Waffle nasıl yapılır? Waffle resimli tarifi

Categories Yemek TarifleriPosted on

Yemeye doyamadığınız waffle‘ı  eviniz de kendiniz yapabilmeniz için en kolay tarifini bugün anlatacağım size. Yazın en güzel tatlısı waffle nerden gelmiş, kim bulmuş önce onu  açıklayayım daha sonra resimli waffle tarifine geçeceğiz.

waffle yapılışı

Waffle Nedir?

Waffle Belçikanın tatlısıdır. Hatta bir hamur tatlısıdır. Aslında waffle ismini hamurunu pişirdiği makineden alır.  Fransa da ise hamurunda ki o bal peteği görüntüsü de adının ( wafle ) olmasını sağladı. Okunuşu “Vafıl” şeklindedir. Eskiden ülkemizde çok yoktu ama son 10 seneye kadar waffle ülkemiz de çok ünlendi. Dışarıda meyvelerin üzerinde ki o çikolata şölenini görünce kimse dayanamıyor, yemek için sabırsızlanıyor.

Çok fazla uzatmadan resimli waffle tarifine gelelim…

Waffle Malzemeleri

  • Paket vanilya
  • 1 su bardağı süt
  • 2 yemek kaşığı toz şeker
  • 2 çay bardağı un
  • Bir paket kabartma tozu
  • 50 gr tereyağ
  • Son olarak istediğiniz çeşitte meyveler (önerim size çilek kivi muz)

waffle tarifi

Waffle Hamuru Yapılışı

Waffle hamuru nasıl yapılır derseniz malzemeler kısmındaki son  madde hariç tüm malzemeler  waffle hamuru içindir. Geniş bir kap alıp önce unu daha sonra yumurtaları kırın  sonra sütü yavaşça boşaltalım ama arada hızlıca karıştırmalıyız yoksa topak topak olur.sonra kabartma tozu vanilya toz şeker hepsini dökerek karıştıralım.

waffle nasıl yapılır resimli anlatım

Normalde hamuru pişirmemiz için özel makineler vardır ama bayanlar sizin için kolay olsun evde rahatça yapmamız için normal tavada yapmanızı tavsiye edeceğim. Tereyağını tavada kızdırıp hazırladığımız karışımı tavaya döküp orta ateşte waffle hamurunu pişirmeye başlayabiliriz. İki tarafınıda güzelce pişirdikten sonra meyvelerimi küçük küçük doğrayıp  waffle hamurunuzun üzerine koyup sıcak koyu çikolata ve dondurma ile  servis edebilirsiniz.

Hem de evdeki minikleri bu sıcak yaz mevsiminde dondurmalı waffle ile mutlu edebilirsiniz. Sizlere waffle nasıl yapılır?  resimli tarifini anlatmaya çalıştım. Waffle’ınız güzel olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir