Tesettür Nedir? İslamda Tesettür Nasıl Olmalı?

Categories Güncel Kadın BloglarıPosted on

Ne yazıkki günümüzde tesettür giyim firmaları tesettüre uygun değilde istek ve taleplere göre ürünleri satışa çıkartıyorlar. Tesettür modası adı altında sergilenen ürünler biz dahil tüm müslüman kadınları etkilemiş durumda. Bizde tesettür blogumuz da bu yanlış olan amaca hizmet ediyor durumdayız. Bu durumu düzeltemeye biliriz ama gerçek tesettürün manevi değerine ulaşırsak kendimizi bu ateşten uzak tutmuş oluruz.

Üzerimizde bu kadar yük ve manevi boşluklarımız olduğu gerçek tesettür konusunu ele almak istedik.  Tesettürün doğru şekilde uygulanmasını nasıl başarabiliriz? İslamda gerçek tesettürün yeri nedir? Tesettür giyim konusu benim için önemlidir diyen tüm kardeşlerimizin dikkatle okumasını rica ediyoruz.

Dini bir hakikat olarak kadınlar olarak sahip çıkmamız gereken tesettürün çizgisi üzerine konuşalım biraz. Ne yazık ki tesettürü sadece bir bez ile başını örtmekten ibaret düşünenler çoğunlukta, biraz bu cahillikten konuşalım. İslam’ın tesettürde belirlediği, çizdiği, emrettiği sınırlardan konuşalım.

Tesettür Nedir? Tesettür Giyimin Modası Olur mu?

tesettür modası

Tesettür İslam dininde kadın için örtünme anlamına gelir. Tesettür giyimde örtünmeyi modacılardan feyz alarak değil yüce Allah’ın emrettiği gibi kapanmamız gerekir. Hepimizin bildiği ama bizimde üzeriden geçmek istediğimiz bir diğer konumuz, Allah’ın ayetleriyle belirlediği tesettürün modası olur mu? Avrupa’da kadınların dikkatleri çekmek, beğenilmek için başlattığı bu akım, kendilerini medeni olarak dünyaya tanıtan bu insanların dayatmaları ile tüm dünyada etkileri olur hale gelmiştir. Aslı itibariyle süslenmeye özenmek ve farklı sebeplerden dolayı kendisine insanların aşırı yöneldiği yenik anlamına gelen moda, toplumumuzun özünde, kültüründe, örfünde ve âdetinde olmamasına rağmen dizi/filmler/reklamlar aracılığı ile zihinlere dayatılmış bir akımdır.

Tesettürün Modası Olmaz!

tesettür giyim nedir

Muhtevasında süslenme ve kendini karşıdakine beğendirme bulunan moda akımı zahiren dâhi Nur suresi 31. Ayette yer alan “süslerini göstermesinler” emrine terstir. Muhtevasına baktığımızda örtmek, gizlemek manalarına gelen tesettürün kendini süsleme manasını taşıyan ve bu amaca hizmet eden moda ile yan yana getirilmesi ya cahilliktendir ya da bünyesinde bir art niyet taşımaktadır. Ne yazık ki tesettürün modası olmaz lakin modayı tesettüre uygulamamızda bir beis yoktur diyen bir takım tasarımcı zümresi bulunmaktadır. Kendi cebini doldurma niyetiyle dünyalık belli bir kazanç peşine düşerek Allah’ın ayetlerini kafalarına göre yorumlama cüretinde bulunuyorlar. Hâlbuki Allahın ayetlerini kafalarına göre yorumlayanların/değiştirenlerin elem bir azaba tabi tutulacakları ayetlerde (bakınız Bakara Suresi/211) açıkça belirtiliyor ama insanoğlunun para hırsı sınır tanımıyor.

Tesettür konusunda böyle keskin yorumlar yaptığımda hemen şu savunmayı yapanlar var; “Müslüman kadınlar güzel, kaliteli giyinmeyi hak etmiyorlar mı?” Değerli kardeşim güzel ve temiz giyinmeyi Hz Peygamber (s.a.s) sürekli tavsiye etmiş ve ashabına bu tavsiyesine uymalarını söylemiştir. Maddi durumu yerinde olan erkek/kadın tüm Müslümanlar israfa kaçmadan tabii ki güzel giyinmeliler ancak buradaki çizgi Müslüman giyinirken süslüman olmamalıdır. İslam’ı benimseyen bir insanın böyle basit oyunlarla dininden uzaklaştırılabilmesi toplum olarak yaşadığımız infialin en büyük göstergelerinden bir tanesidir.

Tesettür Anlayışımız Nasıl Olmalıdır?

yanlış tesettür giyim

Tesettürü neden yaşadığımızı bilmememizden kaynaklanıyor bu içi boş tesettür anlayışı. Tesettürü bugün rahatça yaşayabilmemiz için nice canlar verildi, nice canlar bu dava uğruna adandı, nice Şule Yüksel Şenler gibi dava insanlarının mücadelelerini bilmemekten kaynaklanıyor. Tesettür anlayışımızın temelinde “Allahın bu konuda hangi tercihim sonucu rızasını kazanabilirim” düşüncesi olmalıdır. Bizler tesettür anlayışımızın temelini dikkat çekici renklerde ve incelikte dar giyinerek erkeklerin dikkatini çekmekle yaptığımızda ilahi emirden çok fazla uzaklaşmış oluruz. Dünyada ve Türkiye’de yıllardır moda tasarımı yapan ve bu yollarla cebini dolduran modacıların sözlerine değer vermek yerine Nur Suresinin ayetlerine kulak vermemiz gerekiyor. Ancak bu şekilde ilahi emre uygun yaşamış ve hareket etmiş oluruz.

Tesettürde Olmazsa Olmazlar Nelerdir?

tesettürü yanlış kullananlar

Tesettürün moda ile katledilmemesi gerektiğini öğrendikten sonra ayette emredilen tesettürde nelere dikkat etmemiz gerekiyor bu hususa değinelim. Her şeyden önce başörtülerimize dikkat geçmekle başlayalım. Ünlü hadis âlimi Müslim’den rivayet edilen Hz Peygamberin bir hadis-i şerifinde başörtüsünün arka kısmının deve hörgücü gibi yapılmaması gerektiğini anlıyoruz (bakınız Müslim, cennet, 52 (2128) ). Hatta öyle ki bu tarz bir başörtüsü yapanların ve bunu etrafındakilere tavsiye edip onları da böyle yapmaya zorlayanların cennetin kokusunu dahi alamayacağını ifade etmektedir. Aynı zamanda başörtüsü boyunların gözükmesini engellemelidir. Ayette emredilen örtünme şekli omuzların üzerinden başörtüsünün aşağı salınmasıdır, boyun kısmı ve gerdanlık dediğimiz kısım kesinlikle görünmemelidir. Başörtüsünün ön kısmından saçları gösterme diye bir moda zırvası çıkarmaya çalışıyorlar ancak tek bir telin dahi görünmesi ayete uygunluğa aykırı bir durumdur, bu sebeple boyun kısmını göstermeyen ve ön kısımdan saçların görünmemesine dikkat edilmelidir. Ucu dik, arkası deve hörgücü gibi olan bir başörtüsünün İslam’a uygun olmadığını ifade ettikten sonra tesettürün diğer kısımlarından bahsedelim.

Tesettür Güzel Ahlak Demektir!

neden tesettüre girmeliyiz

Tesettürle kendi ziynetlerini (kadınların avret yerleri olarak belirlenen kısımları ziynet olarak nitelendirilir, bu kadına verilen değerin bir diğer göstergesidir.) kapatmaları gereken kadınlar dışarıda kesinlikle oje sürmemeliler. Çünkü bu erkeklerin dikkatini kendine çekmektir ve bu durumda tesettürün amacına aykırı bir durumdur. Tesettürü bir şar edinmiş kadınlar olarak edebimize ve hayâmıza büyük önem göstermeliyiz. Yakın akrabalarımız harici yabancı erkeklerle samimi bir muhabbet içerisine girmemeliyiz, yabancı erkeklerin bulunduğu ortamlarda şuh kahkahalar ile dikkatleri üzerimize toplamamalıyız. Bu gibi davranışlar tesettürün doğasına aykırıdır ve Müslüman bir kadına yakışmayan/ İslam dinince uygun görülmeyen tavırlardır.

Sokaklarda maalesef sık bir şekilde karşılaştığımız yanlışlardan biriside helali olmayan bir erkekle samimi konuşmalar ve uygunsuz hareketlerdir. Bu davranış sadece tesettürlü olana değil hiçbir bayan kardeşimize yakışmaz çünkü bu toplumsal bir ahlak infiali demektir. Tesettürlü kardeşlerimin bu yanlış davranıştan uzak durarak diğer kadınlara da örnek teşkil etmeleri gerekmektedir.

Tesettür Giyimi Dar ve Şeffaf Olmamalıdır!

tesettür nasıl olmalı

Tesettürlü kardeşlerimin en fazla düştükleri hatalardan birisi de dar ve şeffaf giyinmeleridir. Dar giyinme sonucu ziynetleri tüm hatlarıyla meydana çıkan kadınlar tesettürlüyüm diye kendilerini kandırmaktan öteye gidemezler. Vücut hatları belli olan bir giyimin tesettürle uzaktan yakından bir alakası olmadığı gibi açık olan kardeşlerimizden daha fazla cezp edici bir duruma düşmektedirler. Bu hataya çok fazla düşülmesinden dolayı toplumda yer alan ahlaksız erkeklerin en çok göz hapsine aldıkları kadınlar olup çıkıyoruz.

Tesettürlü Evi Harici Makyaj Yapmamalıdır!

tesettürde makyaj

Tesettür giyimin maneviyatına yakışmayan tesettür makyaj konusunu da ele almadan geçmeyelim. İslam dini kadına istediği kadar gönlünce süslenme özgürlüğünü evinin içerisinde sadece kocasına karşı vermiştir. Kadının kocasından başkasına süslenmesi hatta evinde bakımsız dışarı çıkarken tam tersi süslenmesi kesin bir dille haram kılınmış ve bunun vebali hatırlatılmıştır. Kadınların kocalarına karşı süslenmeyip dışarıda süslenmeleri aile kurumunu büyük bir şekilde zedeleyip parçalamaktadır. Zira Müslüman bir erkek katiyen bunu kabul edemez, sindiremez.

Dikkat Çekici Hiçbir Şeyin Tesettürde Yeri Yoktur!

tesettür giyim böyle değildir

Yazımızda bahsettiğimiz her kaide kadar büyük bir öneme sahip olan diğer husus ise dikkat çekici, canlı renklerin hâkim olduğu, gökkuşağı gibi giyinme durumudur. Tesettürün amacının gizlemek, örtmek ve haramdan uzak tutmak, erkeklerin dikkatini çekmemek olduğunu unutan kardeşlerim bu hataya çok düşüyorlar. “Havalı desinler!”, “marka giyiniyor desinler!”, “çağdaş desinler!” diye İslam’la uzaktan yakından alakası olmayan insanların belirlediği tasarımları, canlı renkleri giyen bir Müslüman dini ya yanlış anlamıştır ya da anladığını düşünmektedir. Böyle bir örtünme olmaz, olamaz.

İslam ümmetinin gelecek nesillerini yetiştiren değerli kardeşlerim! Dikkat çekici ve özendirici giyim tarzından ne zaman vazgeçeceksin? Amacı dikkat çekmemek olan tesettüre daha ne kadar parfümler sıkıp dolaşacaksın? İnandığın dinin esaslarını ne zaman hatırlayacaksın? Ne zaman uygulamaya başlayacaksın? Yoksa sende şeytanın daha gencim ileride inşallah yalanına kananlardan mısın? Ey haddini aşan kullarım Allaha tövbe edin ayetlerini (bakınız: Zümer Suresi/53) ne zaman göreceksin?

Rabbim cümlemizi İslam davasını, inanç esaslarını, tesettür şuurunu tıpkı bu yolda mücadele vermiş diğer dava insanları gibi benimsemeyi ve hayatına uygulamayı nasip etsin. Dua ve selam ile..

1 comment

  1. Sevgili Kardeşim Selamun Aleyküm. Sizin açıkladığınız şekilde tesettüre uyan insan, günümüz toplumunda maalesef devede kulak misali kalıyor. Başını örtüp, fuul makyaj daracık ve şefffaf giyinenler, hatta bu kılıkla da yetinmeyip, umuma açık yerlerde ve otobüs duraklarında, hatta toplu taşıma araçkarında dahi, ahlaka aykırı çok samimim ve kışkırtıcı harekette bulunan kesim çoğunlukta. Ne diyeyim, Allah böylelerini ıslah etsin. Edebi ve erkanı ile tesettüre uyan kardeşlerimiz başımızın tacı, onurumuzdur… Selam ve dua ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir