Tesettür Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

Categories Cilt Bakımı, Güzellik SırlarıPosted on

Merhaba hanımlar bugün sizlere vazgeçilmezimiz olan tesettür makyaj yapmanın püf noktaları , ufak sırları ve tesettür makyaj modellerinden bahsedeceğim. Cildimizi tanıyıp uygun formda makyaj yapmak hem bizi daha iyi hissettirecek hem de çevredeki gözlerin ilgi odağı olmanızı sağlayacak. Gel gelelim makyajın bu küçük bir perinin değneği değmişçesine değişimimizi sağlayacak makyaj yapmanın püf noktaları nelerdir?

makyaj yapmanın püf noktaları

  • Ten Rengine Göre Teknikler

Bayanların tesettür makyajı yaparken en çok düştükleri hata ten renklerini bilmemelerinden kaynaklanan makyaj hatalarıdır. Fakat ten renginizi öğrendiğinizde şaşırmayın zira sizin nasıl hissettiğiniz değil nasıl göründüğünüz önemli. Zaten ten renginizi makyaj tonlarını ayarlayarak açabilir ve koyulaştırabilirsiniz. Makyaj yapmanın püf noktaları resimli anlatımıyla sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

AÇIK TEN: Süt denilebilecek tondaki ten rengidir. Saf ve yalın bir görünümü vardır. Dokusunu bozmadan canlı renklerle çarpıcı bir görüntü edebilirsiniz. Açık tende bal ve boz rengi en uygun renktir. Bunun dışında pembe allıklar çok açık tenin solgun görünümünü düzeltir. Toprak tonlarında farlar sizi daha zinde gösterir. Bunun dışında dudaklarınıza çarpıcı renkler kullanabilirsiniz.

ORTA TEN: Bu ten rengi açık tona nazaran biraz daha yanık diyebiliriz, yine doğallıktan uzaklaşmadan hafif sütlü kahve, bej tonları size farkındalık kazandıracaktır. Ten renginizden bir ton kapalı fondöten kullanarak buğdaya yakın oturmuş hatlarda bir görünüme sahip olabilirsiniz ve elmacık kemikleriniz varsa şeftali tonunda allık sizi daha sevimli kılacaktır.

BUĞDAY TEN: Mat makyajın göz kamaştırıcı yapısını doruk noktalarına kadar hissettiren ve şüphesiz pastel tonlarının haykırarak “Ben buradayım!” dediği ten rengi ve makyaj yapmanın püf noktalarındandır. Renkli ve canlı farları dilediğinizce kullanın ve fondöten olmadan da hafızalarda kalıcı güzelliğinizi sergileyin. Sihirli bir sır olarak karamel tonları tam da sizin renginiz.

ESMER TEN: Işıltılı ve simleri tonları kullanmaktan sakın kaçınmayın. Altın ve bakır tonları size has renkler. Çikolata ve kiremit renkleri sizin için revaçta.

  • Yüz Şekline Göre Tüyolar

tesettür makyaj yapmanın püf noktaları

OVAL YÜZ: Birçok kadının sahip olmak için bıçak altına yattığı yüz şeklidir. Kusursuza yakın bir yapısı vardır. Makyajda ekstra çabaya gerek göstermeyen tek yüz şeklidir ve keskin hatlı çizgilere gerek bırakmaz. Olabildiğince hafif tonlarda yuvarlak olarak uygulanacak makyajdır.

UZUN YÜZ: Dudak-burun veya alın-çene kaynaklı uzun görünümüne sahip olan yüze makyaj yapmanın püf noktası kullandığımız ürünleri yatay sürüp-yayarak enine bir görüntü elde etmektir. Ayrıca ten rengimizdeki fondöteni cildimize uyguladıktan sonra bir veya iki ton kapalısıyla da gölge oluşturmak gerekmektedir. Allıkları da yine mutlaka enine uygulamalıyız.

KARE YÜZ: Hat oluşturmakta diğerlerine nazaran biraz daha fazla makyaj gerektiren yüz şeklidir. Fondöteninizi uyguladıktan hemen sonra şakaklarınızdan çenenizin orta kısmına hafif dokuda aydınlatıcı kullanın aynı simetride cildinize yedirin. Gözaltına ve alt dudağınızla çenenizin arasına yatay şekilde uygulayarak ovallik kazandırın aydınlık kısımların dışında kalan özellikle saçınızın orta hizasının birkaç santim gerisinden kaşlarınıza kadar olan kısma daha koyu tonda fondöten uygulayarak gölge yapın. Ovale yakın bir yüze sahip olacaksınız.

YUVARLAK YÜZ: Fondöteninizi uyguladıktan sonra bir ton kapalısını elmacık kemiklerinin hafif altına uygulayarak gölge yapın. Allık kullanırken elmacık kemiklerini ön planda tutun böylece yüzün orta kısmına dikkatleri çekmiş olacaksınız. Çekik makyaj ve kavis bir nevi kurtarıcınız niteliğindedir.

ÜÇGEN YÜZLER: Bu yüz şeklinde de yine kare yüz gibi ovale yakın ama yuvarlak hattı yakalamaya çalışan tonda bir makyaj uygulanmalı. Keskin ve kavisli hat yapımından uzak durup daha çok kendi yüz hatlarını yumuşatmaya çalışılmalıdır.

  • Göz Şekillerine Göre Nasıl Yapılır

göz şekillerine göre makyaj yapma

KÜÇÜK GÖZ: Gülerken hepten yok olan çok fazla makyajı kabullenmeyen göz şeklidir. Ağır tonda koyu renkli ürünlerden uzak durulmalı daha çok gözü büyük gösterecek şekilde makyaj yapılmalıdır. Bunun için gözün üst ve alt kapağına beyaz kalem çekmek gerekir. Keskin ve çekik şeritler gözü iyice küçültür. Rimeli yukarıya doğru sürmek gerekmektedir.

YUVARLAK GÖZ:  Yuvarlar gözler için makyaj yapmanın püf noktalarından bahsedersek; yukarıya doğru çekikleştirerek makyaj uygulanmalıdır. Kirpiklerinizi rimelledikten sonra kırpın ama alt kirpiğinize rimel uygulamayın. Koyu tonlarla kavis uygulayın.

BÜYÜK GÖZ: Koyu tonda makyaj gözlerinizin daha küçük gözükmesini sağlayacak bunun dışında keskin ve çekik makyaj yapılmalıdır. Alt kirpiklerden itibaren kalem çekilmelidir. Alanı koyu renkle daralttıkça göz daha küçük gözükecektir.

DÜŞÜK GÖZ: Makyaj mecburiyeti olan gözdür. Rimeli üst kirpiklere dikine sürmek gerekmektedir. Alt kirpiklere rimel veya kalem uygulanmamalıdır. Göz kapağı üstüne kaş bitimine doğru makyaj uygulanarak canlı bir görünüm kazandırılmalıdır.

ÇUKUR GÖZ:  Çukur gözlerde tesettür makyaj yapmanın püf noktaları ise kapatıcı ve aydınlatıcı uygulanarak toparlanmaya çalışılır. Rimel ve açık tonlarda göz farı uygundur. Kirpikleri kırpmamak gerekir.

Tesettürlü Kadınların Makyaj Yapması İçin İpuçları

makyaj yapmanın ipuçları ve püf noktaları

Tesettür makyaj modelleri yapmadan en az 5dk. önce mutlaka yüzümüzü nemlendirmeliyiz. Kapatıcıyı fondötenden sonra uygulayarak ciltte canlı bir görüntü sağlamış oluruz. Makyajınızı uyumadan önce mutlaka temizleyin, porselen makyajdan ve makyaj sabitleyicilerden çok gereksinim olmadıkça kaçının. Makyaj malzemelerinizi mümkün mertebe kimseyle paylaşmayın.  Soğuk su cildinizi dinç tutar, yüzünüzü bol bol soğuk suyla yıkayın, buz kalıplarıyla zindelik kazanın. Göz çukurlarına hafif simli farlar gözleri daha canlı gösterir. Rimel fırçanızın başlığını peçete yardımıyla temizleyerek topaklanmayı önleyin.

Bu yazımızda sizlere resimlerle makyaj yapmanın püf noktalarını anlattık. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

Editör: İrem YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir