Tesettür Topuzu Nasıl Yapılır?

Categories ModaPosted on

Ahir zaman trendlerinden olan! Tesettürde şal, eşarp ve saç topuz yapımı, tesettür topuzu nasıl yapılır ve nasıl olur?  gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Tesettür topuzu saçların bonenin içinde toplanarak başın arka kısmında birikmesiyle oluşan topuzdur. Tesettür topuzu kullanan bayanlar daha öncelerden bonelerin içinde tülbent ya da pamuk ile daha kabarık görünmesini sağlayan destekler yaparlardı. İlerleyen zamanlarda topuz kullanan bayanların daha rahat etmesini sağlayacak tesettür topuz tokaları tesettür topuzunu direk ayarlayan tesettür topuz bonesi mi icat ettiler.

Tesettür topuz tokası

topuz tokaları

Tesettür topuz tokaları iki şekilde karşımıza çıkabilir. Üstteki iki resimler de farklı tesettür topuz tokaları kullanılmıştır. Birinde direk kalın yapraklı tesettür topuz tokası kullanılır. Diğerinde ise örme iplerden yapılmış topuz tokası kullanılmıştır. Saçlar bağlandıktan sonra üzerine takılan bu tokalar üzerine bonenin örtünmesi ile birlikte başın arka kısmında eşarp ve şal için kabarık biçim oluşturur.

Tesettür topuz tokası nasıl yapılır?

topuz tokası

Örme iplerden kullanılan tesettür topuz tokasının evde kendiniz kalın ipler ile örerek de yapabilirsiniz. Aldığınız parçaları sıradan bir lastiği geçirerek tesettür topuz tokasını kullanabilirsiniz.

Tesettür topuz bonesi

tesettür topuzu bonesi

Topuz bonesi tülden oluşturulan volan şeklinde parçaların bonenin arka kısmına dikilmesiyle tasarlanan bir modeldir. Bu sıralar en çok tercih edilen bone şekillerindendir. Bonenin içine ayrıca ek olarak destek eklemezseniz fazla kabarık olmaz. Kısacası olması gereken bir tesettür topuzu yapmış olursunuz.

Aşağıdaki videoda bone takılmış halinde üzerine eşarbı nasıl bağlayabileceğinize de bir daha örnek verilmiştir.

Tesettür topuzu nasıl olmalı?

Aslında en başta geçirdiğimiz sorumuzu sona bırakarak tesettür topuzunun nasıl olması gerektiğini dinimize uygunluğundan bahsederek kapatacağız. Herkes istediğini yapmakta özgür olmakla beraber doğru olanı bildirmek görevimiz olduğunu düşünerekten tesettür topuzunun uygun olmadığını “hatırlatmak” isteriz.

“Cehennem halkından iki sınıf/grup  insan var ki ben henüz onları görmüş değilim.  Bunlardan bir grubu ellerinde sığır(inek-öküz gibi) kuyruklarına benzer kamçılar/değnekler/coplar vardır ki onlarla insanları döverler. Diğer grup ise elbise giydikleri halde çıplaktılar. Erkeklere meylederler, onları da kendilerine meylettirirler. Başları eğilmiş deve hörgücüne benzer. Bunlar  ne cennete girer ne de onun kokusunu alırlar. Oysa cennetin kokusu şu kadar uzak mesafeden alınabilir.” (bk. Müslim, Libas, 125)

Peygamberimizin dediği gibi topuz yapmak dinimizce uygun değildir. Eşarbımızı ya da şalınızı boynumuzu kapatacak şekilde göğüs kısmını örtecek şekilde kullanmalıyız. Canlı renklerden uzak durmalıyız. Tesettür topuzu nasıl olmalı bu son madde ile en iyi şekilde anlattığımızı düşünmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir