Vücudun Su Tutması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Öncelikle vücudun su tutması nedir açıklayalım. Kilosu olmayan insanların zaman zaman dengesiz olan kilo artışlarının arkasında bulunan gizli unsur vücudun su tutmasıdır. Hatta bu vücudun su tutması durumu ödem olarak da anılmaktadır. Zaman zaman karın şişliklerinde oluşan sorun da budur.

Vücudun su tutması belirtileri; Bacakların şişmesi, karında hafif şişlik, ellerde ve bacaklarda görülen ani şişmeler de bunların bir sonucudur.

Yapılması gereken birkaç önlem sayesinde vücudunuzun gereksiz yere su tutmasının önüne geçebilirsiniz.

Sodyum Tüketimine Dur Deyin

Ödemin oluşmasındaki en büyük sorun sodyum içeren besin gruplarındadır. Sodyumun en çok bulunduğu maddeye baktığımız zaman da hemen tuz karşımıza çıkacaktır. Günlük yaşam içinde yemeklere katılan tuza, konserve yiyeceklere, hazır besinlere, işlenmiş etlere, soya soslarına çok dikkat etmek gerekir. Tüm bu besinlerin miktarının indirgenmesi önemli bir gerekçedir.

Magnezyum Tüketimi Önemlidir

Sodyum miktarını olabildiğince azaltın derken bir taraftan da vücutta su tutulmasına engel olabilmek için de magnezyum tüketiminin artmasına destek olabilirsiniz. Adet zamanına gelmeden hemen önce 200 gramlık magnezyum tüketiminin alınmasına önem vermelisiniz. Bunun için bolca yemenizi önerebileceğimiz besinler de ceviz, tam tahıllı besin grubu, ıspanak, bezelye ve yemişlerdir. Bu besinler alındıkça ödem miktarı da azalacak ve şişkinlikler biraz olsun azalacaktır.

B6 Vitamini Önemlidir

Vitaminler gelişim açısından da çok önemli takviyelerdir. Ancak B6 vitamini ödemi yok edebilmek için gerekli olan en kıymetli vitamindir. Bu vitamini bolca alan bayanlarda adet sancısı daha az gözlemlenebilmektedir.

Bol Bol Potasyum Alın

Potasyum bileşeni, hücrelerin, dokuların ve vücutta bulunan tüm organların olması gerektiği gibi sağlıklı çalışması ve gelişebilmesi için önemli bir bileşendir. Özellikle de kalp sağlığı için potasyum alınması gerekir. Ödemlere engel olmak ve suyun vücutta durmasına engel olmak için bu maddeden tüketebilirsiniz. Kayısı, muz, lahana ve pancar gibi yiyecekler potasyum değeri yüksek olan besinlerdir. Her zaman günlük olarak tüketebilirsiniz.

İşlenmiş Karbonhidrata Hayır

Her konuda en büyük düşmanımız olan hazır besinler ve karbonhidratlar ödem sorununda da karşımıza çıkmaktadır. Olabildiğince uzak kalarak vücudunuzu ödem tehlikesine karşı koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir