Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Tüp bebek tedavi süreci içerisinde yer alan anne adayları, beslenme konusunda da çok dikkatli davranmalılar. Bunun için tüp bebek tedavisinde beslenme süresi nasıl olmalı bilmeliler…

Eğer anne adayında aşırı kilo problemi varsa, bu konuda uzman bir diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenme yollarını denemek, sürecin başarısı için gerçekten çok önemli. Bunun yanı sıra normal kiloda olan anne adaylarının da hamilelik süresince gıda tüketimine çok dikkat etmesi gerekir. Günlük besin ihtiyacını sorunsuz bir şekilde karşılanması, anne adayının sağlığını koruyacak, aynı zamanda anne karnındaki çocuğun gelişimine de çok önemli şekilde katkı yapacaktır.
tüp bebek beslenmesi

Hamile Bayanların Günlük Besin İhtiyacı:

Günlük 80 g protein zaruri bir gereklilik olarak her gün alınmalıdır. 30-60 g demir ve 1,5 g kalsiyum, yine anne adaylarının dikkatli bir şekilde tüketmesi gereken besinler içerisinde yer almalı. Vitamin ve mineral katkı desteğini de kesinlikle unutmamak gerek. A, B1, B2 ve C vitamini ihtiyacını karşılamanın da bu sürecin sağlıklı gelişmesinde çok önemli olduğunun altını çizmek gerek.  →  Tüp bebek tedavisinde neler yenmeli daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Tüketilmesi Gereken Gıdalar:

E vitamini içeren baklagiller ve buğdaygiller, anne adayı için en sağlıklı gıdalar arasında yer alıyor. Lahana çeşitleri ve karnabahar, yine bu konuda destekleyici bir gıda seçeneği olarak tüketilmeli. Omega 3 ve Omega 6 içeren yiyecekler, öncelikli olarak tercih edilmeli. Genellikle düzenli beslenme konusunda da doktorunuzdan alacağınız tavsiye, öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken hususlar arasında yer alıyor.

Hamilelik Süresince Uzak Durulması Gerekenler:

Eğer düşük ve daha farklı sorunların oluşmasını istemiyorsanız, sigara ve alkol tüketimine kesinlikle son vermelisiniz. Pek çok konuda zararlı olan bu maddeler, hamile bayanlar için zararını katbekat arttırabilmektedir. Böyle kötü alışkanlıklara sahip olan anne adayı varsa, kendi sağlığı için ve aynı zamanda çocuğunun sağlığı için, böylesine kötü alışkanlıklardan mutlaka uzak durmalıdır. Kahve ve çay gibi kafein içeren içecek ve gıdalardan uzak durmak, yine sağlık açısından çok önemli.

Tüp Bebek Diyeti

Sabah öğle akşam ürünlerinin yanı sıra, 2 ara öğünde meyve tüketimi anne adaylarının sağlığı için çok önemli. Sabah öğününde süt öğle yemeğinde ise zeytinyağlı yemekler öncelikli tercih olmalı. Balık ve tavuk haftada 2-3 kez tüketilmesi gereken gıdalar arasında. Kırmızı et ihtiyacını karşılamayı da düşünüyorsanız, haftada bir kez akşam öğününde tüketeceğiniz kırmızı et, protein ve vitamin bakımından gerçekten çok önemli ihtiyaçları karşılayacak. Muz portakal ve elma gibi meyveler, yine annelerin sağlıklı beslenmesi için çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir