Soğuk Algınlığına İyi Gelen 6 Faydalı Şey

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Kış ayında hepimize iyi gelmesi gereken takviyelerden biri grip savaşçılarıdır. Bu hastalıkların önüne geçebilmek için ilk olarak doğal yöntemler ile savaş açmanın yollarını bulmalısınız. En çok karşılaşılan durumların başında öksürük, boğaz ağrısı, ateş ve burun akıntısıdır. Soğuk algınlığı bağışıklık sistemi ile bağlantılı olan bir hastalıktır. Ne kadar çok iyi bir bağışıklık sisteminiz varsa o kadar çok korunaklı bünyeniz olacak diyebiliriz. En çok yararlı olan besinleri de birkaç başlık altında listeleyebiliriz. Bu liste sayesinde evde hastalığınızın daha çabuk iyileşmesine yardımcı olabiliriz.

Sardalya

İçinde bulunan omega-3 yağ desteği ile sizlere güç kazandırabilecek olan sardalya, bir somondan bile daha çok vitamin barındırmaktadır. Enfeksiyonlara, gribe karşı tam bir kalkan olacak bu besin ile tüm kışı rahat geçirebilirsiniz. Aynı zamanda içinde D vitamini de bulunmaktadır.

Sarı Biber

Mutfaklarda renkleri ile her zaman beğenebildiğimiz sarı biber, C vitamini deposudur. C vitamini de soğuk algınlığı konusunda büyük bir destekçidir. Yemeklerde ve salatalarda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Mantar

İlk duyulduğunda bazıları için şaşkınlık uyandırsa da mantar, selenyum, B vitamini içeren güçlü bir antioksidandır. Hem de antiviral olması sayesinde griplere de müdahale edebilmektedir.

Tavuk Suyu Çorbası

Hasta olunduğu zaman ilk olarak tavsiye edilen yiyecek çorbadır. Grip gibi rahatsızlıklarda da tavuk çorbası bir numaralı yemek olarak bilinmektedir. Enfeksiyonların giderilmesi için gerekli olan vitamin ve mineraller de bu çorba ile sizlere kazandırılacaktır.

Turunçgiller

Kış ayında bolca bulabileceğiniz ve zevkle tükettiğiniz portakal, limon, mandalina enfeksiyonlar ile savaşmak için de çok etkilidir. Turunçgil ailesinden gelen her besin ile vitamin takviyesi alabilmeniz de mümkündür. Özellikle de çocuklarda çok etkilidir. Bronşit için bile destek alınması istendiğinde bu meyveleri yiyebilirsiniz.

Zencefil

Çayınız, kurabiyeniz, kekiniz ile birlikte tüketebileceğiniz zencefil doğallığı ile tanınan en eski yiyecektir. Mide bulantısını geçirebildiği gibi bağışıklık konusunda da sizlere destek sunmaktadır. Kış aylarında da yaz aylarında da içinizden geldiği gibi besinlerin yanında ek olarak tüketebilirsiniz. Enerji vermesinin yanı sıra sizlere bağışıklık konusunda da en büyük desteği sunabilecektir.

Eğerki grip veya nezle iseniz aşağıdaki önerilen konularada göz atmanızda fayda var.

Grip Misiniz?

https://nurfeza.com/guzellik/saglik/grip-nasil-gecer-gribe-ne-iyi-gelir/

Yoksa Nezle Mi?

https://nurfeza.com/guzellik/saglik/nezle-burun-akintisi-nasil-gecer-bitkisel/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir