Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

“Spor yapıyor musunuz?” diye 100 kişiye sorsak herhalde çoğu “yapıyorum” der. Pata küte kavgaya girer gibi spora girilir. İtinayla spor yapılır. Bir de “Spor yaparken nelere dikkat edilmeli?” diye sorsak aynı 100 kişiye bilemiyoruz ne kadar renkli cevaplar çıkar. Spor yapmak önemli, spor yapmak kadar nasıl yapmamız nelere dikkat etmemiz gerektiği de önemli. Sağlık blogu konumuz spor yaparken dikkat edilmesi gerekelenler nelermiş öğrenelim.

 

Spor Açken Yapılır

Spora başlamadan en az bir buçuk saat evvel yemek yemeyi kesmek gerekir. Spordan en verimli şekilde faydalanabilmek için spor esnasında mide dolu olmamalı. İlle bir şeyler yemek istiyorsanız elma, muz gibi meyveleri lifli ürünleri tercih etmelisiniz.

spora başlamadan ne yapılır

 

Doğru Materyaller Can Kurtarır

Spora gideceğiniz zaman tarzınızdan çok ihtiyacınızı düşünmelisiniz. Tabanı düz veya ince ayakkabılar, kunduralar spora elverişli değillerdir. Bunların yerine ayağınıza rahat olanı ve spor yaparken sizi yormayacak olanı seçmelisiniz ki yarı yolda “Ben yoruldum.” diye salonu terk etmeyin.

spor yapan tesettürlü

 

Vurun Dediysek Öldürmeyin

Siz vücudunuzu bir bütün olarak görüp uzuv uzuv incelemediğinizden belki farkında değilsiniz ama kaslarınızın da dinlenmeye ihtiyacı var. Kaslarınıza zaman verin, onların üzerine çok fazla gitmeyin. Haftanın 7 günü spor yapmak kaslarınıza zulüm olur sonu sakatlığa kadar varabilir. Haftada 3 gün spora yapmak idealdir bu sayı 5 e de çıkabilir fakat 5 günden fazlası “azı karar çoğu zarar” kategorisindeki çoktur.

dinlenen kedi

Sizlere spor yaparken dikkat edilmesi gerekilenler, spor yaparken uymamız gereken kurallar, spor yaparken beslenme konularından bahsettik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Sağlıklı kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir