Şile Hacıllı Şalelesi Kamp Severlerin Odak Noktası

Categories GeziPosted on

Kamp yazılarımızı arttırmaya devam ederken ikinci yazımızda kamp yapacaklara çok güzel öneri olan Şile Hacıllı Şelalesi kamp tecrübelerimizden bahsedeceğim. Size bu alanın hem avantajlarından bahsederken hemde dezavantajlarından bahsedeceğim.

Şile Hacıllı Köyü
Şile Hacıllı Köyü

Şile hacıllı Şelalesi kamp ulaşım olanakları

Hacıllı köyü İstanbul’un Şile ilçesinde yer alan ufak bir köydür. Bazı aramalarda Ağva Hacıllı köyü diye çıkar ama bilinen doğru köyün Şile’de yer almasıdır. İstanbul Kartal’dan ulaşım 1 saat sürüyor. Buna göre diğer ulaşım zamanını siz hesaplarsınız. Bir süre d-100 den yapacağınız yolculuğa daha sonra İzmir İstanbul otoyolunda şile tabelalarını takip ederek gidebilirsiniz. Şileye geldikten sonra Ağva yoluna gelip Tekkeköy istikametine sapıp daha sonradan Hacıllı köyü tabelalarını görebilirsiniz.Eminim zaten navigasyon ile ulaşım sağlayacaksınız.

Şile Hacıllı Köyü Şelalesi nerede?

Hacıllı köyünde genelde kamp yapmanın en güzel yanı şelalesini gezip görmek olacak ki herkes bu güzel alana akın ediyor. Bayramlarda seyranlarda çadır alanı bulmanız çok zor o yüzden erken kalkan yol alır diyerek kamp için erken yol almalısınız. Diğer zamanlarda aşırı yoğunluk yaşamayabilirsiniz.

2 yıl önce gittiğimizde gürül gürül akan su artık tamamen damlamaya başladığını söyleyebiliriz. Şelaleye giderken yol üzerinde bulunan su kaynağı geçen sene tüm su ihtiyacımızı karşılarken bu sene sadece sızıntı olarak akıyor diyebiliriz. Ama duran dere yeşilliklerin güzel ağaçların hakkını yiyemeyiz. Bir sene önce gece kurbağa sesleriyle hareketlenen dere bu sene ziyaretimizde daha sessiz bir hal almıştı. Bir yandan sessizliğin huzurunu yaşarken bir yandan bu kurbağalar da nereye gitti diye düşünmedik değil.

Tam dere kenarına çadır kurmaya alanlar var. Ayrıca rahatlıkla mangal ve ateş de yakabilirsiniz. Belki kampın en güzel yanı ise sabah uyandığınızda çadırlarınızın arasında gezen inekler diyebiliriz. Eğer doğayı ve hayvanları çok seviyor iseniz bu anlar sizi çok mutlu edecek.

Şile hacıllı Şelalesi kamp yerinde imkanlar nelerdir?

Gitmeden önce kesinlikle okumanız gereken alana geçiyoruz. D-100 üzerinden gideceğiniz yolculuğunuzda önünüze hiç market çıkmayacak. Bundan dolayı kamp malzemeleri listenizi iyi yapmalısınız.Küçük bakkal tarzı tek bir yer var buda Hacıllı köyüne gelmeden önce. Hacıllı köyüne geldiğinizde ise tek bir ufak bakkal var ama ekmek bile satılmıyor ama hemen üzülmeyin az ilerde kamp alanı yolu üzerinde bir köylü ekmek peynir domates hatta odun kömürü de satıyor. Ekmek köy ekmeği fiyatı 10 tl şimdiden diyelim. Kamp alanında ise su ve WC yok. Su ihtiyacınızı ilerde akan yada sızan diyelim suyla karşılayabilirsiniz.

Şile hacıllı Şelalesi kamp doğası olarak çok güzel bir yer. Herkesin en az bir kez gidip görmesi gerektiğini düşünmekteyim. Lakin Kamp alanına giriş yollarının da büyük taşlar ile kapatılmamasını ümit ederiz. Tahminimizce arazi sahipleri yada söylentilere göre köyün muhtarı yolları büyük taşlar koymaktadır. Umarım bu güzel alanda kamp yapabilmemiz için bu tür sorunlarında ortadan kalkmasını dileriz.

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir