Viktoryen Modası Nedir? Viktoryene Nasıl Uyum Sağlarız?

Categories ModaPosted on

Bugün sizlerle bir dönemin en şık detaylarını içinde barındıran viktoryen moda ve ayrıntılarını anlatacağız. Viktoryen nedir? Viktoryen tarzı nedir ve günümüzde hangi kıyafetlerde bu detayları yaşatırız tek tek anlatacağız. Benimde en sevdiğim modellerden olan bu giyim tarzının ilk önce nasıl oluştuğunun bir üzerinden geçelim.

1 – Viktoryen nedir?

Bir dönemin kraliçesi Viktorya’nin devri olarak bilenen bu dönemde sanatsal etkinliklere viktoryen denirdi. Tasarımların en görkemli yapıldığı zamanlardan biriydi. Mobilya olsun kıyafet olsun en ince ayrıntılarına kadar özenle işlenirdi. Bu dönemde genellikle tercih edilen renkler arasında kırık beyaz bordo kırmızı altın rengi yer almaktadır.

2 – Viktoryende işlemeli elbiseler kullanılırdı

işlemeli elbise modelleri

Dediğimiz gibi en ince ayrıntısına kadar üşenmeden işlenen tasarımlar oldukça göz doldurmaktadır. Resimdeki modelde de bir çok işleme ve nakış kullanılmıştır. Soft renklerde olan elbise kalın nakış detayları ile şıklaştırılmıştır.

a) Viktoryende büzgüler ve volanlar bir arada…

büzgü ve volan desenli elbise modası

Brokar kumaşlar kalın kumaşlar o dönemin en çok tercih edilen kumaşlardandı.  O günkü tasarımlarda da kabartmalı kalın kumaşlar ile volanlar bir araya getirerek uzun boğazlı elbise modelleri yapılırdı. Bugünlerde de tesettür giyime uygun olan bu modellerde kalın kumaşlarda resimlerdeki gibi dikey volanlar kullanılmıştır.

Diğer bir modeldeki gibi kollarda büzgülü dikişlerle şaşaalı görüntü yakalanmıştır.

b) Büzgülü kollar en çok tercih edilen…

viktoryen modasıyla büzgülü kollar

Son olarak modern tasarım ile viktoryen dönemi bir araya getiren en güzel kombinlerden birini sizinle paylaşmak istiyorum. Bu sene bir çok markada kullanılan büzgülü kollu gömlek modeli en çok sevilen modeller arasına girdi. Bu tür kumaştan tasarlanan gömlekler de en çok ince kumaşlar kullanılırken etekte ise çan şeklini daha iyi yakalamamız için kalın kumaşlar tercih edilmiştir.

Gömleklerde küçük top düğmeler hakim yaka ile birleştiğinde çok zarif görüntü oluşmaktadır ve tabii ki olanların dantellerle bütünleşmesi ile de oluşan görüntü adeta bir düşes havası oluşturmaktadır. Dönemin ağırlığını yansıtan bu modellerde günümüzde tesettürlülerin rahatlıkla kullanabileceği detaylar yaşatılmaktadır. Kısacası viktoryen modası sevenleri için bu sene şık kombinlerden oluşan bir yeni gardırop hazırlamanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir