Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Categories HayvanlarPosted on

Sultan papağanı cinsiyet ayrımı hepimizin zorlandığı durumdur. Ufak yaşta olanlar hatta aylık olanlarda daha da zorlanırız. Hatta aldığımız petshoplarda bazen satıcının bile cinsiyet ayrımını yapamadığı durumlar olabiliyor. Şimdi Sultan papağanlarını daha yakından inceleyelim .

sultan papağanı

Sultan papağanın cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Sultan papağanı cinsiyeti ayırmak için öncelikle sultan papağanının yaşına gelmesini beklemek lazım. Net bir bilgiye bulaşmak için bu çok önemlidir.Aylık olan yavru sultan papağanlarda cinsiyet ayrımı sizi yanıltıya düşürebilir.

sultan papağanı cinsiyet

Sultan papağanı cinsiyetini ayırt etmenin yolları

Bir kaç yöntem ile sultan papağını cinsiyetini ayırmayı deneyelim.

1– Sultan papağanlarının dişi olanları erkek cinslerine göre daha farklı öterler. Daha ince ve tiz sese sahip olan dişi sultan papağanları tek tip öterler. Hatta genelde söylendiği gibi sultan papağanlarında erkek olanlar daha çok konuşmaya melodi oluşturmaya yatkınlardır. Tabi güzel eğitilirse ise dişilerde bazı durumlarda farklılık gösterebilir.

Erkek olan sultan papağanları öterken aslında dişi papağanları etkilemeye çalışırlar. Bu yüzden daha melodik öterler.

2Sultan papağanlarda cinsiyet ayrımı yapmanın bir başka yolu ise de kulaklarının yanındaki turuncu tüylerin ayrımıdır. Bunu daha çok 6 aylıktan büyük papağanlarda denemelisiniz. Çünkü ufakken sultan papağanların tüylerinin rengi ve şekli daha oturmamıştır. Turuncu kısım erkek sultan papağanlarında daha net ve renkli görünmektedir. Ama dişi sultanlarda bu daha çok griye doğru dönmektedir. Tabi bu gri beyaz sultan papağanlarında belli olmaktadır. Sarı renk olan sultan papağanlarında sadece ses tipinden anlayabiliriz cinsiyetini.

3– Dna testi sultan papağanlarında cinsiyet ayrımı için en etkili yöntemdir.Tabi bu yöntemde ülkemizde gerçekleşmemektedir. Bunun için yurt dışında 50 dolar civarında dna testi yapılmaktadır.

4– Son olarak birde kanat altı tekniği ile sultan papağanların cinsiyet ayrımı yapılmaktadır. Lakin bu yöntemi daha çok bilgili kişiler yapabilmektedir. Aslında bunu yapabilmek için sultan papağanın anne ve babasının cinsi bilinmektedir. Melez olan sultan papağanlarda cinsiyet ayrımı bu yöntem ile yapılmamaktadır.

Sultan papağanı cinsiyet ayrımı yaparken bu 4 madde üzerinden gidebilirsiniz. Ama yeni alacağınız bir sultan papağanını ayırt etmeniz çok zor sizden ricam sonradan dişi çıksa bile papağanı size alıştıktan sonra bırakmamanız.Sultan papağanlarının fiyatlarını da merak ediyorsanız tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir