Yeni Başlayanlar İçin Yağlı Boya Tablo Nasıl Yapılır?

Categories Güncel Kadın Blogları, SanatPosted on

Resmi sevmek ayrı bir tutkudur. Resim yaparken düşünceleriniz ruhunuz tamamen değişir. Tuval veya kağıt fark etmez vurduğunuz kalem yada fırça darbeleri hemen bir sonraki objeyi aklınızda canlandırmanıza yardımcı olur. Yağlı boya ise resim alanında diğer varyantlarına göre daha zordur diyebiliriz. Yağlı boyanın tarihi, yeni başlayanlar için yağlı boya tablo nasıl yapılır, yağlı boyada kullanılan fırçalar ve hatta fiyatlar ve markalar hakkında tüm içerikleri yazımızda bulabilirsiniz.

jan van eyck

Yağlı boya tarihçesi

Tam net olarak bilinmese de yağlı boyanın yaşamımıza ilk girişini Hollandalı Jan Van Eyck tarafından yapıldığı düşünülmektedir. 15 yy. da boyaya bezir yağı ekleyerek boyaları kurumayan daha kıvamlı hale getirmiştir. Resimlerinde insan kompozisyonlarının yanı sıra çiçeklere desenlere de fırçasıyla ince detaylar ekleyerek gerçekçiliğini daha ön plana çıkarmıştır.

İtalya’ya ise yağlı boya Gentli Justus tarafından getirildiği bilinmektedir. Herkesin ismini duyduğu ünlü ressam Leonardo Da Vinci  bu akımın devamında en naçizane parçaları ortaya koymuştur. Hatta yirmi yaşında Floransa’lı usta ressamlar kütüğüne adını yazdırmıştır.

Yağlı boya tablo nasıl yapılır?

Yağlı boyaya başlamak isterseniz öncelikle elinizi açmanız resmin teknik özelliklerinden haberiniz olması gerekir.Öncelikle kara kalem çalışarak  daha yatkın hale gelebilirsiniz. Tabi bütün bu teknikler hayal dünyanızın önüne geçmemelidir. Belki içinizde bir köşe de sessizce duran sürrealist vardır kim bilir. :) Kara kalemde daha çok objeler üzerinden gidebilir. Bu şekilde ışık gölge yönlerini öğrenip yağlı boyaya da bunu yansıtırsanız resimleriniz daha gerçekçi olacaktır.

Resme başlamadan önce ne çizsem diye düşünebilirsiniz  size önerim taklitlerden kaçınıp özgünlüğü yakalamanız olacaktır. Fikirler ve hayaller bunlar her zaman düşünürken değil olur olmadık yerde  bazen bir otobüs koltuğunda bazen bir vapur iskelesinde gelebilir. Minik bir eskiz defteri taşıyın ve o an aklına gelen şeyi çevrenize aldırış etmeyen karalayın en iyi fikir budur.

Şimdi işin detaylarına yağlı boya nasıl yapılır ve yağlı boya teknikleri nedir sorularına değinelim.

Yağlı boya için gerekenler

 • tuval (ufak olursa yararınıza olacaktır.)
 • fırça (farklı kalınlıklarda)
 • tiner (başka bir isim boya inceltici de olabilir.)
 • boya ( ana renkler seçilirse renk çoğaltmak maliyet açısından daha iyi olur.)
 • palet yada cam bir yüzey
 • şövale
 • vernik (resim bittikten sonra yüzeyin zarar görmemesi için )

Malzemeleriniz hazırsa başlayabiliriz. ilk önce aklınızdaki kompozisyonu tuvale kurşun kalem ile aktarmalısınız. Hafif çizikler halinde yaparsanız daha iyi olur. Aklınızdaki kompozisyon ne ise zemin rengini astar olarak tuvale geçmelisiniz. Daha sonra aklınızdakileri tüm fırçalardan yararlanarak çizebilirsiniz. Yağlı boyanın en güzel özelliği hemen kurumadığı için vazgeçtiğiniz yada yanlış çizdiğiniz biçimsiz duran bir nesneyi boyanın akışkanlığı ile değiştirebilirsiniz. Size önerim mesela bir ormanda çim üstünde salıncak çizecek iseniz eğer salıncak alanını boş bırakıp değil tüm çimleri çizip üstüne salıncağı yerleştirmek olsun. Bazen fırçaların yanı sıra sünger yada falçata kullanabilirsiniz burada hayal gücü devreye girebilir.

Ana renkler nelerdir?

 • mavi
 • kırmızı
 • sarı

Ana renkleri bilmeniz gerekmektedir. Bu ana renklerin yanına beyaz renkte kesinlikle almalısınız çünkü ışık oyunlarını beyaz ile en güzel şekilde yansıtırsınız.  Bu renklerin birleşmesinden doğan renklerde önemlidir. Aşağıda belirttiğimiz bu karışımlardan  ara renkleri oluşturmuş olursunuz.

 • Mavi+Sarı= Yeşil
 • Mavi+Kırmızı= Mor
 • Sarı+Kırmızı= Turuncu

Yağlı boyada kullanılan fırçalar ve markaları

Daler Rowney Simply,Derwent ,Van Gogh yağlı boyada kullanılan fırçalar ve yağlı boyalarda en iyi  olarak bu markaları tercih edebilirsiniz. Daha ucuz tercih ettiğiniz boyalar bir süre sonra tuvalde bekledikçe çatlamalara yol açabilir. Resminizi bitirdikten sonra ise sprey vernik yada klasik sürebilen vernikle resminizi koruyabilirsiniz. Yağlı boyalar üzerinde kuruduktan sonra verniklemeniz gerekmektedir. yoksa renkler yada üzerindeki fırça darbelerinizin verdiği kabarıklar bozulabilir.

Tüm işlemlerini bitirdikten sonra resminizi duvara asıp gururla izleyebilirsiniz. Resim yapmanın verdiği haz yanı sıra sonucunda ortaya çıkan güzelliklerde, huzurlu vakitler geçirmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir