Yemek Yapmanın Püf Noktaları

Categories Yemek TarifleriPosted on

Yemek yemek birçoğumuz için bir tutku olmasına ve kendimizi yemek yemede iddialı saymamıza rağmen iş yemek yapmak konusuna gelince çoğumuz geri çekiliyoruz. Teknik olarak tüm yemekler aynı şekilde yapılıyor olsa da aynı yemek aynı tarifle farklı kişilerce yapıldığında ortaya farklı tatlar çıkıyor. Annemizin bizden daha güzel yemek yapmasının sebebi farklı malzemeler kullanması mı? Tabi ki hayır. Bunun sebebi onların, yemek yapmanın püf noktalarına ve küçük sırlarına hakim olmaları. Biz de sizin için yemek yapmanın püf noktaları makalemizi derledik ve paylaştık..

Yemeğinize sıcak su ekleyin: Ilık ya da soğuk su ilave ederseniz yemeğinizin lezzeti sıcak su ile olacağından daha az olur.

sürahi su

 

Daha Lezzetli Köfteler İçin… Yapacağınız köfteyi daha lezzetli hale getirmek istiyorsanız, kıymaya ekleyeceğiniz bayat ekmeği normal suda değil de et suyunda ıslatın. Uzun süre yoğurun ve sonrasında minimum 1 saat buzdolabında bekletin. Köftenizi yerken normalden daha lezzetli olduğunun farkına varacaksınız.

köfte resmi

 

Etli Yemekleriniz İçin Birkaç Püf Nokta: Etleri terbiye etmek için yoğurt veya limon suyu kullanabilirsiniz. Özellikle limon suyu fazla bilinmese de pişirilirken ete ilave edildiğinde eti yumuşatır, çabuk pişmesini sağlar ve lezzetine lezzet katar.

etli yemek

 

Denemekten Korkmayın! Normalde yediğiniz bir yemeğe sadece yağ ve salça değil farklı çeşitlerde baharatlar ekleyip çok daha farklı tatlara ulaşabilir, lezzeti arttırabilirsiniz.

baharatlar

 

Malzemeler Oda Sıcaklığına Ulaştıklarında Kullanın. Yemek yaparken malzemelerin oda sıcaklığında olmalarına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde yemek yapma işlemi zorlaşır, lezzet düşer. Kullanacağımız malzemeler dolaptaysa yemek yapmaya başlamadan birkaç saat önce dolaptan çıkarmanızda fayda var. “Ben onları sevgimle ısıtırım diyorsanız o ayrı tabi.

termometre

 

İç Güzelliği Kadar Dış Güzelliği De Önemli! Ve son olarak sıra yemeğinizi sunmaya geldiğinde küçük dokunuşlarla harikalar yaratıyoruz. Yemeklerimizi dereotu, maydanoz gibi yeşilliklere süsleyebiliriz. Tabi masamızın güzelliği de önemli. Unutmayalım ki bir nesne ne kadar önemliyse onu sunma şekli de o kadar önemlidir.

yemekler nasıl süslenir

 

Yeni site editörü olarak sizlere beğeneceğiniz bir yemek makalesi oluşturmaya çalıştım. Artık sizlerde en güzel yemek yapmanın püf noktaları ve sırlarına aşinasınız. Yemeğiniz lezzetli olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir