Tüp Bebek Transferinden Sonra Neler Yenmeli?

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Hayatımızın her döneminde tükettiğimiz gıdalar çok büyük önem taşıyor. Özellikle tüp bebek transferinden sonra yenmesi gerekenler daha önem sahibi oluyor. Çocuk sahibi olmak için tüp bebek yöntemini deneyen insanlar dirençli bir fiziki yapıya sahip olmak için neler yenmeli bilmesi gerekir. Özellikle tüp bebek transferi gerçekleştikten sonra, insanlar tükettiği gıdalara fazlası ile dikkat etmeli. Vücut direncini artıracak ve mukavemeti üst düzeye taşıyacak vitaminler ve doğal besinler, hem anne adayının hem de karnındaki çocuğun sağlığı için gerçekten çok önemli.  Şimdi sizlere tüp bebek transferinden sonra neler yemeliyiz 4 adımda açıklayacağız.

Sağlıklı Beslenmenin İlk Adımı Bol Su İçmek

su içmek

Aslında hem erkek hem de bayan olsun bütün insanların günlük olarak yaklaşık 2-3 litre su tüketmesi çok önemli. Eğer tüp bebek transferi gerçekleştirmişseniz, bu dönem daha da çok dikkat gerektiriyor. Hem anne adayının hem de çocuğun sağlığı için günlük düzenli su tüketimi, beslenme yönünden ve ihtiyaç yönünden gerçekten çok önemli.

Vitamin ve Mineral Katkısına Önem Göstermek Gerek:

hamsi yemeği

Tüp bebek transferinden sonra eğer imkânınız var ise haftada 2 veya 3 gün balık tüketmek sağlığınız açısından çok etkili olabilir. Omega-3 başta olmak üzere vitamin ve mineral bakımından son derece zengin olan balık, anne adayının vücudunu daha da dirençli hale getirebilir. Ayrıca balık hem lezzetli hem de ucuz bir gıda olduğu için herkesin rahatlıkla ulaşabilmesi mümkün.

Tüp Bebeği Transferi Sonrası Tüketilmesi Gereken Genel Gıdalar:

nohut

Eğer haftanın 3 günü kuru baklagillerden oluşan bir yemek tüketilirse, tüp bebek transferi gerçekleşmiş anne adayının sağlıklı beslenmesine çok önemli bir katkı, bu gıdalar sayesinde mümkün olabilmekte. Özellikle fasulye, nohut ve barbunya gibi kuru baklagiller, oldukça zengin ve kaliteli bir besin olarak dikkat çekiyor. Haftalık iki veya üç günde bu tür gıdaların tüketilmesi, sağlıklı beslenme için gerçekten çok büyük önem taşımakta.

Transfer Gerçekleşmiş Olan Anne Adayının Tüketmemesi Gereken Gıdalar:

sigaraya hayır

Özellikle diyet ve rejim yapan insanların, suni tatlandırıcılar kullandığı biliniyor. Tüp bebek transferi gerçekleşmiş olan bir anne adayı için, doğal tatlandırıcıları kullanmak çok daha sağlıklı bir seçenek. Suni tatlandırıcıları kesmek gerekli olurken, özellikle çay kahve ve diğer kafein içeren içeceklerin de sınırlanması sağlık açısından çok önemli. Ayrıca tüp bebek transferinden sonra sigara içmek kesinlikle önerilmez. Transferden sonra da sigara içenler bu duruma ara vermek zorunda.

tüp bebek transferi

Son olarak fındık, badem ceviz gibi sağlıklı gıdaların tüketilmesi, her dönemde çok önemli. Bunun yanı sıra sebze ve makarna gibi yiyeceklerin suda haşlanması, bütün insanların sağlığı açısından önem taşıyor. Sorumluluğu iki kat artan anne adayı, hem kendi için hem de karnındaki çocuk için bütün gıdalara fazlasıyla dikkat etmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir