Tesettürün Önemi, Amacı, Anlamı Nedir? İşte Gerçek Tesettür!

Categories Güncel Kadın BloglarıPosted on

İslam’ın bayanlara emrettiği ilahi hakikat..  Tesettür manevi değerine sadık olabilmemiz için, küçük yaşlardan bu güne yabancı erkeklerle konuşmamamız konusunda hep büyüklerimiz bizi uyardılar. Vücut hatlarımızın belli olmayacağı şekilde giyinmemiz konusunda daima telkinlerde bulundular. Yakın akrabalarımız dışında erkeklerle laubali tavırlar içerisinde bulunmamamızı bize hep hatırlattılar bizde elimizden geldiği kadar bunlara dikkat ettik, Allah’ın emrine itaat etme gayretinde olduk elhamdülillah. Günümüzde tesettürün içinin boşaltıldığını görünce bu emrin şuuruna varmadığımızı düşünmekten alıkoyamadım kendimi.

örtünen kadın

Neden Tesettürlü Olmalıyız?

Daha önce tesettür nedir, islamda tesettür nasıl olmalıdır çok detaylı bir şekilde anlatmıştık. Biz kadınların tesettürün ilk önce amacını bilmeleri gerekiyor, zira tesettür şuuru yerleşmeden yaşamaya devam ettiğimizde ne denli vahim sonuçların meydana geldiğini her gün sokaklarda görmekteyiz. Allah’ın ayetini bir farz olmaktan çıkararak tarz haline getirmek vebali büyük bir yanlıştır, bunun altından kalkamayız.

Daha geçen bir sosyal deneye şahit oldum; sunucu sokakta karşılaştığı gençlere bugün cennet için ne yaptın? diye soruyor gençlerin cevabı ise içler acısı.. Bira içtim diyende var, hiçbir şey yapmadım diyende var, Allah mı? Ben öyle bir şeye inanmıyorum (haşa) diyende var, kahkaha atarak ne işimiz var cennette diyende var.. var da var. Ama benim en çok dikkatimi çeken, beni dehşete sürükleyen, göğsüme bir hançer gibi saplanan vahim bir diyalog gerçekleşti. Sunucu tesettürlü bir genç kızımıza aynı soruyu yöneltiyor ve cevap namaz kıldım, oruç tuttum ya da tesettüre girdim gibi imanı bir esas olması gerekirken, kalbinin temiz olduğunu daha farklı bir şey yapmasının gerekli olmadığını düşündüğünü falan zırvaladı! Değerli kardeşlerim; tesettürün ne kadar içi boşaltılmış, moda, tarz vb akımlarla ne kadarda Allah’ın emirlerinden uzakta kalmışız. Bu sebeple tesettür şuurunun yerleşmesi gerektiğinin altını çiziyorum.

Gerçek Tesettür Nasıl Olmalıdır?

Hep öne sürülen klasik bahanelerden kurtulup Allah’ın ayetlerine sarılmanın zamanı gelmedi mi kardeşlerim? Artık nefsimizi hak ettiği yere geri indirip maneviyatımızı ziyadeleştirmenin zamanı gelmedi mi? Fahri Kâinat Efendimizin (s.a.s) kıyamet günü şefaat edeceği ümmeti içerisinde olabilmek adına çaba göstermenin vakti gelmedi mi? Gerçek tesettür şerefine kavuşmanın vakti gelmedi mi?

Kim Allah’a ve Peygamberine itaat ederse, o muhakkak büyük bir kurtuluşa ermiş olur.” (Ahzâb Suresi/71)

Ayetindeki kurtuluşa eren salih müminlerden olabilmek için Sahabe efendilerimiz gibi malımızı, canımızı, nefsimizi ortaya koymanın vakti ne zaman gelecek? Biz kadınların yapması gereken tesettürüne ve inanç esaslarına uygun hareket ederek bilinçli bir neslin anası olmaktır. Şimdi gelelim farz olan tesettür ile tarz olan tesettürün ayrımını yapmaya;

İslam ümmetinin şuurlu nesillerinin değerli anneleri, öncelikle tesettürümüz kesinlikle dar olmamalıdır. Dar bir elbise vücut hatlarımızı dışarıdan belli ettiğinde örtünmenin hiçbir anlamı kalmaz, tesettürün amacı kavramına ulaşmış olmaz. Tesettürde dikkatleri üzerine çekmek kesinlikle yoktur ve İslam bunu yasaklamıştır. Müslim’den rivayet edilen meşhur hadisi hepimiz biliyoruz; giyinmiş olduğu halde çıplak gibi görünen ve diğer kadınları da kendisi gibi olmaya teşvik eden/zorlayan ve başörtüleri deve hörgücüne benzeyen kadınların cennetin kokusunu dahi alamayacaklarını bildiğimiz halde dar giyinmek ne kadar akla uygun olur?

Tesettürü Kirletmeyin!

İkinci dikkat etmemiz gereken husus kıyafetimiz kesinlikle kısa olmamalı ve dikkat çekecek şekilde süslü olamamalıdır. Yani vücudumuzun her yerini kapattığımız halde avret yerlerimizden olan bacaklarımızı kısa bir elbiseyle açığa çıkararak bacaklarımızı göstermemeliyiz. Yere değerek pislenecek endişesi ile bunu yapmak elbisemizi temiz tutarken tesettürümüzü kirletmemize sebep olmaktadır. Aynı şekilde aşırı inci boncukla süslü kıyafetlerle de dikkat çekmek tesettürün mahiyetine aykırı bir durumdur.

Üçüncü ehemmiyetli husus birçoğumuzun düştüğü tesettürlü hanımların makyaj hatasıdır. Tesettürde süslenme ve dikkat çekmenin yanlışlığını bilen bir mümin makyajın ne kadar yanlış bir durum olduğunu rahatlıkla idrak edebilir diye düşünüyorum. Tesettür şuurunu yerleştiren bir Müslüman kadınının makyaj yapması düşünülemez ancak bunu sadece makyajda sınırlamakta doğru değildir. Tesettür kalkanı ile kendisini haramdan koruma şerefine nail olan kadınlar erkeklerin dikkatini çekecek ve ilgisini doğrudan cezp edecek parfümden de uzak durmalıdırlar. Eşlerine karşı her türlü süslenmenin serbest olması ve yabancı erkeklere karşı kendini bu denli muhafaza etmenin gerekliliği ile Allah’ın Müslümanların aile yapısına verdiği değeri, olmasını istediği standartları belirlemesi anlamına gelmektedir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken hakikat tercih edilen elbiselerin rengi ve şeffaflığıdır. Tesettürlü bir bayanın örneğin beyaz renkli ince bir elbise giymesi yaz aylarında güneşin etkisiyle ten renginin ve iç çamaşırlarının belli olmasına meydan verebilmektedir. Haramlara karşı kalkan görevi verilen tesettürün bu derece hafife alınması Allahın ayetlerini hafife almaktır, önemsememektir. Bu davranışları bilmeden yapanların tesettür şuuru kazanmamış oldukları aşikârdır ancak bunu bildikleri halde nefsine hoş geldiği için ayetin sınırlarını görmezden gelenler bunun vebalinin altından kalkamazlar. Değerli kardeşlerim; Allahın ayetlerini küçümsemek anlamına gelen bu davranıştan uzak duralım ki Allahın gazabından uzak olabilelim.

Deve Hörgücü Konusu

Tesettürde moda zırvasına inanların çoğunlukta yaptığı deve hörgücü şeklindeki başörtülerine değinmeden edemeyeceğim. Müslim’den rivayet edilen Hz Peygamberin (s.a.s) hadisinde deve hörgücü gibi başörtüsü takanların ve diğer insanları da bu şekilde olmaya teşvik edenlerin/zorlayanların cennetin kokusunu dahi alamayacaklarını bildirmesi durumun vehametini, ehemmiyetini ortaya koymaktadır.

Değinmekte fayda gördüğüm son husus ise tesettürlü kardeşlerimin edep ve hayalarına dikkat etmeleri gerektiğidir. Sokaklarda gördüğümüz nice tesettürlü kardeşimiz var ki; yabancı erkeklerin yanında yüksek sesle gülüyor, seslerini inceltiyor, kırıtarak yürüyor ve hatta topuklu ayakkabılarıyla yere vurmak suretiyle çıkardığı ses sonucu etraftaki yabancı erkeklerin gönüllerine belki istemeyerek şehvet tohumları ekiyorlar. Bu örnekleri daha fazla uzatabiliriz ama buna gerek duymuyorum, umarın bu bahsettiklerim tesettür anlayışına/şuuruna uygun hareket etmemizin gerekliliğini ifade etmeye yeterli olmuştur.

Tesettürün Faydaları ve Hayatımızda ki Önemi

Kuran’da emredilen her hususta, tavsiye buyrulan her kaidede bir ilahi hikmet vuku bulduğu gibi, tesettür ayetlerinin de uhrevi, dünyevi, toplumsal ve şahsi hikmetleri bulunmaktadır. Allaha (c.c)  inanıp Resulünün (s.a.s) izinden yürüme gayreti içerisinde olan Salih müminlerin bu sebebi hikmetleri bilmesi, tanıması, idrak etmesi ve hayatına intikal ettirmesi önemli bir gerekliliktir. Tesettürün faydalarını ve hayatımızdaki yerini kısaca hatırlatacak olursak;

Malumunuzdur ki biz kadınların yaradılışında bir zayıflık ve naziklik bulunmaktadır. Bu özelliğimizden dolayı bir erkeğin himayesinde bulunmayı, güvende hissetmeyi ve canımız yavrularımızın korunmasını çok önemsiyoruz. Bu sebeplerle kadınların eşleri tarafından sevilmeye, koruyup kollanmaya, aile müessesinin teminini güven altına almak için eşleri tarafından daha kıymetli olmaları için örtünmeleri sadece eşlerine özel olmaları ve eşlerinin de sadece kendilerine özel olmaları büyük bir önem arz etmektedir.

Toplumumuzdaki en büyük sancılardan birisi olan namusun sadece kadınlara özgü olduğu düşüncesi var birde. Erkekler toplumun gözünde masum görünürken kadınlar en ufak bir hatada acımasızca eleştirilir, dışlanır ve namusuna leke düşer. Bu sebeple kadınlar ırz ve namuslarının güvende olmasını hissetmek isterler, daha sağlam bir aile yapısına sahip olmak ve eşleri tarafından kendisine güvenilmesini ister. Bu hususta tesettürün yardımı çok büyüktür, hakkıyla tesettüre giren kadın yabancı gözlerden korunmuş olur ve tesettür adabına uygun davranması hasebiyle namusunu ve ırzının güvenini temin etmiş olur.

Kırılgan ve nazik yapısını dikkate aldığımızda kadınların yabancı erkeklerin bakışlarından rahatsız olduğu ve fiziksel olarak kendisini korumaya gücünün yetmemesi sebebiyle tesettürün koruyucu yönü burada devreye girmektedir. Hakkıyla tesettürüne giren bir kadın erkeklerin dikkatini çekmeyeceği için böyle bir tehlikeden kendisini muhafaza etmiş olur ve bu tarz olaylardan sosyal/psikolojik etkilerinden muhafaza edilmiş olur.

Bir ailenin huzuru, mutluluğu ve neşesi büyük ölçüde eşlerin arasındaki sevgi, güven, karşılıklı saygı ve hürmete dayalıdır. Tesettürsüz ve açık bir bayanın dışarıdan gelebilecek etkilerden dolayı olumsuz etkilenmesi veyahut enaniyete kapılması eşler arasındaki muhabbeti etkileyeceğinden aile içi huzuru, mutluluğu ve neşeyi olumsuz yöne çekecektir. Tesettürlü olan ve sadece eşine özel olan bir kadının, sadece eşine bakan yabancı kadınlara karşı göz kapaklarındaki tesettürü koruyan bir eşin mensubu olduğu bir ailenin bu tarz olumsuzluklarla karşı karşıya gelmesi mümkün değildir.

Kurtuluşa Ermek İçin…

Son olarak değinmek istediğim tesettürün faydası/hayatımıza etkisi ise toplum üzerindeki sonuçlarıdır. Tesettür bilincine sahip kadınların ve erkeklerin var olduğu bir toplumda fuhşiyatın artması gibi bir durum söz konusu olamaz. Kadın erkeklerin dikkatini çekecek, kalbine şehvet tohumları serpecek bir giyim tarzından uzak olduğunda, Allah’ın (c.c.) emrettiği tesettürü uyguladığında, erkeklerin göz kapaklarına hakim olarak üzerlerine emrolunan tesettürü hayata geçirdiklerinde, eşlerinin ve kızlarının tesettürünü düzenli tuttuğunda toplumdaki tüm bozulmalar, ahlak dışı görüntüler ve günaha olan yönelme, toplumsal infial, tıbben neslin zamanla zayıflaması, aşırı cinselliğin üzerine yoğunlaşma hastalığı, namusun ve ırzın muhafaza edilmesi üzerine olan tehlikeler, aile müessesinin tahrip olması gibi sayabileceğimiz bir çok acı sonuçların önüne geçebilir, İslam ümmetine yakışır bir toplum, Kuran’da kurtuluşla müjdelenen müminler olabiliriz.

Unutmayalım ki; tesettür uğruna nice Şule Yüksel Şenler gibi yüreği güzel insanların mücadelesi sayesinde bugün dinimizi açıkça rahat bir şekilde yerine getirme imkânına sahip olduk. Bunun bilincinde olmak, Ortadoğu ve diğer bölgelerde Müslümanların yaşadığı sıkıntılı ortamlardan ibret almak, dini ve davası için mücadele veren nice kutlu neferlerin hakkına girmemek için bizlerde üzerimize düşeni yapmalıyız. Rabbim bizleri nefsiyle olan mücadelesini kazanan, yürek devletinin iktidarına iman hakikatini yerleştirebilen halis kullarından eylesin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir