye başlar. 30 yaşı geçtikten sonra ise kolajen kaybı olması sebebi ile deride ve ciltte kurumalar meydana gelir. 40 yaşından itibaren de yaraların iyileşme süresi daha çok uzamaya başlar. Görüldüğü üzere her yaş grubunda insanın sağlıklı bir birey olarak ilerleyebilmesi için kolajen yapısına sahip olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir