Turşu Nasıl Yapılır? 5 Farklı Turşu Kurumu

Categories Sağlıklı Yaşam, Yemek TarifleriPosted on

Sonbaharın ilk ayına giriş yaparken hanımlar turşu nasıl yapılır İnternet’te aranmaya başladı. Bizde turşu kurumunu ve hatta farklı turşu çeşitlerinden bahsedelim. Bilindiği gibi salatalık turşusu, biber turşusu, lahana turşusu ve hatta karışık turşu yapımını anlatacağız.

Turşu nasıl yapılır yada nasıl turşu nasıl kurulur?

Yeni gelinlere destek olacağımızı umarak turşu tarifimize başlamak istiyorum. Önce turşu kurmak için gerekli malzeme listesine bir bakalım.

Turşu için malzemeler

turşu nasıl yapılır
  • Yapacağınız turşunun ana malzemesi
  • 1 Litrelik su için yarım su bardağı sirke
  • Kaya tuzu yoksa normal tuz ile de denenebilir
  • Sarımsak
  • Cam kavanoz
  • Defne yaprağı (isteğe bağlı)
  • Su

Pratik turşu nasıl yapılır?

Salatalık turşusu yapımı için salatalıkları iyice temizledikten sonra sap kısımlarını dipten olmayacak şekilde kesmeliyiz salatalıklara bir kaç delik açmalıyız bu şekilde daha iyi tat alacaktır.

Domates turşusu yapımı için ise yeşil küçük domatesler tercih etmelisiniz bunlar daha taze olacaktır. Eğer büyük domateslerimiz var ise bir kaç parçaya bölebiliriz.

Lahana turşusu yapımı için lahanaları çok dikkatli şekilde yıkamalıyız. araları iyice temiz olmalıdır. Kalın saplarını kesmeliyiz . Kalın saplar turşunun dahada gecikmesine yol açar.

Fasulye turşusu yapımı için daha farklı olarak ikiye kırdığınız yada tercih sizin kırmadan direk kenarlarını temizlediğiniz fasulyeleri 10 dk kaynar suya sokup çıkarmak gereklidir. Diğer sebzeler diri atılırken fasulye o şekilde yapılmamaktadır.

Ana malzemenin hazırlanmasından bahsettikten sonra şimdi diğer kısımlara geçelim. Hazırlanan ana malzemeden sonra cam kavanoz iyice temizlenip bu malzemeler birbirine yakın olacak şekilde dizilir. Aralarına sarımsak eklemenizi öneririm tabi burada tercih sizindir. Ama sarımsak daha güzel lezzet vermektedir. Bu malzemeleri karışık şekilde de yapabilirsiniz.

Son olarak bu işlemler bittikten sonra bir kapta suyun içine sirke ve tuzu koyup iyice karıştırıyoruz. Homojen bir kıvam aldıktan sonra kavanozun içine boşaltıyoruz.Kavanoz boyutuna göre üstüne bir kasa bırakırsanız daha sağlıklı olur.

Tüyo: Eğer turşunun daha hızlı olmasını istiyor iseniz altını en başında nohut dize bilirsiniz.

Turşu nasıl yapılır nasıl kurulur açıkladıktan sonra bu sezonun uygun son fiyatlarını kaçırmadan pazardan son taze sebzelerimizi alıp turşu kurmaya hazır mısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir