Transferden Sonraki Ortak Belirtiler ve Hamilelik Belirtileri

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Bu yazımızda sizlere tüp bebek transferden sonra hamilelik belirtileri ve diğer görülen ortak belirtilerden bahsedeceğiz. Normal yollardan çocuk sahibi olamayan ve son çare olarak tüp bebek yöntemine başvuran çok sayıda ebeveyn bulunuyor. Gerçekleştirilen tüp bebek transferi sonrasında operasyonun başarısı, bazı belirtilerle kendini göstermektedir. Tedavinin başarılı olup olmadığını 1-2 gün sonra yapılan bir kan testi ile anlamak mümkün. Eğer test sonucu pozitif çıkmış ise bunun iyi bir belirti ve işaret olduğunu söylemek gerek. Bu dönemde adet dengesizlikleri, hamilelik belirtisi olarak kabul edilmez. Her ne kadar sonuç pozitif çıksa bile onun ilerleyen günlerde olumsuza dönüşme ihtimali ne yazık ki mümkün.

Transferden Sonra Hamileliğin İlk Belirtileri:

tüp bebek doktorları

 1- Anne adayının göğsünde oluşan hassaslık ve dolgunluk, bu konuda önemli bir belirti olarak kabul edilmekte. Daha çok kıyafetleri giyerken ya da çıkarırken belirginleşen bu belirti ve anne adayının bunu anlaması, hamilelik sürecinin başladığına işaret edebilir. Yine göğüste bulunan damarların daha fark edilir olması ve gözle görülür olması, burada önemli bir belirti olarak dikkat çekmekte.

2- Vajinada meydana gelen akıntıların da hamilelik belirtisi olarak kabul edilmesi mümkün. Bu süreçte oluşan fazla akıntı, hamile kalmak isteyen bayanlar için iyi bir işaret olarak kabul edilir.

 3- Zaman zaman ortaya çıkar ve sebebi tam olarak belirlenemeyen baş ağrısı ve halsizlik hissi, transfer sonrasındaki hamilelik belirtileri olarak kabul edilebilir.

Bütün Hamile Bayanlarda Görülen Ortak Belirtiler:

tüp bebek merkezi

Bulantı ve kusma yıllardan beri gebeliğin en önemli belirtileri olarak görülür. Gerek normal yollardan gerekse de tüp bebek tedavi süreci ile birlikte bayanların hamile kaldıktan sonra bu süreci yaşadığı biliniyor. Bununla beraber ortaya çıkma ihtimali olan kabızlık ve ruh halindeki değişiklikler, yine önemli belirtiler arasında. Bu dönemde daha çok sinirli bir yapıya bürünen anne adaylarının, hormon ve salgılar sebebiyle bu duruma geldiği biliniyor. Yüz bölgesinde oluşan lekeler yine hamilelik sürecinin başladığına işaret olarak kabul edilebilir. Sık idrara çıkma ve idrarını yaparken acı hissetme, yine bu belirtiler içerisinde önemli bir yer tutmakta. Kasık bölgesinde oluşan muhtemel ve kaynağı belli olmayan ağrıların da gebelik süreci için bir işaret oluşturduğunu söyleyebiliriz.

tüp bebek

Eğer bu belirtilerden bazıları transfer sonrasında anne adayında görülüyorsa, bunun hamile kalma adına bir işaret olarak kabul edilmesi gerekir. Umarım transfer işleminden sonra gebelik belirtileri konumuz ile sizlere bir şeyler kazandırabilmişizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir